Jest problem z prywatnością iMessage czy nie ma?

Pewnie wielokrotnie słyszeliście, że jest problem z prywatnością wiadomości iMessage w iOS 5. Ogólnie chodzi o to, że obiegowa opinia jest taka, że po wyjęciu karty SIM z naszego telefonu z aktywowanym iMessage i włożeniu innej karty, np po sprzedaży telefonu nowy jego użytkownik będzie otrzymywał nasze SMS.

Najlepiej sytuację charakteryzuje dowcip o radiu Erewań które poinformowało, że w Moskwie, Wołgi rozdają, pewnie resztę dowcipu pamiętacie. W tym przypadku też jest jakaś odrobina prawdy i istnieje faktycznie pewna możliwość, że w bardzo określonej sytuacji ktoś może dostać nasze wiadomości. Przeprowadziłem mały, a może nawet duży eksperyment procesowy z iPhone 4 oraz iOS 5.0.1 w roli głównej i już Wam wyjaśniam o co chodzi.

W momencie jak wkładacie nową kartę SIM do telefonu z iOS 5.0.1 to pojawi wam się komunikat taki jak na zrzucie obok. Mimo, że jest tu mowa tylko o FaceTime to wiadomość dotyczy także iMessage. Czyli jak klikniemy OK to zostanie wysłany SMS do serwerów Apple i zostanie nam aktywowany iMessage. Na serwerach Apple, UUID (chyba) naszego telefonu zostanie przypisany do numeru telefonu z naszej karty SIM. Od tej pory ktoś inny wysyłając do nas wiadomość mając również aktywowaną tę funkcję wyśle nam nie klasycznego SMS tylko właśnie iMessage.

Uwaga tu będzie ziarenko prawdy. Po wyjęciu karty SIM z telefonu, a mając ciągle dostęp do internetu nadal będziemy na telefon otrzymywali wiadomości iMessage skierowane dla naszego numeru, nie wszystkie SMS tylko iMessage, mimo, że kartę SIM mamy w garści. Czyli jeśli po prostu wyjmiemy kartę SIM i taki telefon sprzedamy na aukcji to ktoś kto go kupi faktycznie będzie mógł czytać przeznaczone dla nas wiadomości iMessage. 

Będzie mógł to robić do czasu kiedy nie włoży własnej karty SIM do tego telefonu. Jak już ją włoży to otrzyma komunikat jaki widzicie i nie ważne czy kliknie OK czy Anuluj to w obu przypadkach wiadomości iMessage przestaną przychodzić. Jedynym problemem może być to, że na taki komunikat czasem musimy poczekać kilka minut po włożeniu karty. Jednak wcześniej czy później (u mnie max 5 minut) taki komunikat dostaniecie i iMessage przestaną przychodzić.

Co zrobić aby przygotować telefon do przekazania komuś innemu tak aby nie mógł odebrać przeznaczonych dla nas iMessage. Tu dróg jest bardzo dużo. Najprostsza i najszybsza to w opcjach Wiadomości wyłączyć iMessages, ponowne włączenie bez właściwej karty SIM nie powiedzie się. Można też w opcjach telefonu wybrać opcję „Wyzeruj wszystkie ustawianie” lub „Wymaż zawartość i ustawienia”. Można wreszcie w iTunes wybrać opcje „Odtwórz” – czyli zainstaluj soft od nowa. Wszystkie te operacje w 100% pozbawią nowego użytkownika możliwości otrzymywania naszych iMessage. Ważne jedynie aby robić je najlepiej bez włożonej karty SIM.

Oddzielnym problemem pozostaje kradzież telefonu. Jeśli złodziej przywłaszczy sobie naszego iPhone to pomimo zablokowania karty SIM nadal będzie mógł otrzymywać nasze wiadomości iMessage – zwykłych SMS oczywiście nie. Prawdopodobnie jednak złodziej od razu sprzeda telefon lub włoży inną kartę i problem się rozwiązuje. Jeśli jednak Wasza korespondencja i ogólnie dane w telefonie są cenne to warto założyć sobie usługę iCloud i dzięki temu mieć możliwość zdalnego wymazania ustawień telefonu.

11 Comments

 1. Co więcej jak ktoś ma zainstalowanego np. Facebooka to po sprzedaniu nowy nabywca nawet bez wkładania karty SIM będzie mógł czytać Twoje wiadomości.

  Jak ktoś jest na tyle głupi, że nie czyści po sobie swoich danych przed sprzedażą to ponosi karę. ;)

 2. Prawda to jest:) mam iphone 4s z UK nie aktywowanego w polskiej sieci (simlock) i wysłanie imessage na nr UK dochodzi wiadomość :) (pomimo iż tamta osoba korzysta w UK z innego telefonu  już)

 3. Norbi a jak to jest z iPadem Wi-fi bo czy jezeli w i4 mam skonfigurowane imessage i w ipadzie 1 wi fi gdzie karty sim nie ma ale ten sam apple id to ktore urzadzenie jest priorytetem ?? B nie widze tu reguly raz dociera na ipada jako pierwszego urzadzenia raz na iphonea hmmm zapomnailem o tym i pozyczylem ipada.. Kuzynka sobie poczytala rozmowe z dziewczyna :)

 4. Jak się wylogujesz z Facebooka(aplikacji) to nadal dostajesz powiadomienia dopóki nie zalogujesz sie na inne konto. Co prawda nie możesz ich do końca odczytać, ale wiesz np., że osoba x napisała wiadomość do osoby y. :D

 5. Nie pamiętam na którym sofcie (chyba 4.3.3) nie działa „wymaż zawartość i ustawienia” po JB. ipek przerywa operacje i restartuje z całą zawartością :) nie sprawdzałem z 5.0.1

 6. miałem ostatnio dość ciekawą sytuacje właśnie apropos 5.0.1, a konkretnie kupiłem ipoda touch 4 na allegro, urządzenie wydawało by się że był wyczyszczone lecz na wszelki wypadek zresetowałem ponownie wszystkie ustawienia w nim( bezpośrednio z niego) po wgraniu swojej kopi zapasowej i zainstalowaniu facebooka nie musiałem sie logować tylko była opcja że musiałem tylko potwierdzić „zalogowanie sie”. Czyli mimo ze był wyczyszczony zalogowało mnie na FB osoby ktora mi sprzedała iPoda. Czy jest mozliwe ze fb lzapamietuje ID(ip jakkolwiek się to nazywa) urządzenia? Bo wydało mi sie dość bardzo dziwne

 7. od tego nie jest dział giełda?

 8. nawet bez tej wiedzy- przed sprzedażą wyzerowałbym ajfona…

 9. a nie wystarczy wylaczyc facetime, skoro sa powiazane ? :)

 10. Kup iPhone 4S spowodował bardzo spektakularne sceny wChinach:http://snipr.com/223reak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *