Ciekawe programy z AppStore – Część 154

Dzisiaj względnie normalne ciekawe programy. Względnie bo w czwartek i względnie bo mamy dwa programy i jedną grę. A nietypowe bo dziś dwa programy to dwie gazety w wersji dla iPada.

Pierwszy jest iAM Magazyn i jest to równiez pierwszy w Polsce magazyn kobiecy stworzony specjalnie na tablety. „Męskich” magazynów na iPadzie jest całkiem sporo, a faktycznie prasa kobieca kulała. iAM ma szansę wypełnić lukę. Niestety musi przy tym popracować nad wyglądem magazynu. Czytać go w chwili obecnej możemy zarówno w pionie jak i w poziomie. Nawigacja jest standardowa czyli artykuły przewijamy prawo-lewo, a w obrębie jednego poruszamy się góra-dół. To zdecydowanie na plus. Na minus możemy zapisać nie intuicyjność elementów interaktywnych, np. okienek które musimy zamykać w dziwny sposób. Zaś zdecydowanym niedociągnięciem jest brak wyświetlania czcionek w rozdzielczości dostosowanej do ekranu Retina w iPadzie 3. W pierwszym numerze znajdziecie bardzo ciekawe treści i to nie tylko dla kobiet. Są wywiady, relacje z podróży i spora dawka świeżych informacji dla kobiet o nowych kosmetykach i ubraniowych trendach. Zawartość pierwszego numeru pozwala się nam doskonale zorientować jaką drogą będzie szło pismo. Na razie numery są darmowe, a magazyn znajdziecie w iPadowym kiosku.

Teraz coś bardziej dla facetów czyli również dostępny w iPadowym kiosku Auto Świat 4×4. Ten dwumiesięcznik czytałem na papierze tym bardziej cieszy mnie pojawienie się w go w dystrybucji elektronicznej, w której kosztuje 1,83 Euro za numer. Oczywiście tematy o jakich przeczytacie w magazynie jest dość oczywisty i są nim samochody z napędem na cztery koła, ale bez obaw to nie magazyn jedynie dla zatwardziałych off-roadowców. Każdy pojazd z napędem 4×4 jest w ich kręgu zainteresowań. Nawigacja w numerze jest charakterystyczna dla iPada czyli wiecie prawo, lewo, góra, dół. Niestety w odróżnieniu od większości magazynów tutaj mamy layout poziomy, który moim zdaniem jest dość nie wygodny. Tym bardziej to niewygodne, że sam ekran zakupów jest jednak w pionie. W magazynie znajdziecie sporo interaktywnych elementów, powiększanych zdjęć, filmów, ramek z przewijanym tekstem. Na szczęście jest tego akurat, czyli widać, że to wydanie przygotowane specjalnie dla iPada, ale jednocześnie te wodotryski nie przeszkadzają w czytaniu. To kolejny fajny magazyn dla iPada.

Gra jest bardzo nietypowa. Cargo-Bot po pierwsze została napisana w całości na iPadzie w języku CODEA. Po drugie mimo, że wygląda na trywialną gierkę z kiepską grafiką to jest to jedna z bardziej pouczających i wciągających pozycji w AppStore. Naszym zadaniem jest przetransportowanie za pomocą podajnika skrzynek w odpowiednie miejsce. Nie dokonujemy jednak tego za pomocą klikania po ekranie, aby tego dokonać musimy napisać prosty program do obsługi podajnika. Do wyboru mamy takie polecenia jak podnieś/upuść, prawo, lewo oraz np. możliwość tworzenia pętli. Wszystko musimy tak ułożyć aby nasz program zadziałał. Jeśli coś wyjdzie nie tak to możemy przeprowadzić debugowanie programu czyli po prostu uruchomić go krok po kroku i sprawdzić gdzie leży problem. Mimo, że gra wydaje się prosta to szybko okazuje się, że trzeba wysilić umysł dużo mocniej niż w Angry Birds :). Świetna gra dla każdego, zarówno zawodowego programisty jak i dziecka chcącego zabawić się w programowanie. Moim zdaniem obowiązkowa pozycja na Informatykę w podstawówce i gimnazjum.

PS. Już wcale nie kupuję prasy na papierze.

 • http://twitter.com/Elthiryel Elthiryel / Piti

  Czyżby AŚ 4×4 był Twoją ostatnią papierową pozycją? ;)

 • http://twitter.com/norbertcala Norbert Cała

  Nie, po prostu zrezygnowałem z tych których nie ma w wersji elektronicznej. Najbardziej żałuje Classic Auto :/ czasem sie przełamuje i go kupuje

 • http://twitter.com/sabatinka sabatinka

  Faktycznie iAM Magazyn bardzo fajny, już jakiś czas go odkryłam. A na iPada marzy mi się „Twój Styl” ale zrobiony z głową ze wszystkimi dobrociami:)

 • http://twitter.com/norbertcala Norbert Cała

  Mojej żonie też

 • Załamany_oczekiwaniem

  Panie Norbercie a kiedy możemy spodziewać się TESTU najnowszego Iphona 5 ?

 • http://twitter.com/norbertcala Norbert Cała

  W nadchodzącym iMagazine

 • Pingback: Ciekawe programy z AppStore – Część 156 | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone - Blog informacyjny