GPS do iPoda

Uwielbiam nieszablonowe projekty związane z iPodami jak np pilot na podczerwień do iPoda touch. Tym razem jeden z czytelników (dzięki Kajetan) podesłał mi projekt GPSa podłączanego pod złącze docka w klasycznych iPodach jak np Nano czy Video. GPS jest o tyle ciekawy, że po podłączeniu wyświetla informacje na ekranie iPoda bez potrzeby instalacji, żadnego zewnętrznego oprogramowania.
Na początek trochę o sprzęcie. Do budowy GPS użyto odbiornika Nemerix GPS z mikro-kontrolerem Atmel ATMEGA324. Całość została zbudowana na długiej płytce drukowanej w taki sposób, że po podłączeniu do złącza dock moduł znajduje się z tyłu iPoda. Nawet w surowej wersji wygląda to bardzo ciekawie.
Bardziej interesujące i jednocześnie trudniejsze jak przyznaje autor, było stworzenie firmwaru dla tego urządzenia. Zamysł był taki aby nie było potrzebne, żadne oprogramowanie do działania tego urządzenia. W tym celu został wykorzystany specjalny tryb pracy iPoda zwany AiR. Tryb ten wykorzystywany jest np. do wyświetlania loga firmy produkującej jakąś stację dokującą do której włożony jest nasz iPod. Wykorzystuje to min. testowany przeze mnie w ostatnim Moim Jabłuszku Denon S-52. Tryb jest dość ograniczony, jednak udało się stworzyć całkiem ciekawie wyglądający ekran z wyświetlaniem położenia lub siły sygnału satelitów.
Może to mało użyteczny projekt ale na pewno bardzo ciekawy. Strona autora to www.kokes.net/iPodGPS/iPodGPS.html.
ipodgps_html_m4144a561ipodgps_html_29dcb7bdipodgps_html_3cf3a3e5ipodgps_html_m64ae5888ipodgps_html_7b6b854

 • Filip999

  „Bardziej interesujące i jednocześnie t***niejsze” : / – do poprawy.

 • emo9

  „tródniejsze ” :/

 • xcv

  A działa to na shuffle?

 • http://www.gawis.yoyo.pl andig

  Całkowicie zbędny projekt ( przynajmniej w takim wydaniu jak to – patrz soft ), jednakże za pomysł i wykonanie wielkie brawa dla autora!!!

 • emo9

  Nie no. Jakby ktoś umiał to można soft postawić na mikrokontrolerze w układzie. Tylko że to już bardziej skomplikowana sprawa.

 • http://blog.khron.net KHRoN

  generalnie jest to po prostu GPS, który używa iPoda jako wyświetlacza…