iOS 7 beta w czerwcu ze zmienionym wyglądem

To kiedy będą te nowości od Apple?Jakiś czas temu wrzuciłem mapę drogową Apple na ten rok opartą ma moich przewidywaniach. Wczoraj John Gruber dorzucił dwie bardzo ciekawe informacje na temat iOS 7. Apple i sam Jonathan Ive odpowiedzialny za interfejs użytkownika  bardzo mocno koncentrują się nad tym systemem. Tak mocno, że przesunęli sporą część programistów z systemu OS X 10.9 właśnie do iOS 7. Beta wersja ma się pojawić w czerwcu na WWDC. Ehh Znów będę musiał wałczyć z EDGE aby pobrać system – chyba pora zmienić termin wakacji :)

Według Johna Grubera iOS 7 będzie posiadał mocno zmodyfikowany interfejs użytkownika. Firma bardzo chroni się przed wypłynięciem jego wyglądu przed oficjalną premierą. Wszyscy inżynierowie, który mają system już na swoich urządzeniach mają na nich też specjalne filtry polaryzacyjne ograniczające kąt widzenia i zapobiegające podejrzeniu przez postronne osoby. Dla mnie nie ulega wątpliwości, że iOS 7 będzie się różnił od tego co znamy z iOS 6. Pytanie tyko czy jak ktoś żartował na Twitterze będą to tylko trzy nowe tapety, czy może nawet zmienione rozmieszczenie ikon na ekranie. Ja już nie żartując uważam, że zmian będzie sporo więcej. Liczę na odblokowanie możliwości tworzenia Widgetów przez zewnętrznych developerów, na ujednolicenie wyglądu poszczególnych funkcji systemu. Nie liczę ani nie chcę aby zmieniał się dashboard (ekran początkowy). Nie spodziewam się też w systemie aplikacji podobnych do tych które dodają do swoich smartphonów inni producenci – tak mam na myśli SGS4 czy HTC One. Od pisania aplikacji robiących zdjęcie dwoma kamerami na raz oraz agregujących treści są zewnętrzni developerzy, których w AppStore nie brakuje. Dziwię się też tym co narzekają na archaiczność obecnego iOSa – serio chodzi Wam tylko o możliwość zmiany „skórek”?

48 Comments

 1. Mały błąd: Dziwię się te tym co narzekają na archaiczność obecnego iOSa.

 2. Jak filtr polaryzacyjny wisi na ekranie to raczej dobrze widac co na nim jest:D

 3. to zależy jaka jest polaryzacja

 4. chyba chodziło o te folie dzięki którym nie widać co jest na ekranie patrząc inaczej niż na wprost.

 5. „mapa drogowa” tak… a na soku zobaczysz napis, że jest bez „prezerwatyw”
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Kalka_(językoznawstwo)

 6. znam znaczenie i pochodzenie słowa i celowo go uzyłem

 7. Norbert, a wiesz że podczas przedstawiania nowego Iphone w czerwcu będzie puszczony z projektora Steve mówiący o tym właśnie telefonie.

 8. Osobiście uważam, że zmiany na zewnątrz nie są aż tak potrzebne jak zmiany w środku. Patrząc na ewolucję wielkich kotów w ostatnich latach widać, że zmiany pod maską i face lifting UI są robione na przemian. iOSowi dużo bardziej przydała by się możliwość współpracy aplikacji między sobą w sposób bardziej cywilizowany niż URL scheme niż przemalowanie UI.

 9. Wszyscy znamy „znajomosc” jezyka angielskiego Norberta. Nie bede wspominal juz o polskim… :)

 10. Hahaha..Dokladnie tak. Jak zwykle Pan Cala chcial popisac sie wiedza, o ktorej nie ma pojecia :)

 11. Zaklinanie rzeczywistosci. Flat design panoszy sie wszedzie, a moda na okragle ikonki zostaje juz tylko na strone Jablka i w iOS. Ktos powie ze to tylko malowanie, ale koncowego usera tylko takie malowanie interesuje oraz – jak mawia moj kolega – system ma zapier*** ;-).

 12. Na iOS są okrągłe ikonki? Chyba zegara :)

 13. Wprowadzenie przez MS Modern UI to średnio trafiony pomysł. Szczególnie że zabrał się za to kiedy hardware sam już potrafi robić przeźroczystości, cienie i inne wodotryski. Jedyne co to może wnosić poza zmniejszeniem czytelności to mniejsze zużycie prągu ale nie ma się ni jak do szybkości działania systemu ani jego wielkości co również pokazał Microsoft.

