Czy to AutoMapa dla iPhone OS – oficjalna odpowiedź

Pewnie pamiętacie temat sprzed jakiegoś czasu o AutoMapie dla iPhone OS. Postanowiłem wtedy zadać oficjalne pytanie rzecznikowi firmy. Oto pytania i odpowiedź jaką uzyskałem.
Przyznacie, że odpowiedź jest wymijająca??

Oto moje pytanie:
„Jestem właścicielem bloga poświęconemu systemowi iPhone OS.
Sporo osób pytało się mnie o nawigację Automapa na tą platformę.
Temat mnie więc bardo interesował.

Przypadkowo zauważyłem w Warszawie samochód z dziwną przypominającą Automapę nawigacją GPS.
Przypadkowo również ten samochód to dokładnie taki jakim Pan jeździ (to ustalenia mojego prywatnego śledztwa).
Ostatnie „przypadkowo” to częste ostatnio medialnie doniesienia o AM dla iPhone OS.

Mam więc do Pana dwa pytania.

1. Czy dochodzące do mnie plotki o Automapie dla systemu iPhone OS są prawdziwe i możemy się spodziewać w najbliższym czasie tego programu w wersji dla urządzeń Apple?
2. Czy to Pana samochód z dziwną nawigację jest na tych zdjęciach http://www.ipod.info.pl/index.php/czy-to-automapa-dla-iphone-os/ i jeśli tak to czy faktycznie widziałem testową wersją Państwa programu dla systemu iPhone OS?”

A oto odpowiedź rzecznika:

Witam i dziękuję za kontakt.
Przede wszystkim gratuluję bloga – znam i czytuję :)
Prywatnie, jako użytkownik i iPhone i maka znajduję tam często sporo ciekawych informacji.
Widziałem również siłą rzeczy publikacje dotyczące AutoMapy na platformę iPhone.
Jak Pan doskonale wie – AutoMapa byla dostępna głównie na platformę Windows Mobile i bardziej stacjonarne systemy Windows – typu XP, Vista, 7.
Od dłuższego czasu jest również dostępna dla urządzeń działających pod kontrolą systemu Windows CE 4.0. Dość uważnie obserwujemy rozwój różnych platform mobilnych i nie wykluczamy, że użytkownicy innych urządzeń niż te wyposażone w system Windows będą mogli korzystać z dobrodziejstw AutoMapy.
Odnośnie Pańskiego pytania o samochód – jest to faktycznie moje auto i wbrew niektórym opiniom pojawiającym się w komentarzach pod Pana wpisem – nie używam chińskiej „alternatywnej” wersji iPhone :). Jest to jak najbardziej oryginalny iPhone. Ciężko mi jednak w pełni odpowiedzieć na Pana pytanie, ponieważ, siłą rzeczy, dokładnie śledzimy rozwój rynku nawigacji, dlatego też często sprawdzamy, jak wyglądają różne rozwiązania dostępne dla użytkowników m.in iPhone. Nie jestem zatem w stanie powiedzieć, jaką nawigację widział Pan przez szybę swojego i mojego auta.
Niemniej gratuluję spostrzegawczości i szerokiej znajomości produktów nawigacyjnych. :)
Mam nadzieję, że nadchodzący, 2010 rok przyniesie wiele ciekawych nowości dla wszystkich użytkowników iPhone i czytelników Pańskiego bloga.
Udanej zabawy sylwestrowej i zawsze lepszego nowego roku!


Pozdrawiam,
Janusz M. Kamiński
Szef PR i Marketingu / Rzecznik Prasowy
www.AutoMapa.pl

 • andy

  No to niestety się nie dowiedzieliśmy czy to była AutoMapa. Ale wydaje mi się że pan redaktor mógłby przynajmniej odpowiedzieć czy kiedykolwiek korzystał z AutoMapy na swoim IPhone wtedy będziemy wiedzieć że już coś jest przynajmniej w fazie testowej :)

 • Bartek

  Nie liczyłbym na AutoMapę na iPhona. Nie potrafili wydać na Symbiana, na BlackBerry czy PalmOs. Tłumaczenia były takie same – obserwujemy, czekamy – bez precyzyjnej odpowiedzi czy zrobią czy też nie.

 • Tomek

  w praktyce Rzecznik nie odpowiedzial na pytanie, czy maja w planach wersje na iphone.

