Po co ten Jailbreak?

Wczoraj pojawił się evasi0n czyli narzędzie do trwałego Jailbreaku systemu iOS 6. Sam już nie pamiętam kiedy miałem Jailbreaka na podstawowym urządzeniu. Jailbreaka na uwięzi nie lubię, a zwyczaj jak wychodził Jailbreak trwały na aktualny iOS to ja już miałem na urządzeniu jakąś wersję Beta kolejnego. Tym razem jest inaczej, nie ma żadnej wersji beta, wszyscy są równi i mają iOS 6.1, który można zJailbreakować. Samo słowo Jailbreak, choć teraz kojarzone praktycznie tylko z systemem iOS, odnosi się do przejęcia prawa roota w systemie. W iOS jest to w praktyce nierozerwalne z Cydią, czyli alternatywnym sklepem z aplikacjami dla iOS. O ile AppStore to taki odpowiednik Saturna to Cydia to bardziej giełda komputerowa, a może nawet Wolumen. Czyli zdecydowanie nie dla idiotów. W Cydii podobnie jak na Wolumenie możemy znaleźć bardzo fajne rzeczy, ale musimy się choć trochę znać na temacie aby nie dać się nabrać.

Porównanie do Wolumenu dobrze się też odnosi do innej sprawy. Bardzo dużo osób z założenia odrzuca Jailbreak bo kojarzy go tylko z kradzieżą aplikacji. To tak samo jak dla wielu osób Wolumen to tylko kradzione radia samochodowe i pornografia na kasetach wideo :). Oczywiście, że mając Jailbreak można instalować kradzione oprogramowanie, ale to tak samo jak mając nóż kuchenny można popełnić morderstwo. Zresztą na instalację kradzionego softu są też sposoby nie wymagające JB.

cydia

Do czego można więc wykorzystać Jailbreak? Zastosowań jest naprawdę cała masa. Podstawowe to pełny dostęp do systemu plików, możemy go uzyskać bądź to z poziomu komputera bądź z programu na urządzeniu, ja w tym celu używam programu iFile. Drugą aplikacją którą sobie bardzo cenię jest SBSetting lub NCSetting czyli możliwość umieszczenia np. w Centrum Powiadomień dodatkowych przycisków do  szybkiego włączenia i wyłączenia 3G, BT itp. To naprawdę przydatne. Tak samo jak przydatne są programy dodające raporty doręczeń do zwykłych SMS. Naprawdę nie rozumiem, dlatego iMessage to ma, a SMS standardowy już nie ma, z Cydią nie ma takiego problemu. Jeśli dla kogoś natywna aplikacja do wysyłania Wiadomości to za mało to w Cydii znajdzie biteSMS, które doskonale ją zastąpi dodając przy okazji sporo funkcjonalności. Potrzebujecie pięciu ikonek w docku na iPhone – OK, jest na to sposób (Five Icon Dock), potrzebujecie wysłać SMS z iPada z modułem 3G, OK da radę (SwirlySMS), może chcecie zmienić dla całego systemu domyślną przeglądarkę internetu – też nie ma sprawy (Browse Changer).  Wreszcie jeśli komuś nie pasuje wygląd systemu iOS to za pomocą WinterBoard i DreamBoard może go popsuć tak, że będzie wyglądał nawet jak Android. To oczywiście tylko przykłady, podobnych „tweaków” jest cała masa, dla każdego coś miłego. Jailbreak i co za tym idzie Cydia to świetne miejsce dla geeków, którym „zamknięty” iOS się po prostu nudzi.

Jailbreak to też wreszcie dla wielu osób konieczność, a są to osoby które mają programowo lub sprzętowo ominiętego simlocka. Te osoby muszą czekać na narzędzie do JB aby np. zainstalować system bez zmiany basebandu, lub po zainstalowaniu systemu doinstalować z Cydii pakiety które pozwolą na właściwe działanie systemu.

PS. Inna sprawa to Jailbreak Apple TV – o tym innym razem.
PS2. Wiecie co to Wolumen?

 • Jacob

  Wolumen to słynna giełda elektroniczna :D

 • BuBu

  czy tylko mi cały czas jakieś apki się crashują????

 • das

  Wolumen giełda elektroniczna

 • r_afal

  Wg mnie SB Settings jest brzydkie, radzę spróbować NC settings dużo ładniejsze :)

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000536134876 Michał Przydacz

  czy ktos wie skad mozna wziasc app 6 , bo nie moge poki co nic zainstalowac z itunes :( … chyba ze trzeba jeszcze czekac lub cos innego wystarczy dograc , nie siedze wtym wiec pytam i dzieki za odpowiedz

 • Solop

  Norbi gratulacje wreszcie od bardzo dawna dobry i normalny tekst!

 • Jerry

  Jaka aplikacja odpowiada za raport doręczeń? iPhoneDelivery jest chyba niedostępne jeszcze dla iOS 6

 • Dave

  Jak zintegrować SBS z centrum powiadomień? (obrazek 2)

 • iRadar
 • http://www.facebook.com/MiluSz Marcin Szotmiller

  w ustawieniach SBsettings wchodzisz w sobie w notification i tam zaznaczasz które ikonki mają się pokazywać i w jakiej kolejności.

 • marshelus

  Właśnie rozważam JB na iPadzie4, lecz większość aplikacji z których korzystam są opłacone (z uwagi na moje podejście do cudzej pracy). Zastanawia mnie tylko, czy opłaca się go robić pod względem stabilności apek z cydii, wątpliwości co do trwającej rocznej gwarancji apple i jak JB wpłynie na nią oraz laickie pytanie, czy zakupione aplikacje będę mógł wgrać i będą działały, czy będą tylko te cydiowe (pytanie może i błahe, ale ostatni raz JB miałem przy iOS 4.2.1).

 • Hans92

  Póki co na iP5 zainstalowałem Auxo i Zephyra. Ten pierwszy czasami niedomaga i wyświetla puste pola zamiast miniatur.

 • Shaqui

  Ja mam JB dla XBMC na ipadzie ;) wgrana wtyczka Weeb.TV oraz IceFilms! :) pięknie! W końcu! Tylko dla XBMC! :) Gratuluję tekstu!

 • tt

  „Potrzebujecie pięciu ikonek w docku na iPadzie – OK jest na to sposób (Five Icon Dock)” – ja bez jb również mam 5 ikon w docku. Mogę nawet mieć 6 ikon i żadnego ‚five icon dock’, czy ‚six icon dock’ nie potrzebuje. Wystarczy iPad i iOS.

 • Jerry

  Nie stracisz gwarancji. Wykonując restore możesz pozbyć się w pełni JB. Nie stracisz tez żadnych kupionych aplikacji z App Store. Jeśli chodzi o stabilność dodatków z Cydii na daną chwilę najpełniej poszukać czy dana apka wspiera w pełni iOS 6. Jeśli nie to może powodować błędy. Ja poinstalowałem kilka (Bite SMS, Intelliscreen X 6 i iFile) i działają ok

 • http://www.facebook.com/MiluSz Marcin Szotmiller

  OTA czyli przez ustawienia możesz, poza tym, możesz też wpisać ios6 w wyszukiwarce:
  http://www.betaio.so/
  http://www.makoweabc.pl/2013/01/ios-6-1-bezposrednio-linki-do-ipsw/

 • koralfx

  „większość aplikacji z których korzystam są opłacone (z uwagi na moje podejście do cudzej pracy)”

  Super to ująłeś ;-) Rozumiem, że te nie opłacone to wersje lite lub free…

 • Karolina

  Po pierwsze, śmiech na sali ze zdania „Wreszcie jeśli komuś nie pasuje wygląd systemu iOS to za pomocą WinterBoard i DreamBoard może go popsuć tak, że będzie wyglądał nawet jak Andorid.”- po co ktoś miałby sobie system w wygląd Androida przekształcać, skoro Android do pię nie dorasta iOS’owi wyglądem? Po 2. nie rozumiem jak można sobie dobrowolnie psuć i zaśmiecać telefon jailbreakami. Dla mnie to głupota… Chciałeś iPhone’a, masz iPhone’a, nie chciałeś, to trzeba było sobie wziąć jakiś inny, a nie teraz kombinować jakby to zrobić, żeby wyglądał tak a nie inaczej. Paranoja i głupota.

 • http://www.facebook.com/karolina.dzialowska Karolina Dzialowska

  Po pierwsze, śmiech na sali ze zdania „Wreszcie jeśli komuś nie pasuje wygląd systemu iOS to za pomocą WinterBoard i DreamBoard może go popsuć tak, że będzie wyglądał nawet jak Andorid.”- po co ktoś miałby sobie system w wygląd Androida przekształcać, skoro Android do pięt nie dorasta iOS’owi wyglądem? Po 2. nie rozumiem jak można sobie dobrowolnie psuć i zaśmiecać telefon jailbreakami. Dla mnie to głupota… Chciałeś iPhone’a, masz iPhone’a, nie chciałeś, to trzeba było sobie wziąć jakiś inny, a nie teraz kombinować jakby to zrobić, żeby wyglądał tak a nie inaczej. Paranoja i głupota.

 • http://twitter.com/bongojenga Marcel Herba

  Racja

 • rolenzo

  Korzystałaś kiedyś z Jailbreka że mówisz takie rzeczy. To że ktoś chciał kupić sobie iPhona to nie znaczy że ma teraz korzystać z niego tylko tak jak jest w oryginalnym sofcie. Jailbreak daje dużo możliwości ulepszenia tego systemu. Nie oznacza to od razu przerobienie go na androida ale poprawienie/dodanie wielu nowych funkcji. Oglądnij sobie ten filmik i zobacz ile możliwości ma jailbreak. A to i tak nie wszystko. http://www.youtube.com/watch?v=fZoqW-GEdQM

 • http://twitter.com/red944firstone Artur

  niech ktos sie wypowie w sprawie raportow doreczen , sa czy nie ma na iOS 6.1 ?

 • arkadiush14

  może mi ktoś powiedzieć czy działa wam webspot i autoprotect, bo u mnie webspot nie wyłączył spotlighta, przez co nie da się go używać, a przy autoprotect wyskakuje błąd instalacji

 • rolenzo

  Ja nie próbowałem autoprotect, ale jeżeli miałeś błąd instalacji to spróbuj ponownie zainstalować. Ja w rzypadku killbackground mialem problem, taki że za pierwszym razem wyskoczył błąd a za drugim razem już bezbłędnie się zainstalował. ;)

 • http://twitter.com/czaja_ Marcin Czajkowski

  Jest Andorid zamiast Android pod koniec 3go akapitu;) U mnie JB tylko dla NCSettings i OmniStat. Oba znacznie zwiększają funkcjonalność iOS imo.

 • rolenzo

  Ale NCsettings znajduje się tylko w notyfikacjach a SBsettings można otworzyć także z poziomu springboarda co według mnie jest dużo lepsze. A co do wyglądu SBsettings to jak się ustawi ładny motyw to nie jest aż takie brzydkie. ;)

 • http://www.facebook.com/karolina.dzialowska Karolina Dzialowska

  Tak, korzystałam z jailbreaka na moim starym iPhone 3G (obecnie mam 4S), ponieważ niestety musiałam odblokować simlocka, zmieniałam sieć. Dla mnie to jest totalnie niepotrzebne, może i iOS ma jakieś głupie uniedogodnienia jak np. brak mozliwości przesyłania i otrzymywania rzeczy bluetoothem na inne telefony i od innych telefonów, ale tak po prawdzie to każdy telefon ma jakieś uniedogodnienia. Powiem tak, nie wyobrażam już sobie jak to jest nie mieć iPhone’a, ponieważ korzystam z niego praktycznie cały czas, ale nie, takie rzeczy jak jailbreak są mi totalnie nie potrzebne.

 • rolenzo

  Co do trwałego Jailbreaka na iOS’a 6.1 to jestem z niego bardzo zadowolony. :) Jedynie czekam na łatkę dotyczącą uruchamiania Pogody. Ale niedługo powinna już się pojawić w Cydii. Chociaż w sumie z Pogody i tak rzadko korzystam zimą bo i tak i tak na dworze jest zimno. Jedynie w lecie częściej korzystałem z niej. Ale zawsze w notyfikacjach jest pogoda działająca. ;D A jak pisał pod2g pracują już nad łatką dotyczącą pogody, która pojawi się w Cydii. ;)

 • Sebasdzk

  Pytanie troche dziwne ale czy wie ktos dlaczego nie mam opcji wyslij na FB w centrum powiadomien ? Nie mam jej od kiedy zainstalowalem sbsettings :(

 • MASAKRA

  Polecam AUXO nowy multitasking http://www.youtube.com/watch?v=J4Q_97exnJk

 • Domal

  nie rozumiem, jak można krytykować kogoś, za to, że korzysta z jailbrake’a – to tak jakby ten ktoś miał krytykować Ciebie, że Ty go nie potrzebujesz. głupota totalna

 • Koszka

  Jak chcesz naprawić to zrób zgodnie z instrukcją:
  1 – zarchiwizuj urządzenie
  2 – wprowadź w stan DFU
  3 – Wgraj soft 6.1 przez iTunes
  4 – odtwórz z archiwum
  5 – wgraj JB
  Zadziała w 100% i nie trzeba czekać na łatkę

 • XjReX

  mam pytanko może ktoś pomoże mam 3gs z softem 4.1 baseband 6.15 przywieziony z angli simlock wiadomo ultrasn0… wszystko chodzi.

  czy jak zrobię upgrade do 6.1 i zrobię jb czy będzie działać ultrasn0w.. bo to kobiety tel nie chce nogawki wkręcić :P

 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  nie będzie – nie ma jeszcze ultrasn0w dla iOS 6.1

 • rolenzo

  Robiłem w ten sposób za pierwszym razem i dalej nie działała pogoda. Więc wolę poczekać jednak na tą łatkę niż próbować kilka razy aż się za którymś razem uda. ;P Ale dzięki za pomoc. Może innym się przyda. ;)

 • http://www.facebook.com/profile.php?id=100000862031251 Marcin Małkiewicz

  Hmm a po co Ci biżuteria inny kolor włosów makijaż itp. po co kombinować żeby wyglądać inaczej :P, to samo tyczy się IPhone’a – jailbrake to dodatek, czy zbędny?, to indywidualna sprawa każdego z nas.

 • r_afal

  Ja czekam aż mi wpłyną pieniądze na paypal i od razu kupuję IntelliScreenX i Auxo właśnie :D

 • wujo444

  Ostatnio zajarzyłem, że mam złamanego Symbiana (tak!), iOSa, i cokolwiek to jest na czym chodzi Kindle Touch. Tylko Windowsa na lapku nie musiałem łamać… ;)

 • szurik89

  a jak z raportami esow w ip 4S ?? ruszylo cos w tej sprawie ?

 • Bart

  Wiara sie rajcuje JB iOS 6.1 – Apple za pare dni wyda 6.1.1 a jakos niedlugo w czerwcu iOS 7 i….. tak do konca zycia wiara z tym iOS 6.1 zostanie bo nie bedzie JB powyzej iOS 6.1

  To tak jak z iPad 2 – kupa wiary miala/ma go z iOS 5.1.1 bo nie bylo JB iOS 6.1

  … i tak samo teraz „utkna” w tym JB iOS 6.1

 • Gryzli

  auxo wyglada jak cos co mogł zaprojekowac apple a sbsettings nie pasuje kompetnie.

 • lolo

  Ile ty masz lat że określasz ludzi wiara. Tak się mówiło w podstawówce. O_o A po za tym skoro udało się zrobić JB na iOS 6.1 to tak samo uda się na iOSa 7. Zawsze znajdzie się ktoś kto złamie system.

 • lolo

  Auxo i SBsettings to zupełnie dwie inne rzeczy więc nie wiem jak możesz to porównywać. :?

 • Gryzli

  nie tak do konca auxo to multitasker a sbsettings daje szybki dostep do np bt , auxo robi to samo co sb i wyglada duzo lepiej chodz wciaz instaluje sb , stare przyzwyczajenie

 • Karol

  Macie jakieś pomysły na wysyłanie i odbieranie smsow w iPad mini?

 • wujo444

  dlaczego utkną? Będzie się dało zaktualizować jak każdy, tylko tracąc JB.
  Zresztą JB miał umrzeć już przy okazji 5, i z tego co widzę, cieszy się nadal sporą popularnością. Nawet jak ogół uzna go za zbędny, to garstka maniaków będzie się bawić choćby dla samej zabawy.

 • http://twitter.com/bongojenga Marcel Herba

  Też mam na niego ochotę :D

 • http://www.facebook.com/michal.podolak.3 Michal Podolak

  Norbert szanuje to co robisz -ale nie wkladaj kija w mrowisko piszac iż: można popsuć wygląd iOS tak, by wygladal jak android. Jezeli tak nie podoba Ci sie Android, to juz go „olej”, podczas gdy SBSettings -Cie zachwyca… -przejete w zasadzie żywcem z Androida.
  Sam uzywam obu systemów. A po wczorajszym JB mojego miniaka z softem 6.1. Pozostaje przy nim juz na dluuugo. Bo jezeli dla Apple’a skokiem w sofcie maja byc kijowe mapy, lepszy zasieg wifi, inna ikonka zegara to sorry. Wole juz od wczoraj „tkwić” na tym sofcie, olac Apple z jego -pozal sie Boze „AKTUALIZACJAMI”. Powiem tak. Od wczoraj, od Miniaka juz nic nie wymagam. Zadowala mnie w kazdej kwesti. Uzyskal oczekiwana przeze mnie funkcjonalnosc.
  Pozdrawiam

 • http://www.facebook.com/michal.podolak.3 Michal Podolak

  Swirly SMS?

 • http://www.facebook.com/michal.podolak.3 Michal Podolak

  No i do tego w USTAWIENIACH — POWIADOMIENIACH – wrzuc SBS na liste wyswietlanych.