Ciekawe programy z AppStore – Część 158

Dzisiaj wybór aplikacji do czwartkowego cyklu był wyjątkowo łatwy. Choć może z drugiej strony patrząc był trudny bo sporo ciekawych programów się ostatnio pojawiło.

Google Maps - iOS - Ciekawe aplikacje z AppStoreBędąc w głównym nurcie nie mogę zacząć inaczej niż od aplikacji Google Maps dla iOS. To chyba najbardziej oczekiwany program od czasu wydania systemu iOS 6. Wtedy usunięto natywną aplikację map Google i zastąpiono ją własnym, Applowym rozwiązaniem. Co było potem nie muszę mówić. Dziś pojawia się w AppStore aplikacja z mapami od Google i muszę przyznać, że rozwód z Apple wyszedł jej na dobre. Zmienił się interfejs, który jest teraz taki trochę Androidowy – co w tym wypadku wcale nie oznacza brzydki. Dodano też nawigację zakręt po zakręcie w wersji z wektorowymi mapami – wygląda jak ta z map Apple :). Aplikacje jest bardzo fajna. pozostaje pytanie czy to zabije mapy Apple – myślę, że nie. W wielu przypadkach mapy Apple są dokładniejsze, w wielu przypadkach tryb widoku satelitarnego maja lepszy, zaś do nawigacji i odnajdowania POI lepiej nadaje się Automapa. Jedyne czego nie można odebrać aplikacji Google do dostęp do trybu Street View. Zapomniałbym, appka jest darmowa, ale nie ma na razie wersji dla iPada.

Młody technik Ciekawe aplikacje z AppStoreWiecie jakie jest pierwsze pismo techniczne jakie kojarzę – Bajtek, a potem zaraz Młody Technik. Samo pismo ukazuje się od 1932 roku, a ja z przerwami czytam odkąd potrafiłem składać litery. Teraz będę mógł to robić łatwiej bo do Applowego kiosku trafiła właśnie aplikacja do czytania tego miesięcznika na iPadach i iPhonach. Zacznę od rzeczy najlepszej – numery są bezpłatne :). Dla kogoś kto regularnie czyta MT to oszczędność 9,90 zł za numer. Teraz będzie trochę mniej kolorowo. Aplikacja to po prostu przeglądarka magazynu w wersji PDF. Strony przewijamy w prawo i w lewo, a elektroniczna kopia numeru jest w 100% wierna wersji papierowej. Łącznie z okładką zawierająca wspomnianą cenę. Dodatkowo, co wiedzą czytelnicy wersji papierowej, Młody Technik ma trochę niestandardowe rozmiary, przez co na ekranie iPada mamy po bokach stron białe paski. Na szczęście stronę można sobie przybliżyć. Tak więc na sam sposób wydania można narzekać, ale jeśli weźmiemy pod uwagę, że za darmo w postacji cyfrowej dostajemy super magazyn to powinniśmy uwagi schować do kieszeni.

foldify Ciekawe aplikacje z AppStoreFoldify … o tej aplikacji pisałem już tak dawno, że nawet zapomniałem jak fajna mi się wydawała. Jest ona zupełnie unikalna i świetnie łączy świat wirtualny z rzeczywistym. Aplikacja działa na iPadach i pozwala tworzyć wraz z podglądem w 3D w czasie rzeczywistym, figurki, które możemy potem bądź wydrukować za pomocą AirPrint bądź wysłać w PDF i wydrukować. Wydrukowany szablon musimy wyciąć, złożyć i skleić. Pewnie większość z Was robiła to w dzieciństwie. Zabawa świetna bo kształtom możemy nadawać własny wygląd, coś tam dorysować, domalować, zmienić kolor czy przede wszystkim umieścić na nim różna naklejki. Już się nie mogę doczekać jak coś w domu stworzę a potem posklejam z Maksem. Jedyne czego mi brakuje to możliwości stworzenia całego kształtu od podstaw. Do zabaw możemy używać tylko pre-definiowanych kształtów, na szczęście jest ich dużo. Jeśli zbraknie nam inwencji to zawsze możemy wybrać już stworzony przez kogoś kształt bowiem każdy może swoje dzieła umieścić w serwisie online. Cena programu to 1,79 Euro (to promocja), w programie można też kupować nowe naklejki.

Next Plus - Ciekawe aplikacje z AppStoreJako, że idą święta to będzie BONUS. Przed chwilą dosłownie w AppStore pojawiła się aplikacja NEXT Plus. Dzięki niej możemy oglądać na ekranie iPhone’a lub iPada TV na żywo. Na razie usługa działa testowo, dostępne są te niektóre programy z pośród tych dostępnych w naziemnej TV cyfrowej, czyli TVP1, TVP2 TVN, Polsat i jeszcze kilka innych. Jako, że usługa jest testowa to nie musimy za nią na razie płacić i czasem zdarzają się przerwy w działaniu. Aby się zalogować do aplikacji należy użyć użytkownika nextplus@nextplus.pl i hasła testujemy. Wersja dla iPada ma być dostępna na początku przyszłego tygodnia.

 • iosXuser

  Szkoda że NextPlus nie ma w wersji na iPada.

 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  Będzie po weekendzie

 • WITO

  Folidify nie można znaleźć… Jakiś błąd?

 • http://twitter.com/Elthiryel Elthiryel / Piti

  O, super. Muszę przetestować te Google Mapsy, jak są co najmniej równie dobre jak stara natywna wersja to instaluję iOS6. ;)

 • cyberangel1975

  Dzięki za „Młodego Technika”. Jedno z moich ulubionych czasopism czasów młodości, nawet nie wiedziałem, że jeszcze się ukazuje…

 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  Już dodałem linka

 • WITO

  OK, popraw jeszcze proszę nazwę programu w opisie :-)

 • PolskieJablko

  Next Plus działa fajnie, dzięki :)

 • mataman

  Norbert jak zwykle, fanboystwo na najwyższym poziomie :P Automapa jest płatna więc nie ma startu do Google maps. Co do dokładności map Apple to cieżko to stwierdzić, najpierw trzeba coś tam znaleźć, z czym może być problem ;)

 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  staram się

 • Ogórek

  No jasne. Reklama Automapy musiała być :-D

 • Bart

  Mi w tym Google Maps podoba hmm…. ten kompas – znaczy sie – w ktora strone obroce sie – tak ustawi mi sie mapa – i odrazu wiem po ktorej stronie jest jakies cos czego szukam

 • http://twitter.com/norbertcala Norbert Cała

  Każde moje słowo jest traktowane jako reklama :) cena sławy ;)

 • kris

  a jak się ustawia street view w tej aplikacji?:)

 • tomi1wlck

  a wiadomo co ze wsparciem dla iPhona 5 oraz jak w przyszłości będzie to wyglądało? jakieś opłaty za posiadanie konta?

 • http://twitter.com/rad3ks Radosław Szeja

  Czyli funkcja znana od iPhone 3GS.

 • Bart

  palcem od prawej do lewej :) bardziej skomplikowane nie moglobyc juz :)

 • Bart

  no wlasnie ja nie pamietam by tak mapa sie obracala sie wraz ze mna

 • kris

  to i ja wiem, ale to, że trzeba kliknąć na daną ulicę, a później włączyć street view to już nie mogłeś napisać?

 • kris

  szkoda tylko, że nie można wybrać przez jaki punkt chce przejechać ustawiając nawigację…

 • Synapsis

  Norbi, z tymi mapami to takie trochę Twoje chciejstwo. Mapy Apple, powiedzmy to uczciwie, nie są ani dokładniejsze, ani czytelniejsze, ani aktualniejsze. Automapa to inna liga, zarówno cenowa jak i jakościowa. Streetview to tylko wisienka na torcie googlowym. I dobrze się dzieje że google maps wracają na platformę iOS.

 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  Mam Ci udowodnić wrzucają kilka zdjęć gdzie widać wyraźnie, że w wielu miejscach mapy Apple są dokładniejsze?

 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  Było było

 • kris

  ja poproszę :)

 • Synapsis

  Rób to! ;-)

 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  Tak na szybko. Podobnych miejsc jest sporo więcej
  1. https://twitter.com/norbertcala/status/279177413613744128/photo/1
  2. https://twitter.com/narkoman_/status/279188176399114240/photo/1
  cc: @d450bb17c84662e19a702c405bcb8f99:disqus

 • http://twitter.com/Elthiryel Elthiryel / Piti

  W niektórych miejscach może są dokładniejsze (nie zaprzeczam), ale w niektórych zdecydowanie są gorsze (chwilowo screenów nie pokażę bo na swoim iPhone’ie mam iOS5, ale sprawdzałem na nie swoim sprzęcie ;) ). Dlatego chyba należy się cieszyć że mamy wybór i każdy może korzystać z tych map które akurat jemu odpowiadają bardziej. Ja jakimś hejterem Apple-map nie jestem, wkurza mnie tylko jak dostając nową funkcjonalność przy okazji zabiera mi się starą.

 • rafikxx

  Norbert, to czemu – zważywszy na geniusz ekipy z Cupertino – nawigacja w mapach Apple kieruje mnie po nieistniejącej S2, zamiast na istniejącą od pół roku A2? Wspomnia przez Ciebie Automapa (iAM oraz aAM), a także Google Maps i Tom Tom robią to właściwie? Na tym polega geniusz Apple? Na kierowaniu w pole gdzie szaleją koparki i walce? ;-)

 • rafikxx
 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  Ja nie mówię, że są idealne – powiedziałem tylko, że momentami są lepsze niż inne

 • rafikxx

  Momentami tak. Większością, poza tymi momentami – nie. Ot i w tym problem. :-)

 • Solop

  Przyczyna jest prosta na mapach Apple brakuje autostrad, lotnisk, miejscowości są w innych miejscach, wielu innych duzych obiektów ale jakbyś chciał iść na grzyby jakaś leśna dróżką znajdziesz bez problemu. Jak to Norbi udowodnił mapka najlepsza dla grzybiarzy ew. rolników.

 • misme

  To napisz przynajmniej jak w „Klanie”, że to product placement ;)

 • Bart

  hmmm… a moze to byl TomTom :)

 • Maciej

  Jak włącza się ten kompas w google maps? Chodzi mi o tą funkcje znana z softu 5.1 w starych mapach.

 • sima

  „możemy oglądać na ekranie iPhone’a lub iPada TV na żywo. Na razie usługa działa testowo, dostępne są te niektóre programy z pośród tych dostępnych w naziemnej TV cyfrowej, czyli TVP1, TVP2 TVN, Polsat i jeszcze kilka innych. Jako, że usługa jest testowa to nie musimy za nią na razie płacić i czasem zdarzają się przerwy w działaniu. ”

  Usługa nie wymaga oczywiście żadnych opłat za transfer – prawda?