iOS AirBook – laptop z iOS

iOS AirBook - laptop z iOSNa www.t-gaap.com można znaleźć ciekawe rozważania na temat nowego laptopa Apple z systemem iOS. Jest to podobno wielki sekret, ale coraz bliższy realizacji. Laptop miałby być umieszczony w takiej samej obudowie jak  MacBook Air 11″ ale zamiast systemu OS X będzie tam działać iOS. Aby odróżnić od siebie urządzenia z iOS i OS X te pierwsze będą w kolorach białym i czarnym, a te drugi standardowo w srebrnym. Padają nawet konkretne dane techniczne – 256GB przestrzeni na dane, 2GB RAM i czterordzeniowy procesor A7. Pada też konkretna cena czyli 799$, a to daje polską cenę 3399 zł – dokładnie tyle co iPad retina 128GB. Na iOS AirBook jak jest roboczo nazywany, będzie zainstalowany klasyczny system iOS, ale dostosowany to obsługi poprzez touchpada, a nie ekran dotykowy. Dodatkowo w systemie będą dwie nowe funkcje czyli AirFinder oraz AppSwitcher. Pierwsza to globalny system plików dla wszystkich aplikacji – nie oszukujmy się czasem tej funkcji brakuje każdemu w iOS. Druga funkcja to nowy menadżer uruchomionych programów. Ciekawe, swoją drogą czy jeśli ta plotka się potwierdzi to te funkcje znajdą się w iOS na iPadzie.

Teraz zastanówmy się czy taki laptop ma szanse przyjęcia się na rynku. Zastosowanie dość dużej obudowy jak standardy iOS, pozwoli w środku zainstalować gigantyczną baterię i spokojnie uzyskać świetne czasy na baterii. Zastosowanie systemu iOS da też dostęp do ogromnej bazy gotowego już oprogramowania. Jednocześnie komputer będzie genialnie prosty w obsłudze, a do iOS będą mogły się przekonać osoby dla których ekran dotykowy to zło.  To zdecydowanie plusy.
Z drugiej strony nie wyobrażam sobie ogromnej rzeszy programów dla iOS w konwencji komputerowej obsługi, niektórych wcale by się nie dało używać. To by zaś doprowadziło do kolejnej fragmentacji systemu. Drugi duży znak zapytania to cena 3399 zł za model z 256GB, to może wydawać się mało jak na standardy Apple. iPad w tej cenie ma tylko 128GB. Tyle, że iPad to super wyposażony teblet, a iOS AirBook byłby rynkowo odbierany jako bardzo drogi NetBook. Dlatego moim zdaniem podobny projekt jednak nie ujrzy światła dziennego.

10 Comments

 1. Nie widzę w tym sensu. Przecież już teraz OS X ma prawie wszystkie funkcje iOSa. Mówię o aplikacjach które mają swoje odpowiedniki – Notes, FaceTime, Mail, Reminders itp. Przecież od czasu Liona Apple przenosi wszystkie aplikacje z iOS na OS X. Po co więc teraz mieliby wypuszczać Aira z iOSem i czym by się on różnił od OS Xa?

 2. Sam pomysł jest ciekawy, ale gdyby okazało się że ujrzy światło dzienne to sukces lub porażkę zapewni mu tylko cena. Wiele osób dokupuje fizyczne klawiatury do iPad’a twierdząc że ta dotykowa im nie pasuje. Oczywiście mają do dyspozycji 11″ Air ale to już nie iOS a OS X. Osobiście wolałbym taki wynalazek niż AirBook w 11″

 3. Czyli musiałyby toto być w cenie klawiatury BT … marne szanse -,-

 4. Ja też podziękuję, jedyny plus to 1,3″ większa matryca i 250GB. iPad wystarczy z jakimś sensownym cover’em keyboard.

 5. Lepiej wypuściliby iPada Pro z OsX…

 6. Ja bym bardzo chciał żeby IOS został rozbudowany o takie możliwości (dostęp do systemu plików, shella, i przełączanie aplikacji). Nie widzę sensu robienia specjalnej wersji laptopa z IOS, wystarczy w momencie wykrycia zewnętrznej klawiatury uruchomienie dodatkowych możliwości. Do kompletu dodatkowe skróty klawiaturowe i ja już nie będę potrzebował laptopa. Postawię sobie desktopa do tych 3% pracy których nie zrobię na iPadzie.
  Opcje dla power userów.

 7. iOS? Tylko wtedy jeśli zrobią chociaż dostęp wszystkim aplikacjom do jednego wydzielonego katalogu na dysku, aby współdzielić pliki między aplikacjami. Inaczej to ja dziękuję za launcher aplikacji, wole normalne OS. Już nie mówię o pełnym dostępnie do filesystemu, ale chociaż takie wydzielone miejsce aby wszystkie aplikacje miały tam dostęp by mi wystarczyło.

 8. O widzę że kasujecie wpisy, nieładnie.

 9. Jeśli nie zawierają przekleństw nie kasujemy

 10. rzonglujkałem

  srać misie chce…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *