Czasopisma za darmo – to tylko na iPadzie

Zrzut ekranu 2013-04-22 o 13.36.46Słuchałem dziś rano w Tok FM audycji EGK i padło tam stwierdzenie, że bardzo spada czytelnictwo czasopism bo ludzie w czasie kryzysu rezygnują z tego wydatku. Oczywiście czasopisma nie są towarem pierwszej potrzeby, ale czy trzeba z nich rezygnować? Możemy przecież kupić iPada, który jest najlepszym medium do czytania. Jest ekologiczny i oszczędza papier, jest wygodny i pozwala zabrać ze sobą na drug koniec świata wszystkie nasze czasopisma, jest wreszcie niesamowicie ekonomiczny. Półtora roku temu robiłem zestawienie czasopism, które na papierze kosztują czasem nie mało, a w iPadzie mamy je za darmo lub dużo taniej. Zestawienie było już mocno nieaktualne, dlatego pokusiłem się o nową edycję. Zobaczymy ile uda się nam miesięcznie zaoszczędzić – wtedy było to około 150 zł.

IMG_0103Dziennik Gazeta Prawna – pismo bardzo znane i cenione w biznesowych kręgach. Jest to największy polski dziennik gospodarczy, który ukazuje się pięć razy w tygodniu, od poniedziałku do piątku. Aplikacja dla iPada jest po prostu przeglądarką gazety w PDF, pobiera się ją dość dziwnie bo jest podzielona na poszczególne działy. Trochę szkoda, że gazety nie ma w kiosku/newsstand. Każdy pobrany numer z iPada to zaoszczędzone 3,40 zł.

IMG_0104MALEMEN– ten miesięcznik to jak sami o sobie piszą „Coś więcej niż najlepszy luksusowy męski magazyn na rynku”. Ja najbardziej ten miesięcznik cenię za fantastyczne wywiady z rewelacyjnymi zdjęciami. Chyba na żadne inne pismo nie czekam co miesiąc tak bardzo jak na to. Aplikacja iPadowa jest bardzo multimedialna, dużo w niej filmów i treści, których nie znajdziemy na papierze. Numer przeczytany na iPadzie to 10 zł oszczędności.

zdjęcieT3 – zdecydowanie najlepszy magazyn o gadżetach w Polsce. Bardzo fajnie złożony, z ogromną dawką informacji i testów. Wersja elektroniczna różni się od wersji papierowej i zawiera trochę multimedialnych wodotrysków. T3 mimo, że jest globalnym magazynem, to  jego polskie wydanie nie jest jedynie tłumaczeniem. Jest sporo tekstów pisanych w Polsce przez Polaków. Warto też wspomnieć, że w każdym T3 jest mój felieton w barwach iMagazine. Czytając na iPadzie oszczędzasz 6,90 miesięcznie.

IMG_0106Puls Biznesu – to bardzo dobry dziennik poświęcony nie inaczej tylko biznesowi. Zawartość wersji na iPada to miks artykułów z wydania papierowego Pulsu Biznesu plus teksty z Puls Biznesu Weekend oraz bieżące informacje z portalu pb.pl. Całość bardzo zgrabnie ubrana w aplikację iPadową ze sporą dawką elementów interaktywnych. W zestawieniu znajduje się mimo, że nie ma bezpośredniego odpowiednika w formie papierowej, a to dlatego, że ma wiele tekstów z aktualnego papierowego wydania. Codziennie oszczędzamy 4,99 zł.

IMG_0109BRIEF – to pierwszy magazyn w polskim języku, który znalazł się w Newsstandzie. BRIEF to bardzo ciekawy miesięcznik o dość szerokich horyzontach.  Przeczytacie w nim o marketingu, PR, sprzedaży, nowoczesnych technikach komunikacji. Całość jednak kręci się wokoło szeroko pojętych mediów. Wersja na iPadzie różni się od wersji papierowej, ale ciągle jest to magazyn do czytania, a dzięki braku dużej ilości wodotrysków czyta się go przyjemnie. Miesięcznie zaś w kieszenie zostaje nam 14,50 zł.

IMG_0110Cztery Kąty – Odkąd pamiętam były Cztery Kąty – to jeden z najbardziej znanym magazynów wnętrzarskich w Polsce. Co więcej typowo polski, a nie przedruk zagranicznego pisma. W wersji iPadowiej znajdziecie więcej treści niż edycji drukowanej. W magazynie mamy dość dużą dawkę wodotrysków w postaci przewijanych ramek, klikalnych okienek i przycisków. Na szczęście nadal czyta się go dość dobrze, a w kieszeni zostaje  5,99 zł miesiąc w miesiąc.

IMG_0108Dziecko – Ten miesięcznik zainteresuje każdego rodzica. Zawsze czasopisma dla rodziców omijałem szerokim łukiem, ale odkąd sam jestem rodzicem to patrzę na to trochę z innej strony. W środku sporo fajnych informacji i porad dla rodziców dziecka w każdym wieku. Wersja na iPada względem papierowej ma dodane pewne funkcje interaktywne, które w przypadku tego magazynu są bardzo wyważone. Najważniejsze, że daje to nam oszczędność 1,2 zł miesięcznie.

zdjęcieSuper Expres – pewnie wiecie, nawet jeśli nie czytacie, że jest to jeden z dwóch polskich tabloidów. Jak to w tabloidach prawdy się nie dowiecie, ale pośmiać się zawsze można. W aplikacji na iPada czytanie tego dziennika to tyko mały fragment funkcjonalności. Zawsze aktualny numer ukryty jest pod ikonką PDF i to chyba tłumaczy wszystko na temat formy czytania tego dziennika. Dostępny jest jak wspomniałem zawsze tylko jedne numer dzięki któremu oszczędzimy 1,8 zł.

IMG_0107Młody Technik – Ten popularny miesięcznik ukazuje się od 1932 roku. Pamiętam jak kiedyś nie mogłem się doczekać na kolejny nowy numer. Każdy, kto interesuje się współczesną techniką i kierunkami jej rozwoju znajdzie w Młodym Techniku coś dla siebie. Wersja iPadowa niczym nie różni się od wersji papierowej, ale ciągle dość wygodnie czyta się na iPadzie. Takie cyfrowe czytanie to 9,90 zł oszczędności miesięcznie.

IMG_0111Elektronik – to kolejny miesięcznik dla pasjonatów techniki, ale tym razem dla zawodowców. Głównie konstruktorów, menedżerów, naukowców i handlowców z branży elektrotechnicznej. Elektronik ukazuje się od 1997 roku i jest najbardziej cenionym pismem w tej branży. Wersja z iPada jest 100% kopią wersji drukowanej, ale pozwala zaoszczędzić 10 zł miesięcznie.

Jestem przekonany, że są jeszcze jakieś płatne na papierze, a bezpłatne na iPadzie tytuły, które po prostu nie wpadły mi w oko. Warto też wspomnieć, że większość płatnych tytułów na iPadzie kosztuje mniej niż na papierze. Zazwyczaj pojedynczy numer kosztuje 0,89 Euro czyli około 3,75 zł, dla przykładu każde wydanie Polityki czy też Wprost na papierze kosztuje ponad 1 zł więcej. Dodatkowo na iPadzie mamy cała masę magazynów, które są tylko w bezpłatnej wersji cyfrowej i nie da się wycenić zysków jakie mamy czytając właśnie je. Dość wspomnieć tu iMagazine czy EGO lub iAM. Ile możemy więc zaoszczędzić? Jeśli dużo czytamy to nawet 270 zł miesięcznie na samych bezpłatnych tytułach. Koszt zakupu najtańszego iPada zwróci się nam po mniej niż pół roku. Chyba warto.

15 Comments

 1. Jest jeszcze TamTam o podróżach. Nie wiem tylko czy nie skończyli go wydawać po dwóch odcinkach.

 2. Jest jeszcze Warsaw Insider i C&C

 3. Maciej Winiarski

  Jeszcze ciekawa rzeczą jest National Geographic, który jest wprawdzie tylko po angielsku, atomiast jego cena jest wielokrotnie niższa od tej w Empiku

 4. Norbiii i jak z tym odblokowaniem mojego IP? Zrobilem co chciales – wiecej przyjemnosci nie moge tobie zaoferowac :-)))))

 5. „bardzo spada czytelnictwo czasopism bo ludzie w czasie kryzysu rezygnują z tego wydatku” a potem dowalasz tekstem „Możemy przecież KUPIĆ iPada”

  Co jak co ale lepiej kupić zwykłe czasopismo za 10 zł niż jakiś bezużyteczny badziew za 2 tyś zł (fajne mi „za darmo”)

 6. Dzięki za wyróżnienie T3 ;-)

 7. Jest ich dość dużo tutaj znajdziecie 82 tytuły http://igielda.com/ad-category/magazyn-miesiecznik/ i codziennie przybywa wiecej.

 8. Przeczytaj do końca, a potem komentuj OK?

 9. – Foto-Kurier https://itunes.apple.com/pl/ap… Choć jak na razie jest tylko jeden numer i to w dodatku z przed 3 miesięcy.
  – W kadrze smaku https://itunes.apple.com/pl/ap… Nie wiem czy się kwalifikuje bo nie posiada wersji papierowej.
  – EGO https://itunes.apple.com/pl/ap… Również brak wersji papierowej

 10. W zastaawieniu chciałem pokazać te które nie mają wersji papierowej bo jak wspominam na końcu (o EGO tez) oszczędności z powodu pobierania bezpłatnej gazety, która nie ma wersji papierowej nie da się wycenić. Za foto kurier dzięki ,

 11. a dlaczego ja na iPadzie mini nie znajduję iMagazine?

 12. Jest jeszcze Magazyn Gamer. Calkowicie za darmo na czytniki. Nie ma swojego odpowiednika papierowego.

  https://itunes.apple.com/us/app/gamer-magazyn/id735102355?mt=8

 13. m jak Mama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *