Ciekawe programy z AppStore – Część 63

Część 63 przeglądu ciekawych programów z AppStore.

WazeDzisiaj zaczynamy od darmowego programu Waze. Teraz uwaga ten program to pełno prawna nawigacja GPS „zakręt po zakręcie”. Dlaczego jest bezpłatna .. bo korzysta z map tworzonych przez samych użytkowników. Dokładniej dzieje się tak, ze jadąc jakąś nieznaną trasą do systemu trafiają o niej dane i następnie pojawia się ta droga dla wszystkich korzystających z programu. Mapy są przechowywane na serwerze i aby z nich korzystać należy je pobrać poprzez połączenie internetowe. Oprócz map użytkownicy mogą dodawać punkty informacyjne, radary itp.
Na razie Polska to zupełna biała plama, zamierzam jednak już jutro pojeździć z uruchomionym programem, może stan rzeczy szybko się zmieni jeśli dołączy do mnie jeszcze kilka osób.
PS. Fajnie by było gdyby do programu udało się zaimportować mapę Polski stworzoną przez społecznośc użytkowników – mówię tu o projekcie ump.waw.pl. Może da się to jakoś zaaranżować?

Cisco SIO To GoFirma Cisco, znana chyba wszystkim wydała darmową aplikację Cisco SIO To Go. Aplikacja oferuje zupełnie bezpłatny dostęp do profesjonalnych informacji na temat zagrożeń bezpieczeństwa sieciowego. W programie dostaniemy nie tylko informacje o wirusach i atakach sieciowych, ale również informacje o tym jak się zabezpieczyć przed tego typu zagrożeniami. W ramach przesyłanych informacji nie rzadko znajdziemy też linki do podcastów i filmów video traktujących o tematach bezpieczeństwa.
Aplikacja pobiera informacje z firmy Security Intelligence Operations (SIO), która zbiera informacje w czasie rzeczywistym z 700.000 czujników znajdujących się u ich klientów, dostawców usług internetowych itp. Program przeznaczony jest dla administratorów sieci i maniaków bezpieczeństwa.

Moon RoverPamiętacie grę Moon Patrol? Zagrywałem się na tym na automatach.
Gra została wydana przez Atari Software wydana w 1982 roku. Sterujemy łazikiem księżycowym który strzela do góry i w przód oraz potrafi skakać wykorzystując zmniejszoną grawitację na księżycu. W grze poruszamy się z lewej do prawej strony i widzimy ją w dwóch wymiarach, celem jest zaś dojechać jak najdalej – proste. Szukałem odpowiednika tej gry na iPhone’a i znalazłem coś bardzo bliskiego pierwowzorowi czyli Moon Rover za 1,59 Euro. Gra wygląda zupełnie tak jak 27 lat temu. Ile to już czasu minęło, a gra nadal potrafi wciągnąć.

7 Comments

 1. Mam pytanie co do Waze.

  Czy on działa jak Google Maps, czyli cały czas pobiera / wysyła dane, czy można przed wyprawą ściągnąć mapki (powiedzmy na dany obszar), a później, jak się wróci, wysłać zebrane dane? Jak to drugie to może bym trochę „wypełnił” Polskę. :) Bo aktualnie transmisja przez sieć to nie dla mnie. :P

 2. Gra została wydana przez Atari Software wydana w 1982 roku

 3. mógłbyś lepiej opisać aplikację Waze? Wczoraj jeździłem z uruchomionym programem po Katowicach, tylko problem w tym, że połączenie z internetem mam tylko w domu i chyba nie wysłało mi trasy.

 4. Warszawa jest prawie pusta. O ile wytyczanie trasy jest dość proste bo wystarczy włączyć tryb „buldożera” i jechać o tyle potem edycja to jakiś koszmar. NIe udało mi się skutecznie opisać kilku przebytych tras np. nadając nazwy ulicom.
  To jakoś cienko wymyślili.
  Może jak nas będzie więcej to w końcu jakoś się ta mapa pojawi.

 5. Wczoraj przejechałem „z włączonym walcem” 98,1 km(cały czas był zasięg mobilnego internetu i GPS). Dziś w Waze na iphone mapki zniknęły, pojawiły się na moim koncie ale tylko 7 mil. Gdzie jest reszta? Jak to „coś” edytować? Sporo jeżdżę samochodem (100-150 km dziennie) więc mógłbym pomóc.

 6. w moon patrol gralem kiedys na swoim atari 130xe ;)
  teraz mozna pograc sobie na emulatorze i nie trzeba czekac godziny az sie wgra (lub nie) ;)
  fajnie ze ktos zrobil wersje na ipoda
  czekam teraz na robbo i bruce lee :)
  jest moze jakis emulator atari na ipoda/iphona?
  pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *