Nocna zmiana … cen w App Store

Gdy kładłem się spać wiedziałem już, że ceny w App Store Polska (iOS oraz Mac) wzrosły, ale myślałem, że tylko najtańszych aplikacji. Gdy się obudziłem okazało się, że około 10% wzrost cen dotyczy większości aplikacji, a szczegółowo wygląda to tak: 0,79 Euro na 0,89 Euro, 1,59 Euro na 1,79 Euro, 3,99 Euro na 4,49 Euro, 7,99 Euro na 8,99 Euro, 15,99 Euro na 17,99 Euro. Oczywiście można powiedzieć, że to skok na nasza polską kasę, ale:
1. Wzrost cen dotyczy wszystkich krajowych sklepów w których mamy ceny w Euro
2. Nie dotyczy cen wyrażonych np w dolarach lub funtach
3. Wzrost ten wynika więc z różnic kursów na parze walut Dolar – Euro? W pierwszym miesiącu działalności App Store czyli w lipcu 2008 za jednego dolara można było kupić 0,66 Euro, a zeszłym miesiącu można było kupić już 0,77 Euro i już mamy wyjaśnienie podwyżki cen.
4. Do App Store zawitały ceny w nowych walutach Rosja: Rubel (RUB), Turcja: Lira (TRY), Indie: rupia (INR), Indonezja: rupia (IDR), Izrael: Nowy szekel (ILS), Arabia Saudyjska: Rial (SAR), Republika Południowej Afryki: Rand (ZAR), Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dirham (AED). Kto wie może za jakiś czas będzie też Złotówka.
5. Zmiany podziału zysków Apple/Developerzy z 30/70 na 40/60 to na razie tylko plotki.

Wszystko to jakieś dziwne, o zmianie cen swoich produktów nie zostali poinformowani np developerzy. Muszę powtórzyć to co już mówiłem w ostatnich Nadgryzionych, Apple pod wodzą Tima Cooka, mimo wielu przecieków jest firmą zdecydowanie mniej przewidywalną niż za rządów Steve Jobsa.

20 Comments

 1. Czas chyba olać ejpl.

 2. Wprowadzili kilka nowych walut, a ceny wzrosły jeszcze w Meksyku i Danii http://t.co/AM84YoYH

 3. „Apple pod wodzą Tima Cooka, mimo wielu przecieków jest firmą zdecydowanie mniej przewidywalną niż za rządów Steve Jobsa.”
  Ale niestety w tym złym znaczeniu… :(

 4. Macie słuchawki za kilka tysięcy złotych a stękacie przy podwyżce o kilka centów na aplikacji. Zastanówcie sie nad sobą :)

 5. Jezeli podales poprawne dane odnosnie kursow to wyciagasz z nich bledne wnioski.

  Jezeli w 2008r. $1 byl wart 0.66 euro i w sklepie przekladalo sie to $0.99-> 0.79 euro ( pewnie zawiera podatki). Wiec jesli dzis, $1.00 kosztuje 0.77 euro to analogicznie przeklada sie to tez na ceny w sklepie $0.99-> 0.89 euro. Trzeba o 0.10 euro wiecej zaplaci za dolara wiec tak samo w sklepie trzeba wiecej zaplacic z appke. Jak do euro zrowna sie z dolarem to i ceny sie zrownaja (lub moze beda wyzsze, ze wzgledu na podatek).

  Nie podoba mi sie to, ale tak wynika to z kursow.
  Co informowania developerow, to niech mnie ktos poprawi jezeli sie myla ale sadze, ze oni ustalaja cene w dolarach i jak to jest pozniej przeliczane, nie powinno ich to martwic – w koncowym efekcie pewnie tez dostaja zaplate w dolarach.

  Mam nadzieje ze sie nie pomylilem z obliczeniami;)

 6. Dokładnie, przez większość 2008 USD było wyjątkowo słabe wobec EURO. Pod koniec roku w trakcie trzęsienia ziemi w systemie finansowym się umocniło i był nawet mocniejszy niż teraz, ale w każdym razie jeśli mają być jakieś kursowe przesłanki to raczej w stronę podwyżek cen.

 7. Norbert, zyski w strefie Euro zawsze wynosiły 40/60.

  Przed zmiana cen było to 0,48/0,79

  aktualny Tier1 to 0,54/0,89.

 8. hmmm serio? Jest gdzieś to napisane w regulaminie Apple?

 9. Stara Pricing Matrix z iTunes Connect: http://imageshack.us/photo/my-images/685/staryn.png/

  Aktualna, dla Tier 1: http://imageshack.us/photo/my-images/267/nowyk.png/

  Zawsze w Eur dostawalo sie 60% zysku.

 10. To teraz developerzy nie dostawali obiecanych 70%…?
  Jak, nie rozumiem tego. Toż dotychczas było tak 70/30, prawda.

 11. Nie potrafią nas zaskoczyć sprzętem bo wszystko wycieka na kilka tygodni/miesięcy przed premierą ze szczegółami, to muszą nas zaskoczyć czymś innym, tak jak przykładowo podwyżką cen :)

 12. ach ten kryzys …

 13. W tej kalkulacji zabrakło słowa VAT.

 14. Mi to wygląda na taką kalkulację – cena brutto minus VAT (15%) i dopiero z tego 70%. Czy ktoś może potwierdzić, że dostaje 60% netto? Wtedy mówimy o 70% ceny brutto.

  O,54 / 7 * 10 * 1,15 = 0,89 EUR

  Czy się mylę? Bo to takie serwetkowe dywagacje.

 15. Masakra. Powinni obniżyć ceny chociaż dla osób uczących się, którzy często jeszcze sami nie zarabiają.

 16. Ceny zmieniają a Nowego iTunes nie dadzą …

 17. Nie wiem czy zauważyliście ale w polskim AOS pojawiła się opcja przesyłki ekspresowej ;)

 18. z basha: Fan Apple wchodzi do baru. Co zamawia? To samo co wczoraj – tylko płaci więcej… sorry nie mogłem się powstrzymać :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *