Po co ten Jailbreak?

Wczoraj pojawił się evasi0n czyli narzędzie do trwałego Jailbreaku systemu iOS 6. Sam już nie pamiętam kiedy miałem Jailbreaka na podstawowym urządzeniu. Jailbreaka na uwięzi nie lubię, a zwyczaj jak wychodził Jailbreak trwały na aktualny iOS to ja już miałem na urządzeniu jakąś wersję Beta kolejnego. Tym razem jest inaczej, nie ma żadnej wersji beta, wszyscy są równi i mają iOS 6.1, który można zJailbreakować. Samo słowo Jailbreak, choć teraz kojarzone praktycznie tylko z systemem iOS, odnosi się do przejęcia prawa roota w systemie. W iOS jest to w praktyce nierozerwalne z Cydią, czyli alternatywnym sklepem z aplikacjami dla iOS. O ile AppStore to taki odpowiednik Saturna to Cydia to bardziej giełda komputerowa, a może nawet Wolumen. Czyli zdecydowanie nie dla idiotów. W Cydii podobnie jak na Wolumenie możemy znaleźć bardzo fajne rzeczy, ale musimy się choć trochę znać na temacie aby nie dać się nabrać.

Porównanie do Wolumenu dobrze się też odnosi do innej sprawy. Bardzo dużo osób z założenia odrzuca Jailbreak bo kojarzy go tylko z kradzieżą aplikacji. To tak samo jak dla wielu osób Wolumen to tylko kradzione radia samochodowe i pornografia na kasetach wideo :). Oczywiście, że mając Jailbreak można instalować kradzione oprogramowanie, ale to tak samo jak mając nóż kuchenny można popełnić morderstwo. Zresztą na instalację kradzionego softu są też sposoby nie wymagające JB.

cydia

Do czego można więc wykorzystać Jailbreak? Zastosowań jest naprawdę cała masa. Podstawowe to pełny dostęp do systemu plików, możemy go uzyskać bądź to z poziomu komputera bądź z programu na urządzeniu, ja w tym celu używam programu iFile. Drugą aplikacją którą sobie bardzo cenię jest SBSetting lub NCSetting czyli możliwość umieszczenia np. w Centrum Powiadomień dodatkowych przycisków do  szybkiego włączenia i wyłączenia 3G, BT itp. To naprawdę przydatne. Tak samo jak przydatne są programy dodające raporty doręczeń do zwykłych SMS. Naprawdę nie rozumiem, dlatego iMessage to ma, a SMS standardowy już nie ma, z Cydią nie ma takiego problemu. Jeśli dla kogoś natywna aplikacja do wysyłania Wiadomości to za mało to w Cydii znajdzie biteSMS, które doskonale ją zastąpi dodając przy okazji sporo funkcjonalności. Potrzebujecie pięciu ikonek w docku na iPhone – OK, jest na to sposób (Five Icon Dock), potrzebujecie wysłać SMS z iPada z modułem 3G, OK da radę (SwirlySMS), może chcecie zmienić dla całego systemu domyślną przeglądarkę internetu – też nie ma sprawy (Browse Changer).  Wreszcie jeśli komuś nie pasuje wygląd systemu iOS to za pomocą WinterBoard i DreamBoard może go popsuć tak, że będzie wyglądał nawet jak Android. To oczywiście tylko przykłady, podobnych „tweaków” jest cała masa, dla każdego coś miłego. Jailbreak i co za tym idzie Cydia to świetne miejsce dla geeków, którym „zamknięty” iOS się po prostu nudzi.

Jailbreak to też wreszcie dla wielu osób konieczność, a są to osoby które mają programowo lub sprzętowo ominiętego simlocka. Te osoby muszą czekać na narzędzie do JB aby np. zainstalować system bez zmiany basebandu, lub po zainstalowaniu systemu doinstalować z Cydii pakiety które pozwolą na właściwe działanie systemu.

PS. Inna sprawa to Jailbreak Apple TV – o tym innym razem.
PS2. Wiecie co to Wolumen?