 14. a wiesz, że polaryzacja może być różna – taka dzięki której widać więcej i taka dzięki której widać mniej :) To, że zazwyczaj stosujemy takie, dzięki którym widać więcej to nie znaczy, że nie ma takich dzięki którym widać mnie.

 15. Serio według Ciebie ten kształt to koło? Nie chcę wiedzieć nic o kołach w twoim samochodzie

 16. Pewnie będzie podobny do androida, hahaha

 17. Widgety a po ci to komu?

 18. Czasem mogą być przydatne

 19. według mnie ten nowy ios nie będzie fajny. stare wersje najlepsze

 20. Rzeźnik z Bullerbyn

  No to czekamy jakimi to rarytasami nas uraczy apple w tym roku .
  Przynajmniej wiadomo na 99% że nowy iphone będzie wygladać jak 5 a nazwa będzie pewnie 5S :)

 21. Taki sam kształt cieszy

 22. Norbi.. jestes cymbałem czy tylko udajesz? Mężczyzna w Twoim wieku nie wie potrafi się domyślić patrząc na zdjęcie, że chodzi o zaokrąglone rogi ikonek? Jeśli tego nie kumasz to jesteś idealnym targetem Apple.

 23. Andrzeju nie denerwuj się… ;)

 24. Ja chciałbym żeby ikonki mogły się zmieniać np. ikonka od Pogody pokazywała faktyczną temperaturę tam gdzie jestem

 25. tego czasem brakuje – ale to mogło by otworzyć drogę do festynu i natłoku animowanych ikonek. Idąc dalej mogło by to zabijać wydajność systemu.

 26. Jeśli nie przestaniesz mnie obrażać to dam Ci bana. Tak wiem, że chodzi o zaokrąglone rogi, ale mówienie, że są okrągłe jest wciskaniem ciemnoty. Okrągłe są ikonki w iPodzie nano 7G, a nie tu. Nie są też kwadratowe.

 27. Ciekawe za co znów będą przepraszać…

 28. A jakiż był ten cel? Poza nabiciem, jak na razie 4 komentarzy.

 29. żart z mojej listy premier – sporo ludzi używa błędnie „mapa drogowa” w celu podkreślenia wagi tego co napisało – ja sobie z tego żartowałem

 30. Norbert weź pozbądź się tego Geddyego bo mnie szlag trafia… Geddy: weź koleszko okulary z polaryzacją skieruj na ekran LCD – następnie je obróć o 90 stopni w dowolna stronę… Wlasnie w taki sposób mozna wprowadzić polaryzację blokująco widok pospolitym podgladaczom!

 31. Czyli może jednak jeszcze wstrzymać się z zakupem iPad’a do końca kwietnia…
  Ciekawe, kiedy puścili by informacje o jakiejś konferencji?
  Czy takie premiery miewały miejsce bez wcześniejszej zapowiedzi konferencji, rezerwacji biletów itp.?

 32. No co Ty Norbi tego w iOS nie było chociaż wszystkie inne systemy maja więc jest nie potrzebne

 33. Fakt, dlatego musiałoby to być ograniczone do systemowych apek

 34. Maciej Winiarski

  Widzety i skórki były na Symbianie. Podobnie jak całkiem okrągłe ikonki. Przypadek? Nie sądzę…

 35. Na premiery nie ma żadnych biletów (te są tylko na WWDC), są za to zaproszenia i pojawiają się zazwyczaj na tydzień przed konferencją

 36. A mi brakuje w iOS kopiowania adresu obrazka z stron internetowych , tak jak jest w windzie prawy przycisk myszy-> kopiuj adres odnośnika. Uważam, że iPad to powinien mieć system taki jak OS X tzn pełnoprawny system ,w którym ograniczeniem byłby jedynie sprzęt -CPU, GPU.Bo narazie iOS ujmuje iPadowi przydatnej funkcjonalności.
  Pozdrawiam

 37. „[…] przesunęli sporą część programistów z systemu OS X 10.9 właśnie do iOS 7”

  Potrzebują większej ilości ekspertów, owszem.
  Ale z tego również może wynikać, iż Apple pracuje nad całkowitym złączeniem systemu Mac OS X z iOS’em. Być może ekipa z 1 Infinite Loop szykuje niespodziankę w postaci uniwersalnego systemu operacyjnego, który roboczo można nazwać iOS X :) Istnieje cień szansy, że kolejne MacBooki będą miały dotykowe ekrany, wówczas fuzja systemów ma rację bytu.
  Oczywiście wiem, że iPhone od zawsze pracuje na OS X (śledziłem keynote w styczniu ’07), natomiast różnice pomiędzy systemami OS X oraz iOS są moim zdaniem ogromne, mimo ostatnich starań ujednolicenia (Scotta Forstalla?).

