Luxpro broni prawa do sprzedaży podróbek iPodów

[singlepic=1428,267,200,,right]Tajwańska firma Luxpro złożyła pozew przeciwko Apple w którym domaga sie odszkodowania za utracone zyski. Zyski te firma miałaby stracić wskutek zakazu sprzedawania swojego produktu przypominającego do złudzenia iPody shuffle. Cała sprawa zaczęła się w marcu 2005 roku kiedy firma Luxpro pokazała odtwarzacz „Super Shuffle” potem nazwany „Super Tanget”. Przypominał od do złudzenia iPoda shuffle 1G i dlatego firma Apple wystąpiła do sądu o zakaz sprzedaży tego urządzenia. Sąd przychylił się do prośby firmy i zakazał firmie Luxpro sprzedaży produktów przypominających iPody.
Teraz firma domaga się od Apple odszkodowania za utracone zyski. Wniosek swój argumentuje tym, że Apple zachowuje się jak monopolista na rynku odtwarzaczy MP3 i niszczy mniejsze firmy właśnie takimi zakazami. iPod stał się standardem odtwarzacza MP3 i ciężko stworzyć urządzenie które by go w jakimś stopniu nie przypominało. Dodatkowo firma twierdzi, że Apple wywiera nielegalne naciski na różnych dystrybutorów sprzętu aby nie dystrybuowali oni produktów firmy Luxpro.
W jakimś stopniu można zrozumieć tego tajwańskiego producenta, przecież prawie każdy produkowany odtwarzacz MP3 jest podobny. Niestety dla Luxpro takie to już mamy czasy w których Microsoft uzyskuje patent, dzięki któremu korporacja ma wyłączność użytkowanie klawiszy Page Up i Page Down.

 • bartku

  Z tym PgUp i PgDn to nie tak…

 • http://sites.google.com/site/przepisyani/ mk

  No bez przesady, istnieje subtelna roznica miedzy „w jakims stopniu przypominajacy”, a „praktycznie identyczny” :)

 • krystian

  No z tym page up i page down to dowaliłeś ;)

  Ale odnośnie patentów jestem ZA tylko i wyłącznie, jeżeli firmy będą się nimi obchodziły tak jak IBM [najwięcej patentów na świecie!]

 • http://www.ipod.info.pl norbi

  krystian : Dlaczego dowaliłeś?? Microsoft naprawdę opatentował taki działanie klawiszy http://en.wikipedia.org/wiki/Page_Up_and_Page_Down_keys o tu jest cały patent http://v3.espacenet.com/textdoc?DB=EPODOC&IDX=US7415666