 • igor

  mam gwarancję na iphona, czy po przejściu z jb na czystego softa pozostają jakiekolwiek ślady że złamałem system? a co jeśli wgram na czystego softa backup z JBsofta? pierwszy raz sie za to biore, stąd wątpliwości..

 • karol

  nie mogę go zainstalować

 • http://twitter.com/norbertcala Norbert Cała

  Ja zrobisz potem restore to nie zostaje żaden ślad

 • http://twitter.com/norbertcala Norbert Cała

  To nie wkladanie kija w mrowisko – to robię bardziej zdecydowanymi ruchami :)
  To akurat moja opinia na temat interfejsu Androida

 • nasssrrr

  Czy autor tego „niusa” przeczytał go choć RAZ po napisaniu? Odnoszę wrażenie, że to olał, a jeżeli nie olał, to jest zwykłym debilem i półanalfabetą.

 • Name

  Zainstaluj sobie skórkę iRetina++ do SBS

 • Name

  Polecam skórkę iRetina++

 • adamo

  A ja mam pytanie z innej beczki dostaje mejlem mp3 na iphona i chcę dorzucić do moje biblioteki w ihonie można to zrobić z pozycji iphona? ps.męczy mnie dodawanie plików muzycznych przez itunes….proszę o rady…pozdrawiam serdecznie :)

 • Guideon

  skąd pobrac appsync ?

 • srbastek

  Takie pytanie, Jako że nigdy nie miałem Jailbreak w iphone to instalować od razu ten co jest (problem z pogodą) czy czekać na poprawki ?

 • Tolu

  Czy jest aplikacja do do wysyłania, odbierania i zapisywania dowolnych załączników z poczty na iOS 6.1? Obecnie używam AnyAttach ale z najnowszą wersją jeszcze nie dziala!

 • johny_skandalista

  Kobieto czytaj ze zrozumieniem to co napisze, wytlumacz Ci logicznie po co zaśmiecać telefon jailbreak’em. Czysty iOS jest z reguły bezpiecznym systemem, prostym w użytkowaniu. Jednak jest dość ograniczony w manewrach. Androida natomiast ze względu na swoją masową otwartość, chaotycznych w niektórych sekewencjach odrzuca niektórych ludzi. iOS + Jailbreak jest kompromisem pomiędzy otwartym, modyfikowalnym Anroidem a hermetycznym iOS’rm. Kolejna sprawa. Teraz na zakończenie taki przykład. W myślach marzysz o wymarzonej torebce. Wchodzisz do sklepu widzisz torebka firmy A o danych parametrach(np. rodzaj skóry, pasek), jednak nie pasuje Ci w niej pewna zmienna r-prim(r’). Następnie buszując po sklepie widzisz kolejna torebkę marki B. Jest ona praktycznie identyczna z torebką Twoich marzeń, tylko nie pasuje w niej pasek-który jest parametrem r”. Jednak jest możliwośc wymiany paska. Kupujesz więc torebkę marki B z wadą w postaci paramteru r-biss(r”), zmieniasz pasek na odpowiedni. Paramter r” został zneutralizowany i jesteś posiadaczką torebki marzeń. Teraz możesz się pochwalić całęmu światu łącznie z psiapsiółkami zakupem. Teraz rozumiesz o co mi chodziło? Pozdrawiam

 • rolenzo

  Jeżeli nie będzie ci przez pewien czas przeszkadzać brak pogody to możesz zainstalować już. Oczywiście nie jest pewne że ten błąd wystąpi. Ponieważ jak zainstalujesz wcześniej to w Cydii będzie dostępna łatka poprawiająca działanie pogody więc nie będziesz musiał robić od nowa Jailbreka aby pogoda działała. ;)

 • robo

  jakie repo do raporty sms??

