LTE w iUrządzeniach, a sprawa polska – tyle w tym temacie

LTE w iUrządaniach nie daje mi spokoju. Ostatnio pisałem o tym w kontekście iPada mini. Wtedy wymieniałem dwie drogi, które doprowadzić nas mogą do uruchomienia LTE korzystając z kart sieci aktualnie posiadających taką usługę w Polsce. Jedną z nich była potencjalna możliwość takiego poprawienia ustawień operatora w iPhone lub iPadach, aby pozwalały na aktywację LTE w sieci, która nie ma autoryzacji Apple – czyli np polski PLUS i Cyfrowy Polsat. Moje nadzieje ulokowałem w serwisie unlockit.co.nz. Serwis ten potrafi stworzyć ustawienia sieci dla operatorów bez umowy z Apple, miałem wiec nadzieję, że podglądając ustawienia operatora dla sieci z LTE, stworzą też taką możliwość w parametrach dla sieci nie autoryzowanych. W tym celu skontaktowałem się z administratorem tego serwisu i przedstawiłem mu problem. Kilku dniowa wymiana maili zakończyła się takim oto stwierdzeniem:

Only Apple can do this unfortunately.

To chyba tyle w tym temacie. Aby cieszyć się z LTE w iUrządzeniach musimy poczekać na rozstrzygnięcie przetargu na LTE w paśmie 1800 lub podpisanie umowy miedzy Plus, a Apple. Na to drugie liczyć chyba nie mamy co więc musimy liczyć na dotychczasowych operatorów. W przetargu wystartowały wszystkie trzy polskie sieci mające umowę z Apple – czyli Orange, T-Mobile i Play. Bardzo prawdopodobne, że wszystkie trzy taką koncesję dostaną. Potem przyjdzie czekać na komercyjny start. Rozstrzygnięcie przetargu miało być grudniu, ale jak potwierdził mi dziś rzecznik UKE będzie miało miejsce dopiero w styczniu.

28 Comments

 1. Norbi, ale pośrednik Plusa właśnie nadaje na 1800 :)

 2. Ale to nic nie zmienia

 3. jak to ?!

 4. Sieć nie ma autoryzacji Apple i LTE w niej nie działa na urządzeniach

 5. Jeszcze jedna opcja jest, Play. Podpiszą aneks do umowy i zaczną oferować LTE przez nadajniki plusa. Umowę mają z Apple i ta opcja wydaje mi się bardzo prawdopodobna. Nie zdziwię się, jak będą pierwsi w pl.

 6. No i właśnie to jest bezsens, ja kupując tego samego iPhona co mieszkaniec zachodu, w przeliczeniu płacąc za niego nawet drożej nie mogę korzystać z pewnej funkcji tylko dlatego, że Apple ma swoje ograniczenia… Wszystko jest zgodne, specyfikacje itp., tylko wystarczy wygenerowanie odpowiedniego configu. No ale kto by się przejmował klientami w jakieśtam Polsce…

 7. A tego nie wiedziałem, no tak. Z jednej mieli by usługę, ale z drugiej musieli by ściągnąć limit transferu bo wiadomo, że na operatorach roamingowych prędkość netu to żart.

 8. Wiesz na pewno, ze w Europie są tylko dwie sieci ktore to udostepniaja? Wiesz prawda?

 9. A ja nie wiem, na pewno nie wiem. Za to wiem, ze Apple przegina.
  Mozesz wymyslac cokolwiek na obrone Apple. Sprobuj. Lubie czytac zalosne proby wybielania tej firmy przez zaslepionrego iFanboja :-)

 10. Ja wiem tez, ze nie musi nikt tego czytać. Proponuje Ci wrócić na pudelka.

 11. po co reklamujesz pudelka? przeciez tam jest czesto i siwiec i jej sromie :P

 12. @norbertcala:disqus A nie orientujesz się może czy dałoby się to obejść przez jailbreak? To jest blokada po stronie Apple (na ich serwerach) czy po stronie klienta (urządzenie)?

 13. Myślę, że blokada jest po stronie urządzenia – tak też uważa administrator http://unlockit.co.nz. – czyli JB może pomóc

 14. Ale te sieci są w wielu krajach. Co nie zmienia faktu, że porażające jest to, że trzeba uzyskać „zgodę” producenta by móc łaskawie świadczyć usługę w jego urządzeniu.. Anagoliczną sytuacją byłoby gdyby trzeba było uzyskać aktywację na GSM… To się nazywa troska o klienta? Niestety Panie Norbercie, ale ta troska upadła już jakiś czas temu, i muszę to przyznać ja, (już po części) były fanboy

 15. A wiadomo coś w temacie LTE od Aero2 ? Pozdrawiam

 16. Rozstrzygnięcie przetargu na LTE miało być grudniu, ale jak potwierdził mi dziś rzecznik UKE będzie miało miejsce dopiero w styczniu.

 17. Aero 2 ma koncesję na LTE w paśmie 2500MHz – iPhone tego nie obsługuje i nie znam żadnego telefonu, który działa w tym paśmie

 18. aero2 bedzie swiadczyc uslugi LTE w pasmie 2,6 GHz a nie 2,5……. jak sie nie znasz to nie pisz glupot bo wprowadzasz ludzi w blad

 19. Kto tu sie nie zna :) LTE pasmo 38 o którym mowa to zakres częstotliwości od 2570 do 2620 MHz – powszechnie mowi sie więc o LTE w paśmie 2,6GHz jednak i UKE i Aero 2 nazywają to pasmo 2,5GHz czyli 2500MHz. Ja uzylem nomenklatury stosowanej przez UKE bo to właśnie wedlug oficjalnych dokumentów tego urzędu koncesja została przyznana na pasmo 2500MHz

  Chcesz coś dodać?

 20. Panowie po co te nerwy, mi wystarczyła druga częś wypowiedzi „iPhone tego nie obsługuje…” w domyśle zostawiam że iPad 3 też nie ?!

 21. Taaaa LTE bez LTE :)

 22. Niestety Apple przegina juz od dłuższego czasu. Korzystam z produktow Apple od 15 lat i zawsze stawalem w ich obronie. W tej chwili brakuje mi argumentow. Blokowanie urzadzen, pozwolenia w tej czy innej sieci, zachowuja sie jak paranoicy. Po wieki bede milosnikiem OSX-a ale nowego iPhone’a czy iPad’a na pewno nie kupie, przechodze na Androida, z calym szacunkiem dla Steve’a Jobsa i Woz’a. Aloha.

 23. Kolejny przyklad na to jak „pokręcona” polityka Apple zabija ciekawy projekt >>> http://tinyurl.com/cx286of

 24. Nie ma jailbreakea na iOS 6.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *