iPad bardziej polski – czyli literka ą i słownik

Od dziś możemy korzystać z polskiego AppStore na iPadzie.
Aby był jeszcze bardziej polski warto zrobić mu pewną modyfikację i dodać brakującą literkę „ą” oraz polski słownik. Aby tego dokonać należy:
– najpierw wprowadzić iPada w tryb Jailbreak za pomocą programu Spirit
– z Cydii zainstalować pakiet OpenSSH
– za pomocą jakiegoś programu FTP dostajemy się poprzez protokół SFTP do iPada. Jako adres serwera wpisujemy adres IP naszego urządzenia, użytkownik “root”, hasło: “alpine”, port 22
– idziemy do katalogu /System/Library/Frameworks/UIKit.framework/ i wgrywamy tam plik Keyboard-default.plist (kliknij prawym klawiszem i wybierz pobierz plik) wcześniej robiąc kopię zapasową oryginalnego piku (to da nam literkę „ą” oraz usunie niepotrzebne literki innych języków)
– pobieramy paczkę plików www.playr.pl/ipad_slownik.zip
– teraz idziemy do katalogu /System/Library/TextInput i kopiujemy tam TextInput_intl.bundle z pobranej paczki
– następnie idziemy do /System/Library/Frameworks/Foundation.framework/ i kopiujemy tam cały katalog pl.lproj też z pobranego pliku
– dla bezpieczeństwa zmieniamy hasło roota (z Cydii pobieramy pakiet MobileTerminal i po jego uruchomieniu wpisać następujące komendy: su root, alpine, passwd oraz dwukrotnie nowe hasło. Nowe hasło przyda się zapamiętać.
– restartujemy iPada

Od tej pory iPad będzie bardziej polski. Wiem też, że jest osoba pracująca nad pełnym spolszczeniem interfejsu iPada i praca ta jest na ukończeniu.

Oryginalny opis i pliki pochodzą z serwisu www.playr.pl.

 • chapoosh

  Co dokładnie wpisać jako przedrostek do adresu IP? Bo mi się coś nie łączy…

 • chapoosh

  Już nie trzeba, znalazłem ;)

 • nevoX

  Przypominają mi się dawne czasy iPhone’a i softu 1.1.x :P

 • iKevin

  Napisałem maila do Steve’a Jobsa na temat brakującej litery „ą”… ale nie odpisał. Trochę to paranoja, że wszystkie polskie znaki są oprócz „ą” właśnie.

 • Pietro

  hej, kiedy konkurs?

 • Caldur

  Szczerze mówiąc to zupełnie nie rozumiem po co najpierw kupować „niespolszczonego” iPada, a potem dokonywać karkołomnych ewolucji żeby mieć polskie znaki… a nie już kapuję – przynależność do elitarnego klubu iPadowców – bezcenne.

 • Adrian4

  A pamiętam jak ktoś kiedyś powiedział, że gdy wejdzie 3.0, jailbreak będzie bezużytecznym gadżetem, bo dostaniemy wszystko czego chcemy.
  Coś mi się wydaje, że 4.0 nie wprowadzi wielu zmian i nadal będziemy łamać swoje iPhony/iPody/iPady…

 • DJ
 • Pingback: Eksperyment iPad: dzień 3 « Spider's Web

 • Pingback: iPhone OS 3.2.1 dla iPada « Blog - iPod, iPhone, iPhone 3G, iPhone 3GS - informacje ...