 • bsc

  Pytanie mam odnośnie kart nano sim orange. Czy macie problem z wymianą będąc w smart planie multi? Ja jutro po raz kolejny zmuszony jestem jechać do firmowego salonu i mam już dość. Przyciąłem kartę w punkcie za 10 zł maszynką i telefon chodzi ok rozmowy też ok ale po zainstalowaniu jailbreaka (być może przypadek) zauważyłem iż nie chce się z automatu załączać zasięg 3G. Jak wyłączę automatyczne wyszukiwanie sieci i wybiorę ręcznie Orange PL łapie 3G i działa dopóki nie wyłączy się internetu. Czy ktoś ma takie przypadłości z iphonem 5 w Orange? Dodam iż włożyłem również przyciętą kartę play i działa normalnie tzn np klikam w Sbsettings data i 3g i wszystko ładnie się przełącza. sim orange do wymiany czy ta sieć tak po prostu ma ?

 • Shadok

  czy jest jakiś minus zainstalowania tego jailbreaka ? czy wszystkie zakupione dotychczas aplikacje i muza będą działały i czy bedę mógł kupować dalej na swoim AppleID w AppStore i iTunes Store ? Czy iCloud będzie dalej tak dobrze działał ? Co tak naprawdę tracimy po instalacji Jailbreaka, bo pewnie nie jest tak pięknie, że mamy wszystko fajne co było, a na dodatek „otwartość”, której nie było :)

 • Shadok

  czy jest jakiś minus zainstalowania tego jailbreaka ? czy wszystkie zakupione dotychczas aplikacje i muza będą działały i czy bedę mógł kupować dalej na swoim AppleID w AppStore i iTunes Store ? Czy iCloud będzie dalej tak dobrze działał ? Co tak naprawdę tracimy po instalacji Jailbreaka, bo pewnie nie jest tak pięknie, że mamy wszystko fajne co było, a na dodatek „otwartość”, której nie było :)

 • Shadok

  czy jest jakiś minus zainstalowania jailbreaka ? Czy wszystkie zakupione dotychczas aplikacje i muza będą działały i czy bedę mógł kupować dalej na swój AppleID w AppStore i iTunes Store ? Czy iCloud będzie dalej tak dobrze działał ? Co tak naprawdę tracimy po instalacji Jailbreaka, bo pewnie nie jest tak pięknie, że dalej mamy wszystko fajne co było, a na dodatek „otwartość”, której nie było :)

 • Solop

  Na Inteliscreenx żadne pieniądze nie są zmarnowane

 • r_afal

  Właśnie kupiłem. Jestem mega zadowolony. Tak to powinno wyglądać od początku :D

 • Solop

  a właśnie że tak jest :P

 • Synhro

  Polemizowanie z kobietą na takie tematy nie ma sensu byle by iphone był biały i był facebook ot co

  A iphone? hello chłopaki przecież jest trendy ^^

 • Marcin S.

  Co prawda nie zgodzę się z Karoliną, to wygłaszanie takich opinii na temat kobiet też jest dość niskich lotów.

 • Marcin S.

  I właśnie o to chodzi, Tobie są nie potrzebne, ale ktoś inny może mieć inne zdanie. Powodów może być naprawdę wiele, od uzupełnienia jakichś funkcji, po czytsą ciekawość. Pamiętaj, że ludzie czasami lubią sobie pogrzebać, od tak, z czystej ciekawości, chęci rozwoju… :)

 • Marcin S.

  Minus jest taki, że niektóre programy zainstalowane z Cydii mogą obniżyć stabilność, żywotność baterii, czy też poziom bezpieczeństwa urządzenia. Aplikacje z Cydii teoretycznie nie są tak testowane jak te przechodzące przez AppStore, dodatkowo część z nich może mieć dostęp do plików na urządzeniu, do których aplikacje z AppStore nie mają dostępu (ze względów bezpieczeństwa). Ale też bywają takie sytuacje, kiedy w iOS wykrywana jest luka, które długo nie jest łatana przez Apple, a w Cydii łatka pojawia się znacznie szybciej. Decydując się na JB, dobrze mieć trochę większą świadomość na temat instalowanych programów i tweeków na urządzeniu.

 • Marcin S.

  Teoretycznie tak, przynajmniej taka panuje opinia, chociaż ja pamiętam, że kiedyś po zrobieniu Restore i podłączeniu iPhone do komputera (Linux wyświetla partycję użytkownika, czy jakoś), widziałem jakieś pliki tekstowe sugerujące, że na urządzeniu wykonany był JB. To było dość dawno, więc mogłem coś pomieszać.

 • fixteresa

  Po JB w iOS 6.1 nie ma raportów przynajmniej na ten moment. Ostatnie działające repo było na 5.1.1

 • andrzej

  Witam, czy jest w Cydia jakiś program co rozszerzy funkcjonalność opcji „Nie przeszkadzać” w iphone 5?

 • IBoy

  I powyższą dyskusja skłoniła mnie do zakupu Nokii z WP. System cały czas się rozwija. Stabilność iOSa, mniej ograniczeń, kafelki to powiew świeżości. I brak fanbojowskich kłótni na forach poświęconych WP, a przynajmniej jest ich bardzo mało. A iPad to doskonała zabawka dla moich małych pociech.

 • Stasiek

  Mam problem. Otóż sciągnełem SwirlySMS i ipad 3 zawiesił mi się na jabłku i caly czas się restartuje a iTunes go nie wykrywa … Co zrobic? Prosze o pomoc!

 • Wepoo

  Szkoda tylko że raporty nie działają w 4S i 5. :/

 • kwiato

  Przyciski w pasku powiadomień to właśnie kopia interface’u „popsutego” androida. ;)
  W sumie zresztą jak cały pasek powiadomień.

 • nie mam

  NIE INSTALUJCIE RAPORTÓW DORĘCZEŃ – „IPHONE DELIVERY” bo wam skaszani odbieranie SMSów!
  Wczoraj wieczorem zainstalowałem i dzisiaj rano dostałem dwa puste smsy od „nieznany”. Usunięcie nic nie zmieniło – musiałem od nowa odtworzyć cały system w ajtuns. Trza po prostu czekać aż wyjdzie na iOS 6

 • STAGNACJA

  Jestem troche ciemny w sprawach JB a mam iPhona 4 z simlockiem , czy instalując JB iOS usunę programowo simlock jakimiś aplikacjami z cydii ?

 • http://twitter.com/Robiq78 Robiq

  Witam.
  Po JB iPad3 mam przesunięty czas o godzine w tył, mogę go ustawić ręcznie i jest ok, ale automatyczna ustawianie godziny nie działa. Dokładnie nie działa wybór strefy czasowej. Wie może ktoś jak to naprawić?

 • lol

  Po Twoim komentarzu widzę, że ręka w życiu Ci wystarcza…

 • domeklipki

  Komuś udało sie dodać repo cydia.hackulo.us ? A może inne repa wchodza. Może powtórzyć instalacje jb.

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000862031251 Marcin Małkiewicz

  Wyszło evasi0n 1.1

 • http://www.facebook.com/MiluSz Marcin Szotmiller

  To prawdopodobnie przez MobileSubstrate lub coś innego z cydii. Możesz po kolei wywalać wszystko z cydii do momentu w którym będzie działać, lub jak ja, wrzucić soft jeszcze raz i znów jb.

 • konrad

  Czy da sie ominac simlocka ktory jest na iphone 4s ios 6.0? jailbreak jest zrobiony. nie wiem np za pomoca SAMA?

 • http://twitter.com/red944firstone Artur

  musisz wcisnac sleep/wake przycisk wraz z home przyciskiem az sie wylaczy i trzymac dalej home az sie wlaczy i powinno zadzialac, jakos tak to bylo

 • Kakaran

  Tak btw nie działa swirlySMS wiec radze nie sciagac ! :D Mnie system padł przez to

 • Bartek

  Witam

  Pozwolę sobie tu zapytać, bo próbuję to znaleźć i nie udaje mi się.
  Chodzi mi o kalendarz na lockskreenie. Wyświetlający wszystkie zaplanowane terminy.
  Znajdę coś takiego na iphone 5, działającego dobrze, sprawdzonego?

  Pozdrawiam
  Bartek