 38. Pozbyć, to ty się możesz zużytego biletu tramwajowego koleżko:). Zauważ, jak piszę „koleżko” i popracuj nad ortografią brachu. A jeśli nie wiesz na czym polega formuła blogu, odwiedź Wikipedię.

 39. Obstawiam, że Retina+ powali wszystkich na kolana.
  rozdzielczość 2272*1280.

 40. taka rozdzielczość przy 4 czy tam 9 calach nie ma sensu :)

 41. Poniekąd tak, wielkiej różnicy by nie było :) ale na pewno zrobią Retina+ o nieco lepszej rozdzielczości od Galaxy itp telefonów.

  Niestety Apple dołączyło do bitwy na numerki. Musiało. Odkąd pojawiły się na rynku realne zagrożenia dla produktu jakim jest iPhone, czy iPad, Apple się bardzo zmieniło. Nie byli nigdy przygotowani na to, że to oni będą musieli naśladować/gonić konkurencję w danych kategoriach. To ich zaślepia – mam nadzieję, że tymczasowo. Apple musi się ocknąć i z powrotem zaskakiwać swą innowacyjnością i odmiennością!
  Obecnie na stronie głównej można znaleźć informacje dlaczego łatwo pokochać iPhone/iPada – chwalą się tam numerkami, czy otrzymanymi nagrodami. Trochę to rozumiem, ale nie popieram tej strategii. Steve Jobs, z tego co pamiętam, nie pochwalał pomysłu stworzenia mniejszego tabletu, ale Apple, będąc w groźnej sytuacji, musiało stworzyć tego iPada mini. Kolejne naśladownictwo :(
  Dlatego uważam, że obok 5S powstanie też większy iPhone, który przy okazji będzie miał np. lepszy ekran pod kątem ppi od Galaxy. Trzeba gonić rynek…

  Uważam, że bitwa na wielkość ekranu nie ma sensu. Ale jeśli konkurent stworzył telefon o przekątnej 100″ :) który odnosi wielki sukces, my także musimy wejść w ten rynek, aby nie stracić w całościowym rynku telefonów.
  Smutna prawda jest taka, że „przeciętny Kowalski”, jeśli ma trochę płynności i nie za bardzo się zna na smartfonach, wybierze Galaxy, a nie iPhone, ze względu na jego cenę i ekran. Znam bardzo wielu ludzi, którzy wzięli na wymianę Galaxy tylko i wyłącznie ze względu na te cechy.

  „- Wyjaśnij mi dlaczego bierzesz Samsunga GS3?
  – Bo ma większy ekran od iPhone’a.
  – Aha. To świetnie. ”
  Nie rozumiem tego mechanizmu, ale tak już działa ten rynek i mam wielką nadzieję, że się w końcu pojawią granice rozwoju. Jeśli się pojawią, wtedy Apple z powrotem będzie odnosiło same sukcesy, gdyż zacznie się liczyć znowu funkcjonalność, nie same „numerki”.

  Apple ma natomiast dużo szczęścia z iPodami. Są wciąż odstającym od konkurencji market leaderem na rynku odtwarzaczy mp3. Nie widzimy zmian w classicach, gdyż rynek się ostatecznie poddał :) Nie ma powodu do rozwoju produktu, jeśli jest on perfekcyjny i jedyny w swoim rodzaju. Owszem rynek ten zbliża się do schyłku, ale małymi krokami.

 42. Marcin Dmochowski

  Kogo/czego? Bloga. Skoro tak dbasz o poprawną pisownię.

 43. Widzisz drogi uzurpatorze poprawności gramatycznej: wykorzystałem specjalną formę dyskredytacyjną, gdyż u mnie na „koleżkę” trzeba zasłużyć – istoty Twego pokroju to „koleszki”… A skup się na przekazie mojej wiadomości a nie na jej formie – bo to bardzo słabe jest gdy wytyka się błędy, gdy samemu popełnia się ich masę. Formuła bloga? Wiec w wielkim szanownym źródle „Wikipedii” jest napisane, że należy autorów i czytelników blogów obrażać? Bardzo ciekawe
  I ostatnie: TAK: jesteś takim biletem tramwajowym dla mnie: bez znaczenia

 44. Trefny-Trebacz

  Jestes zalosny jak Android. Idz do lazienki I daj upust swoim emocjom:)

 45. Widziałem taką folię na iPhone mojej nauczycielki. Ja pierdziu, cały kunszt Retiny idzie się kochać… Przez to cała jakość znika. Ale może oni mają lepsze wersje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *