GLONASS – taka ciekawostka w iPhone 4S

Strona specyfikacji technicznej iPhone 4S wczoraj (chyba wczoraj) się zmieniła, a konkretnie zmieniła się sekcja „Location”

iPhone 4S oprócz możliwości ustalenia pozycji poprzez GPS pozwala także zrobić to za pomocą systemu GLONASS. GLONASS (Globalnaja Nawigacionnaja Sputnikowaja Sistiema) to rosyjski odpowiednik amerykańskiego GPSa. Jego początków możemy szukać w odległej przeszłości bo w roku 1976, ale fazę operacyjną osiągnął całkiem niedawno. Rosjanie mieli bardzo dużo problemów z uruchomieniem systemu bo brakowało pieniędzy oraz satelity im zwyczajnie spadały. Teraz jednak latają 22 satelity i system funkcjonuje. Oczywiście system został stworzony po to aby Rosjanie nie byli uzależnieni od amerykańskiego GPSa, który to w każdej chwili może być przez wojsko zablokowany. Podobnie jak w przypadku GPS korzystanie z GLONASSu jest bezpłatne, ale podobnie też system jest kontrolowany przez wojsko wiec może być łatwo wyłączony. Nam powinno dać to dokładniejszą, a przede wszystkim szybszą możliwość namierzenia naszej pozycji bo iPhone 4S w jednej chwili może dobierać sygnał z satelitów systemu GPS i GLONASS.

Ciekawe, która wersja iPhone’a będzie wspierała lokalizację przez system Galileo, czyli tym razem europejski odpowiednik GPSa. Patrząc na jego powolny rozwój i opóźnienia pewnie będzie to iPhone 11.

 • http://openid.khron.net/ KHRoN

  Obecnie istnieje wymóg, żeby urządzenia z nawigacją sprzedawane w rosji posiadały wsparcie dla GLONASS… więc nie mogło być inaczej… a że GLONASS to komunistyczna konkurencja dla demokratycznego GPS-u, więc nikt o tym wcześniej nie mówił :)

 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  Hm nie jestem przekonany co do tego wymogu, znaczy jestem pewien, że go nie ma. GLONASS wspiera zaledwie kilka urządzeń na rynku, a z drugiej strony nawigacja jest w dużej części telefonów. Czyli jeśli by ten wymóg istniał to w Rosii praktycznie nie dało by się sprzedawać telefonów z nawigacją.

 • Legiony

  21.parzedrnika.2011 już dwie satelity Galileo zostały wystrzelone a więc może do tego 2018 się wyrobią to w Iphonie 12 już pewnie będzie taka funkcja :-)

 • Glonass

  to nie stalo sie wczoraj tylko dobre pare dni temu, wiec info spoznione :)

 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  Dlatego napisałem „Chyba”. Jednocześnie cieszę się niezmiernie, że posiadałeś tę wiedzę już wcześniej.

 • Anonim

  Pewnie jeszcze większe zużycie baterii…

 • iPiter

  Norbi ja jednak myśle ze nie będzie on dostępny dla iPhone 11 tylko iPhone 11S ;)

 • Anonim

  Skończył się monopol Amerykańskich satelitów do nawigacji GPS :)

  Ciekawe czy obsługa jest fizyczna czy softwerowa. tzn czy na poprzednich modelach dałoby się włączyć wsparcie dla GLONASS?

 • krzysiek

  To bardzo dobra wiadomość satelity GLONASS nie dość że latają niżej to jeszcze ich kąt inklinacji jest bliski nachyleniu krytycznemu wiadomo po co :) ale skoro bracia Rosjanie to sojusznicy więc można z tego czerpać tylko korzyści, czyli sygnał szybciej dociera do odbiornika i satelita dłużej widzi nasz odbiornik (ma większe pokrycie wyższych szerokości geograficznych). To oczywiście plusy tylko dla tych którzy podróżują okołobiegunowo :P

 • Anonim

  Doczekałem się ;).

 • RadkoR

  Glonass to takie pozytywne „dziecko” zimnej wojny. :)

 • Redi