Derzeit nicht verfügbar – Lieferbar

Mogę się na blogu nabijać z Szajsunga, Motozamto, Nokian i innych producentów telefonów, ale od zawsze wolałem, jak umieli się oni dogadać w sprawach patentów i ogólnie Ka$y bez angażowania sądów. Dlatego ani razu się nie cieszyłem z tego, że Apple wygrało coś tam z Samsungiem i zablokowało mu sprzedaż gdzieś tam, nie wspominałem o tym nigdy bo mi się to nie podoba i tyle.

Teraz wspomnieć chyba mogę bo sytuacja jest zgoła odwrotna. Motorola wygrała proces z Apple i zablokowała w Niemczech internetową sprzedaż iPhonów oraz iPadów z modułem komunikacyjnym 3G. iPhony i iPady widnieją teraz w sklepie Apple Store Online DE z dopiskiem „Derzeit nicht verfügbar” (po niemiecku wszystko brzmi groźnie). W sklepach fizycznych sprzedaż odbywa się normalnie. Apple obiecuje, że wycofane produkty wrócą także do sklepu Online. Jedyny, który ocalał z czystki to iPhone 4S. Apple nie mogąc dojść do porozumienia w sprawie patentów Motoroli – pewnie chcieli za dużo ka$sy, przezornie zmieniło dostawcę modułów komunikacyjnych z Infineon/Intel na Qualcomm w iPhone 4S i pewnie iPad 3. Qualcomm związany jest umową z Motorolą więc powodów do blokowania sprzedaży nie ma.

Strasznie nie lubię takich sytuacji, wizerunkowo cierpią obie strony, cierpią klienci. Jako jeden z nich nie chcę słyszeć o takich sprawach. Niech dobrze opłacani prawnicy siądą w wygodnych fotelach wypiją lampkę koniaku za 500 Euro, przeleją wirtualne  miliony z jednego konta na drugie i załatwią sprawę. Nie powinno to się kończyć spektakularnymi blokadami sprzedaży.

—————-AKTUALIZACJA—————-
Blokada sprzedaży nie trwała długo wszystkie sporne modele zmieniły status z „Derzeit nicht verfügbar” na „Lieferbar”. Czyli pewnie Apple zapłaciło tyle ile chciała Motorola lub prawnicy Apple znaleźli jakiś kruczek sprawiający, że decyzji sądu nie muszą wprowadzać w życie.

 • Grupcio

  To jest to na czekałem  kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie , Apple zawsze swoim patentowaniem wszystkiego dobijało mnie niech cierpią :)

 • http://www.facebook.com/dean.marcin Marcin Struniawski

  Kolego, aż pozwolę sobie zacytować to co napisałem na makowym abc.

  Gdyby Tobie ktoś ukradł pomysł na system, wygląd interfejsu, telefonu, tabletu czy nawet pieprzonej wtyczki też byś się sądował. Tutaj widać ewidentne tanie odgrywanie się, czyli kupienie firmy, która ma patenty i atakowanie…

 • krl.krl

  Z tego co wiem, to decyzja została anulowana, gdyż Apple zwyczajnie zapłaciło Motoroli za prawo do wykorzystania tych opatentowanych rozwiązań.

 • rajdmeen

  true, true :P

 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  Niestety Motorola jest na lekko przegranej pozycji i powinna się dogadać dla Własnego dobra. W całości jest warta 1/10 tego co Apple ma na kontach. 

 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  Telefonów w sklepie nadal nie ma

 • Czytelnik

  Jest mniej warta i co z tego?
  Jeśli ma odpowiednie patenty, to może nieźle dać po pupie Applowi.
  Nawet Ty mógłbyś nieźle im dać, gdybyś miał chociaż jeden innowacyjny lub bardzo ważny patent.

  Więc argument o posiadanej kasie i wartości jest godny dzieciaka, a nie poważnego bloggera.

 • http://www.facebook.com/dean.marcin Marcin Struniawski

  O czym Ty piszesz? Argument na temat kasy jest godny dzieciaka? Przecież tutaj tylko i wyłącznie chodzi o kasę. To nie są dzieci, żeby sobie dogryzali nawzajem. Apple ma kasę i dzięki tej kasie może wszystkiemu załagodzić. Przecież to proste!

 • Konik

  Czyli Apple może używać patentów innych ale nikt nie może ich lol .

 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  Ale tego nikt nie mówi. Jedni blokują drugich i odwrotnie. Ja po prostu uważam, że powinni robić to po cichu. 

 • Konik

  Dobra Norbi ale żadna firma nie jest tak wyśmiewana odnośnie patentowania jak Apple , to o czymś świadczy .

 • Grupcio

  Czytanie ze zrozumieniem się kłania .

 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  Serio żadna? Bronią własnych interesów bo jak nie robić tego jak są takie kwiatki …. http://www.ipod.info.pl/wp-content/uploads/2012/02/ipad-camera-connection-kit-vs-samsung.png

 • http://twitter.com/pwgolda Waldemar Golda

  Jap, mal sehen wie lange dieser Patentstreit andauern wird. Man muss auch erwähnen, dass Apple mit den zahlreichen Klagen und Rechtsstreitereien als erstes angefangen hat, deshalb find ich’s gar nicht so übel, dass Apple endlich einen auf die große Fresse abbekommen hat. Schließlich war’s auch an der Zeit, wie ich finde. Tja…wie man’s ja häufig sagen mag, wie man in den Wald hineinruft, so schallt es heraus. :-) 

 • Czytelnik

  Skarbie, możesz mieć najwięcej kasy, tyle ile jesteś sobie wstanie wyobrazisz, jak łamiesz czyjąś technologie i patent to ci ta kasa nie pomoże, dotarło?

 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  Chyba, że za „drobne” kupisz te patenty z całą firmą, a taki tu mamy przypadek :)

 • Konik

  I uważasz że takie coś doprowadziło by do upadku Apple litości , zobacz jak to jest rozwiązane w świecie konsol Wii i PS Move , Kinect i EyEtoy i co były jakieś pozwy czy coś . A ty mi wyskujesz z takimi pierdołami właśnie widać jakie jest małostkowe Applowskie myślenie .
  Trochę obiektywizmu naprawdę :)

 • Grupcio

  Ty się módl Norbi żeby ktoś utarł nosa twojej ukochanej firmie . bo jak zostaną monopolistą to będzie tragedia :)

 • Grupcio

  Telefony już w sklepie są 

 • lol

  to zabulili ponoć tyle ile motka chciała. Dobrze, że chociaż jest zawsze jakieś wyjście $$$$, bo nie przepadam za tymi blokadami sprzedaży. A cała zabawa patentowa robi się coraz mniej śmieszna, co to będzie za kilkanaście lat ehhh

 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  Ale jakie małostkowe? Samsung kopiuje kropka w kropkę Apple. Chyba nie wiesz o czym mówisz.

 • Anonim

  Czemu wszystko w niemieckim brzmi jak „Hände hoch”?

 • Konik

  A ty wiesz o czym piszesz ? Nie wydane mi się żebyś interesował sie innymi firmami poza Apple i ich technologiami :)

 • Anonim

  Apple bogata firma – zapłaci temu czy tamtemu i wróci na rynek. Nie pozwoli sobie aby zahamować główną rurę dopływu gotówki.

  Zobaczcie jak wygląda koślawy OSX Lion za sprawa rosnącej popularności iOS i iPhone/iPad. KATASTROFA.
  Nawet najnowszy update 10.7.3 potrzebuje już na starcie łatania – http://myapple.pl/content/2729-uzytkownicy-zglaszaja-problemy-z-os-x-lion-10_7_3.html
  Męczyli te buildy i mimo tego jest zonk.

 • Anonim

  Panowie co do zasady wszystkie telefony dotykowy są do siebie podobne. Ale można zrobić piękny telefon nie przypominający iPhone np. Motorola DRazor ( nie próbujcoe zaprzeczać) . A można dodoać 4 calowy ekran do iPhone 3GS > Samsung Galaxy S .
  Samsung rzeczywiście kopiuję nawet układ w pudełku produktów od Apple. Trzeba ciągle pamiętać ,że to w fabrykach Samsunga powstaje znaczna część iPhone ;).

 • http://www.facebook.com/people/Dariusz-Gamcia/100000444987249 Dariusz Gamcia

  Witam,
  Dokladnie zaplaci:)Motorola chce 2.25% z zysku sprzedanych urzadzen z 3G modulem:)I widocznie to otrzymali, skoro urzadzenia ponownie sa juz w sprzedazy online.

  Pozdrawiam

  Dariusz