API „Auto Layout” czyli wygram zakład??

Pewnie pamiętacie internetowy zakład o to kiedy będzie nowy iPhone i jak będzie wyglądał … tak zwany PPiP (Polski Puchar iPhone). Ja jestem przekonany, że wygram i jedna z nowych funkcji API w iOS 6 zdaje się przybliżać moje zwycięstwo. Dla przypomnienia stawiałem na to, że nowy iPhone nie pojawi się na WWDC i to mam już wygrane oraz, że będzie miał nowy, większy ekran, a to może potwierdzać nowe API „Auto Layout”.

Nazwa nowego API jak zauważył serwis techcrunch.com pojawia się jako nowość na ekranach z WWDC. Za co odpowiada ta funkcja? Za umieszczenie elementów aplikacji  zgodnie z wcześniej ustalonymi zasadami, czyli przycisk nie zaczyna się w punkcie o  współrzędnych 3,3 tylko np 10 pikseli od prawej krawędzi itp. To pozwala na takie budowanie interfejsu użytkownika aby dobrze wyglądał na ekranach o różnej rozdzielczości, czyli nowy iPhone 6G będzie miał większy ekran. Wygrałem :D

Żeby pocieszyć Wojtka, developerzy zwracają uwagę, że nowa funkcja może być też wykorzystywana do lepszego lokalizowania aplikacji i projektowania jej tak aby np przyciski dobrze wyświetlały się z opisami w różnych językach o różnej długości. Swoją drogą Apple chyba nie wykorzystuje „Auto Layout” iOS 6 :)

13 Comments

 1. Równie dobrze może to dotyczyć mniejszego iPada albo nowego urządzenia.

 2. Ja się mocno zastanawiam jak będzie z kompatybilnością aplikacji po zwiększeniu ekranu. Mam nadzieję, że nie będzie syfu takiego jak z Androidem. Na jednym smartfonie aplikacja zapełnia cały wyświetlacz, na innym pod/nad znajduje się czarny pasek…

 3. Oczywiście, ale bardziej prawdopodobna jest jednak wersja z iPhone o większym ekranie.

 4. Kilka miesięcy temu facet z Samsung Polska przekazał mi info, że będzie mniejszy iPad od Apple.

 5. Kilka miesięcy temu facet z Samsung Polska z działu smartfonów przekazał mi info, że będzie mniejszy iPad od Apple.

 6. Hubert Witkowski

  już się nie mogę doczekać :D

 7. Samsung Galaxy S III miał być konkurencją dla 4S a nie 5

 8. Auto layout niekoniecznie oznacza większy ekran, a, tak jak napisałeś, łatwiejsze lokalizowanie aplikacji oraz łatwiejsze projektowanie interfejsu dla aplikacji, które działają w pionie i poziomie.

  Zdecydowanie większy sens Auto Layout widzę na Mac OS X, gdzie daje to naprawdę duże możliwości, ale skoro „jądro” OS X i iOS ma być takie samo, to auto layout musi być w obu miejscach.

 9. Auto layout jest już od jakiegoś czasu na Mac OS X, więc nie wiem co to udowadnia. Po prostu przenoszą sprawdzone API na iOS – tak robią od zawsze. Poza tym określanie stałej czy elastycznej odległości od dowolnej krawędzi, które potencjalnie ułatwiłyby wyświetlanie na różnych rozdzielczościach, jest na iOS dostępne od zawsze. Nazywa się to Autoresizing masks.

 10. Ja zauważyłem większe ikony w AppStore w iOS 6. Może to też jakaś sugestia :)

 11. nigdy się nie spotkałem z czymś takim na androidzie

 12. Raczej nie. Pierwszy Galaxy S -> iP4
  Galaxy S2 -> iP4s
  Galaxy S3 ->

  Może się tak wydawać przez opóźnienie premiery 4s ale jest inaczej.

 13. A kto sie załozy, że nowy iPhone bedzie miał ekran 720p?
  Czy ktoś przyjżał sie AppStore na iOS6? Szczegolnie polecam „Featured” na moje bardzo mało się tam mieści w iPhonie 4S przy rozdzielczosci 960×640 ikony są tam jakoś dziwnie duże jakby je przeskalować to ten dział w AppStore bardzo ładnie wyglądały by w 1280×720 na wydłuzonym 4″ ekranie. To daje do myślenia…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *