Ciekawe programy z AppStore – Część 150

No proszę już 150 odcinek ciekawych aplikacji z AppStore. Pamiętacie pierwszy? To było prawie dokładnie cztery lata temu.

Ostatnio musiałem się gdzieś tam poprzemieszczać pociągami i z przerażeniem zauważyłem, że PKP nie ma ani własnej aplikacji na iOS ani nawet strony zoptymalizowanej pod mobilne urządzenia. Z pomocą przychodzi darmowa aplikacja Bilkom i Bilkom dla iPadObie aplikacje pozwolą nam w szybki i komfortowy sposób wyszukać połączenia kolejowe w całej Europie. Przy wyszukiwaniu połączeń w nieznanym nam miejscu bardzo przydatna okaże się funkcja znalezienia najbliższej stacji poprzez GPS. Oczywiście o wyszukanym połączeniu możemy się dowiedzieć szczegółów, takich jak czas przejazdu,  stacje pośrednie czy też perony z których odjeżdżają pociągi. Niestety jednak nie poznamy ceny biletu, szkoda bo to znacznie by ułatwiło wybór danego połączenia. Oprócz rozkładu jazdy aplikacja ma też tablice przyjazdów i odjazdów z każdej stacji.

Tym czym jest FlightRadar dla samolotów tym chce być Lokomapa dla pociągów. Wiadomo czasem chciało by się sprawdzić gdzie znajduje się pociąg, na który właśnie spieszymy się z bagażami. Darmowa Lokomapa ma nam w założeniu na to pozwolić. Dzięki niej powinniśmy móc zobaczyć położenie praktycznie dowolnego pociągu na mapie. Obsługiwane rodzaje pociągów to  ICE, EC, IC, EIC, Ex, TLK, IR, RE, D, Posp., Regio, Osobowe. Dane do aplikacji są zaś pobierane z rozklad.sitkol.pl. Niestety to chyba jest największą wadą aplikacji, w większości przypadków nie uwzględnia ona bowiem faktycznego położenia pociągu, a jedynie obliczone na podstawie rozkładu przybliżone położenie bez uwzględnienia opóźnień. Mam nadzieję, że developer wyda nową wersję programu z poprawionym działaniem i lepszymi danymi, szczególnie, że obecna wersja nie działa na iOS 6.

Bardzo lubię takie gry jak darmowe Party Doodles bo wykorzystują urządzenie jedynie jako środek do zabawy, a nie cel w sam sobie. Party Doodles to takie ziPadowe kalambury. Wybieramy jedną z kategorii, w których będą się pojawiały hasła (tylko podstawowa kategoria jest darmowa za resztę trzeba płacić po 0,79 Euro) i rysujemy nasze hasło tak aby nasza drużyna je jak najszybciej zgadła. Oczywiście rysujemy palcem po ekranie, a nasza drużyna widzi wynik naszego rysowania na TV poprzez podłączone Apple TV i funkcję AirPlay. Nie grałem jeszcze w grę z większą ilością ludzi, ale przy najbliższej okazji na pewno to przetestuję. Zabawa musi być przednia. Program sam za nas liczy czas oraz przyznaje punkty, zaś nasze dzieła możemy wrzucić od razu na Facebooka. To czego mi brakuje to możliwość tworzenia własnych haseł.

14 Comments

 1. Screeny wykonane samemu? :D Bo raz T-mobile raz Oragne ^^

 2. Ten do Lokomapa z opisu aplikacji. Appka nie chce działać pod iOS 6 a nie mam 5 pod ręką :)

 3. Wydaje mi się że Bilkom jest właściwie oficjalną aplikacją PKP.

 4. na 5.1.1 tez nie dziala, pojawia sie na chwile ciuchcia i znika…

 5. od czego jest ikona pomiedzy bluetooth a % baterii na screeenie Bilkom?

 6. Mateusz Laudański

  Ta ikona to słuchawka bluetooth.
  Swoją drogą Norbert jakiej słuchawki używasz, bądź może jakiś szerszy post na temat doboru słuchawki :) ?

 7. Bilkom zainstalowany :)

 8. Mateusz Laudański

  Mi na 5.1.1 na IPhone 4 działa bez problemów

 9. Oj tam, przecież może być w Play i wtedy wszystkie sieci się wyświetlają ;)

 10. Witam, przepraszam za offtopic

  Bede robil update z Mac OS X Lion do Mountain Lion – pytanie: jak wyglada ten update?
  Robi instalka wszystkiego od zero, cos zostanie mi wykasowane? Czy robi sie tak jak mi ostatnio update Safari – doszly nowe funkcje, a hasla, zakladki, strony zostaly zapamietane

 11. dokładnie. Na ios 5.1.1 bez JB nie działa. A już się cieszyłem bo rok temu na wakacjach zazdrościłem kumplowi że miał to na androidzie.

 12. Bilkom to genialna sprawa! Miałem go okazje solidnie przestestować jadąc przez cala pl. Wszytko na bieżąco przedstawione – opoźnienia, perony z których odjeżdza pociąg oraz dokładna trasa przejazdu itd. Brak opcji wycenienia biletu można uznac myśl za bzdure, ponieważ jest to rzecz którą sprawdzamy raz, nastepnie kupujemy bilet i staje sie to dla nas tak istotne jak zeszłoroczny śnieg. Jadac w trasie najważniejsze było dla mnie to czy pociag jedzie punktualnie, a gdy na przesiadce w wawie okazało się ze jest mocno spóźniony, nie wyrobiłbym się na drugi gdyby nie kombinowanie z tym programem.

 13. tinyurl.com/cyk9xz2
  .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *