Projekt iPhone OS 1.0.2 – DONE

Pomysł chodził mi po głowie od bardzo bardzo dawna. Jednak nie miałem czasu na jego realizację. Chodzi o wgranie możliwie jak najniższej wersji systemu iOS znaczy iPhone OS do iPhone’a pierwszej generacji. Ostatnio jednak, mimo, że wcale nie cierpię na nadmiar wolnego czasu zostałem do tego mocno zdopingowany przez Maxbmx, który zresztą mi dużo pomógł. Dzięki!
Cel był jasny instalacja iPhone OS 1.0.2 na iPhone pierwsze generacji i odblokowanie go tak aby móc go używać. