Łączymy Moto 360 z iPhonem!

Od bardzo dawna kusi mnie zakup Moto 360, szczególnie mocno od czasu kiedy udało się go połączyć z iPhone. Po poniższym tekście, którego autorem jest Maciej Wilczyński myślę, że podjąłem decyzję o zakupie. Maciej to programista, geek i użytkownik iOS oraz Androida. Możecie znaleźć go na Twitterze.

Wielu osobom posiadającym iPhone’a — w tym mi — Apple Watch nie przypadł do gustu. Nie wyobrażam sobie noszenia brzydkiego, kwadratowego zegarka, na którym nie mogę nawet zainstalować ładnej cyfrowej tarczy. Z tego właśnie powodu jakiś czas temu zdecydowałem się na zakup Moto 360, która choć nie jest już najnowszym i najszybszym zegarkiem z Android Wear na pokładzie, zdecydowanie cały czas jest najładniejszym.

Jednak używając iPhone’a 6 jako swojego daily drivera, nie mogłem po prostu wyjąć Moto z pudełka, połączyć z nim przez Bluetooth i 1zacząć używać. Mimo że już jakiś czas temu pojawiły się plotki o tym, że Google pracuje nad dodaniem wsparcia dla iOS w Android Wear, wciąż nie zostały one nawet oficjalnie potwierdzone. Gdy kupiłem Moto 360 istniały już zalążki projektów, które pozwalały na wyświetlanie na nim powiadomień z iOS. Niestety, były tak niestabilne i niedopracowane, że zdecydowałem się po prostu nosić ze sobą dwa telefony – iPhone’a, którego uzywałem tak jak wcześniej, oraz Nexusa 5, który służył tylko do połączenia się z zegarkiem i przesyłania do niego powiadomień. Dzisiaj jednak zdecydowałem się ponownie sprawdzić postępy w rozwoju nieoficjalnych mostów Android Wear dla iOS i, ku swojemu zaskoczeniu, odkryłem, że działają o wiele lepiej niż wcześniej.

Przetestowałem wszystkie dostępne narzędzia, zarówno te wymagające jailbreaka, jak i te, które go nie potrzebują i odkryłem, że najlepszym z nich jest darmowa aplikacja Wear Connect for iOS. Choć nie jest ona open-source, co bez wątpienia spowalnia jej rozwój, jest2 zdecydowanie najbardziej rozwiniętym i dopracowanym rozwiązaniem służącym do połączenia zegarka z Android Wear do iPhone’a. Niestety, tak jak wszystkie inne sposoby, aplikacja ta nie wyświetla akcji przy powiadomieniach. Oznacza to, że z poziomu zegarka nie będziemy mogli odpowiedzeć na wiadomość, zarchiwizować emaila, czy dodać tweeta do ulubionych. Jedyna dostępna akcja to dismiss – czyli po prostu usunięcie powiadomienia, zarówno z zegarka, jak i telefonu. Jest to niestety ograniczenie samego iOS. Nie istnieje nawet sposób na obejście go mając zjailbreakowany system, mimo że jest to możliwe z technicznego punktu widzenia. Nie wykluczam, że zajmę się tym w niedalekiej przyszłości… :-)

Jeśli brak akcji w powiadomieniach Wam nie przeszkadza, możecie skorzystać z mojego krótkiego poradnika poniżej, by połączyć swój zegarek z Android Wear z systemem iOS.
Łączymy Moto 360 z iPhonem
Niestety, na wstępie chciałbym zaznaczyć, że do wstępnej konfiguracji zegarka wymagany będzie telefon lub tablet z Androidem. Jeśli takiego urządzenia nie posiadacie, możecie nawet skorzystać z telefonu znajomych. Chodzi tylko o zainstalowanie aplikacji na zegarku.

Jeśli jesteście już gotowi, możemy zaczynać.

1. Na telefon lub tablet połączony z naszym zegarkiem pobieramy aplikację Wear Connect for iOS. Możecie ją pobrać za darmo ze sklepu Google Play Store, klikając tutaj.
2. Czekamy, aż aplikacja zostanie zsynchronizowana z zegarkiem. Może to zająć od kilkunastu sekund do kilku minut. Aby sprawdzić, czy aplikacja została już dostępna na naszym nadgarstku, klikamy na tarczy zegara, przesuwamy na sam dół listy akcji, wybieramy Start… i sprawdzamy, czy na liście widnieje pozycja Wear Connect. Jeśli tak, uruchamiamy ją.3
3. Włączamy bezwzględnie pierwszą opcję. Pozostałe – według uznania. Ja zaznaczyłem wszystkie. Następnie wracamy do tarczy zegarka używając fizycznego przycisku (nie robimy tego przesuwając palcem po ekranie!).
4. Ujrzymy powiadomienie nazwane Disconnected. Odblokowujemy zatem naszego iPhone’a.
5. Z App Store pobieramy aplikację LightBlue i uruchamiamy ją. Niektóre poradniki sugerują skorzystanie z BLE Utility, jednak jest ona znacznie mnie stabilna niż aplikacja, którą Wam proponuję.4
6. Klikamy na znaczek + w górnym prawym rogu. Następnie z listy wybieramy Blank i dodajemy wirtualne urządzenie. Powinniśmy ujrzeć je na liście.
7. Wracamy do zegarka. Rozwijamy powiadomienie z aplikacji Wear Connect i klikamy na nim.
8. Po chwili, na ekranie zegarka ujrzymy kod parowania. Wpisujemy go na iPhonie i akceptujemy połączenie na obu urządzeniach.
9. Gotowe. Od teraz będziecie otrzymywać powiadomienia ze swojego iPhone’a na zegarku z Android Wear, możecie sterować z niego muzyką i sprawdzać stan baterii swojego telefonu.

Kilka uwag
– Jak już pisałem, obecnie w żadnym z narzędzi nie ma wsparcia dla akcji w powiadomieniach. Wbrew pozorom, jest to dość duże utrudnienie.
– Powyższy poradnik powinien działać na każdym zegarku z Android Wear.5
– Moto 360 ma tendencję do rozłączania się z iPhonem co kilka godzin. Nie jest to zbyt duży problem, po utracie połączenia nasz zegarek wibruje oraz przywraca powiadomienie aplikacji Wear Connect. Wystarczy je kliknąć, by ponownie połączyć się z telefonem.
– Narzędzie Wear Connect, zarówno w iPhonie, jak i Android Wear, używa tylko API, które są publicznie dostępne dla wszystkich aplikacji. Nie jest to w żaden sposób „hack”. Nie ma więc praktycznie żadnego zagrożenia dla któregokolwiek urządzenia.
– Nic nie stoi na przeszkodzie, by jednocześnie mieć połączone z zegarkiem dwa telefony – z Androidem i iPhone’a. Dzięki temu będziecie mogli wciąż używać kart Google Now, które pobierane są tylko z urządzenia z Androidem. W aktualizacji 5.1 Android Wear, system ten otrzyma możliwość łączenia się z telefonem przez Wi-Fi. Dzięki temu połączenie Bluetooth z Androidem nie będzie już nawet potrzebne.

Projekt Wear Connect, choć wciąż dość mocno ograniczony, jest już na tyle stabilny, być móc z niego korzystać na co dzień. Jeśli jesteście właścicielami telefonu z iOS i zegarka z Androidem, lub jeśli chcecie dokonać zakupu smartzegarka, ale uważacie, że Apple Watch jest brzydki jak nowy Pebble Time, Android Wear może być dla Was najlepszą dostępną opcją.

 • http://www.webinnovations.pl/ Tomasz Orzechowski

  Czy ktoś chciałby kupić Pebble Steel? :)

 • michal nowak

  posiadam IP6+ oraz zegarek LG G WATCH R – problem mam w momencie kiedy to na IP6+ wyskakuje kod do przepisania z zegarka i ekran na telefonie znika, taka sama sytauacja z BLE Utility . ekran po chwili znika podczas proby przepisania kodu z zegarka :(

 • michal nowak

  dziala z lg g watch r + IP6+

 • Bart

  Mnie to tam z tych Androidowych smartwatch to tylko kusi…… smiesznie niska cena.

  Na eBay kupie TRZY sztuki najnowszego Sony SmartWatch 3 SWR50 w cenie JEDNEGO Apple Watch :(

  Troche daje to do myslenia :(

 • Rzeźnik z Bulerbyn

  Tylko cena , apple watch wyglada jak kupa

 • Bart

  Jak juz mowilem – albo ma za malo funkcji za ta cene (moglby chodziaz byc autonomiczny) – lub poprostu o jakos £100 za drogi (te najtansze wersje)

 • Rzeźnik z Bulerbyn

  Fakt jest zdecydowanie za drogi , wersja steel nie powinna przekraczać 500 funtów a aluminium 300 ale to nie zmienia faktu że wygląda biednie , mojm zdaniem to najgorszy produkt apple od lat.

 • Vladekos Erizo

  popieram.

 • Mateusz Majewski

  Widzieliście na żywo?
  Ja osobiście uważam, ze jest super wykonany i na żywo biednie nie wyglada

 • Bart

  A czy aby aluminiowa wersja nie jest za £300?.

  Ja uwazam ten AW za…. zbyt unisex :) z punktu widzenia Apple – jest to oczywiste bo to produkt na masuwke – i tak juz Apple mota sie z tymi bransoletami

 • Rzeźnik z Bulerbyn

  fakt przesadziłem aluminiowa powinno byc 200-250 :)

 • Pingback: Nie czekaj na Google - połącz iPhone'a z Android Wear już dziś - AntyWeb

 • John Kofee

  tak, wiedzieliśmy – 42mm wygląda jakby mu bateria spuchła :)
  na ręce trochę lepiej ale tylko z metalową barnsoletą – koronka mi się nie podoba całkowicie w tym projekcie i konieć koncow AW nie ma startu nawet do starego LG G Watch R o Huawei Watch nie wspomnę… kurde jak sie zastanowić to nawet samsungi i sony sa ładniejsze…

 • jaquza

  wyskakuja powiadomienia kto dzwoni ? bo mi tylko wibruje

 • jaquza

  .. proszę o odp.

 • Sebastian Sebo

  Niestety połączenie za każdym razem pada po kilku minutach i nie następuje ponowne automatyczne połączenie. Próbowałem juz chyba wszystkiego i nic, cały czas to samo. Za każdym razem trzeba ręcznie podłączać.

 • Sebastian

  Wibruje i wyświetla powiadomienia kto dzwoni. Można odebrać połączeni i zakończyć. Jest tylko mały mankament typu iż jak odbiorę połączenie w tel. to nadal moto wibruje.