 • http://ipodzik.info Perwol

  Dobrze, że nie zaprzeczył. To moim zdaniem nieco tłumaczy i zapowiada AutoMapę :)

 • lol

  sprawą jest piractwo i to jest problem
  jak wiadomo w PL piractwo to podstawa tak jak JB iP
  więc zdają sobie sprawę z tego, że jak wydadzą automapę na iP to pewnie max do 5% zostanie zakupiona, a w reszcie procentach zassana z netu
  rzeczywista rzeczywistość nie da się ukryć

 • ksenofanes

  kręci, kręci…

  Po prostu pewnie ma zakazane mówienie o tym czy wyjdzie, czy nie wyjdzie. NIe można dać jednoznacznej odpowiedzi, dalej będą takie artykuły jak ten, a to tylko polepszy reklamie AutoMapy na Iphona (jeśli wyjdzie).

 • Rodney

  Bardziej zlewczej odpowiedzi nie mogli przeslac. Pozatym AutoMapa to bardzo kiepski program, sa lepsze nawigacja ktora juz mozna pobrac na iPhone.

 • MACiek

  … to informacja przesłana do mnie z BOK Automapy z 24/10/09:
  „Na chwile obecna nie jest planowane wydanie AutoMapy na iPhona.
  Pozdrowienia / Regards / Mit freundlichen Gruessen
  AutoMapa (pd)”

 • Grzegorz

  Rzecznik ciekawie i pokrętnie oraz sprytnie nie odpowiedział na twoje pytanie o Auto Mape. Myślę że to co widziałeś było Auto Mapą na iPhone OS.

 • chmielowy

  „gratuluję spostrzegawczości i szerokiej znajomości produktów nawigacyjnych. :)”
  myślę że to dużo mówi. oczywiście nie powie „będzie” lub „nie będzie” bo nie może. nie może też przyznać się do piratowania w oficjalnym piśmie (a jak niby inaczej mógłby mieć AM w iPhonie). więc myślę że uznanie co do spostrzegawczości i znajomości różnych nawigacji, mówi jednoznacznie że była to AM w iPhonie, jakaś wersja, testowa – tak jak mówi: sprawdzają różne urządzenia. i tyle…

 • michasz

  hehe, detektyw Norbert Cała ;)

 • Piti

  @chmielowy
  Bez „piratowania” (pewnie chodzi Ci o Jailbreak) mogą sobie testować AM na iP, jeśli mają konto developerskie. O ile dobrze rozumiem jak to działa. ;P

 • ClassicGOD

  Hah – nie wiedzialem ze moj coment zwroci taka uwage :D

 • rafikk

  @chmielowy
  Rzeczywiście to zdanie daje dużo do myślenia, no nic pożyjemy zobaczymy ;)

 • Andy

  „Dość uważnie obserwujemy rozwój różnych platform mobilnych i nie wykluczamy, że użytkownicy innych urządzeń niż te wyposażone w system Windows będą mogli korzystać z dobrodziejstw AutoMapy” – to zdanie również sugeruje ze mogła to być automapa. Myśle ze kolo doskonale pamięta ze korzystał m. in. z AM tylko sciemnia bo tak jak ktoś wczesniej napisał nie może ujawniać takich informacji. I jest przekonany ze sprytnie udało mu się nie odpowiedzieć na zadane pytanie.Jedynym usatysfakcjonowanym jest Norbert za pozytywny komentarz o jego blogu :)

 • http://kokos.k2@me.com kokos

  A moim zdaniem się wygadał tu: „Niemniej gratuluję spostrzegawczości i szerokiej znajomości produktów nawigacyjnych. :)” – a pozatym jak ten 2010 rok ma przynieść coś nowego – w mnieaniu rzecznika prasowego to może chodzić właśnie o ich produkt…

  albo za bardzo naciągam te słowa – bo nie mogę się doczekać automapy..

 • Gargamel

  Bardzo fajna odpowiedź. Jest jasne, że z jakiegoś powodu aktualnie nie mogą udzielić jednoznacznej odpowiedzi, a pojawienie się Automapy nie jest wykluczone (ale też nie jest pewne).

 • soczek

  I tak to w pewnym sensie nie ma sensu. Używałem swojego czasu Automapy na WM, bardzo ładna nawigacja, ostatnie wersje (6,5) świetne, pamiętam jeszcze te czasy kiedy była tylko wersja 2D. Jednak, taka Omnia trzyma 5-6 dni, tymczasem iPhone 2-3, bateria będzie padała w mgnieniu oka. To raz, a dwa, do AM istnieje wiele różnych fajnych modyfikacji jak nieoficjalne punkty POI, ponieważ iPhone OS jest system zamkniętym wgrywanie ich nie będzie możliwe. Może po JB, ale wątpię, pewnie będzie inna struktura plików. AM jest na WM i niech tak zostanie.