Apple nie tworzy niszowych rozwiązań

Chyba zaczyna się okres iPlotek. Jakoś wyjątkowo wcześnie w tym roku albo może mi się źle wydaje i on trwa cały rok. Ja sam plotki uwielbiam i nawet mam domenę appleplotki.pl. Jednak z wieloma, szczególnie tymi najnowszymi się nie zgadzam. Spójrzcie na Apple, ta firma od pewnego momentu (powrotu Jobsa) przestała tworzyć rozwiązania niszowe. Chyba najlepszym przykładem jest powolne kasowanie z oferty klasycznych iPodów – iPodów, które były wizytówką nowego Apple. Jednak stały się zbyt wyspecjalizowane i przez to powoli niszowe. Apple nie ma skrupułów i je uśmierca. Osobiście nie jestem z tego powodu szczęśliwy, choć może powinienem.
Obecnie cała gama produktów Apple to rzeczy dla szerokiego grona nabywców. iPhone, iPad, MacBooki – to produkty masowe sprzedające się w milionach sztuk. Chyba jedynym odstępstwem od reguły jest nowy Mac Pro, który przy swojej cenie pozostanie niszowy, ale Tim obiecał, że będzie wiec musiał być. Popatrzmy teraz na plotki na temat produktów Apple na rok 2014.

iWatch lub inny zegarek od Apple. Byłbym naprawdę zdziwiony, gdyby Apple wprowadziło go do sprzedaży, gdyż z założenia to produkt niszowy. Spójrzcie na ludzi dookoła, kto nosi zegarki – garstka, a smartphony – każdy. Zegarek to męska biżuteria i jako biżuteria zdecydowanie niszowy. Obecnie nie potrzebujemy zegarka tak samo jak nie potrzebujemy kompaktowego aparatu gdyż nasz telefon zastępuje nam większość potrzeb. Apple nie wprowadzi zegarka do sprzedaży bo musiałby być świetnie wykonany i bardzo drogi. Jeśli zaś byłby drogi to konkurowałby z klasycznymi zegarkami. Z doświadczenia wiem, że one muszą jedynie wyglądać. Sam nie raz nosiłem zegarek cały dzień wskazujący błędny czas i datę. Coś drogie i nie funkcjonalne – to nie w stylu Apple

Nie wierzę też w Phablet – bo rozumiem, ze ktoś może chcieć tak duży (5″ i wiecej) telefon, ale będzie to nisza bo zwyczajnie to nie jest wygodne rozwiązanie. Taki telefon nie mieści się wygodnie w kieszeni chyba, że nosimy „raperskie” spodnie lub jesteśmy Robertem Burnejką. Czyli raczej nisza. Może się też podobać technologicznym geekom, którzy z czasów pl.misc.telefonia.gsm przechwalali się, który ma mniejszy telefon, a teraz który ma większy. To jakiś znak czasów? Tak czy tak geek to też nisza. Normalni ludzie używają zwykłych telefonów, których używa się wygodnie – 4,5″ to maksymalny ergonomiczny rozmiar.

iPad 13″ – ehh to kolejny produkt, który trafiłby w rynek którego nie ma. Po co zwykłemu użytkownikowi coś tak wielkiego, co musi trzymać w ręku ćwicząc przy okazji bicepsy lub kłaść na kolana bo jest za ciężki i za duży. Zresztą już o tym pisałem – do głowy przychodzi mi jedna grupa docelowa – czytelnicy przyzwyczajeni ro rozmiarów Rzepy.

No dobrze – skoro rozprawiłem się z większością plotek to co Appel pokaże w 2014 roku. W końcu Tim obiecywał nowe produkty, a zdaje się, że on dotrzymuje słowa. Po pierwsze telewizor. Nie jest produkt niszowy i jednoceśnie jest to branża, która zdecydowanie czeka na rewolucję. Nie wiem jak mógłby wyglądać TV od Apple, ale jestem pewien, że zawładnąłby naszym zmysłem wzroku i słuchu.
Drugi produkt to…… no właśnie, mam nadzieję, że będzie to coś zupełnie, zupełnie nowego. Trzymam za to kciuki.

 • http://lolgifofficial.tumblr.com/ James

  Nie.

 • Patryk

  A ja używając 4″ iPhone’a przyzwyczaiłem się, jednak uważam, że 3,5″ było wygodniejsze pod względem zasięgu kciuka. Czy chciałbym znów 3,5″ w iPhone’ach? Nie, 4″ więcej pomieszcza. :)

 • Jerry

  Tak.

 • http://lolgifofficial.tumblr.com/ James

  Nie, jak chcesz wielki ekran to kup Szajsunga lub tablet, ja chcę zmieścić swój telefon wkieszeni ulubionych spodni, znajoma ma Galaxy Note’a i chodzi z nim w ręce, bo nie meiści jej sie w kieszeni… Chcesz tego?

 • Jerry

  Ale czy ja pisałem, że chcę telefon z ekranem jak w Galaxy Note? Mi widziałby się ekran max 4,5″ – 4,7″. Aktualne 4″ to jest bardzo mało, jeśli chodzi o konsumpcję treści na telefonie.

  Można zrobić większy ekran nie zwiększając zbytnio wielkości obudowy. Jak będzie to się okaże.

 • http://lolgifofficial.tumblr.com/ James

  No i co z tego? Ja chcę móc opsługiwać telefon jedną ręką. Kolega ma ekran 4,5″ i nie da się.

 • http://www.myosx.pl/ sbl

  To kup sobie Nokię 105 :)

 • Smart

  Nie zwiększa za bardzo w ramach obudowy, bo musi byc fizyczny home, ktory trochę miejsca zajmuje, a nie po to wprowadzili touchid rok temu, zeby teraz zrezygnować, to nie w stylu Apple, wiec niestety jesli nowy iPhone bedzie większy to gabarytowych sporo urośnie :<.

 • albertszczepaniak

  Kto dziś nosi zegarki?
  Kto nosił smartphony w 2007 i komu był potrzebny tablet przed 2010 rokiem.
  Apple nie lubi niszy, ale tylko ono potrafi z niej zrobić WOW.

 • Jerry

  Kiedyś ludzie nie mieli smartphonów a zwykłe telefony do dzwonienia i smsowania. Nie znaczy to, że nie było PDA czy innych urządzeń bardziej zaawansowanych. Były i ludzie je używali. W 2007 roku gdy wszedł iPhone wszystko się zmieniło. Ludzie nagle chcieli mieć coś lepszego. Inni krytykowali, że telefon służy do dzwonienia a nie grania itp, jednak po czasie i oni wpadli w wir większego ekranu… Co by było gdyby ktoś nagle pokazał nową definicję zegarka? Że zegarek to nie tylko czasomierz… Liczę, że zrobią to jak trzeba.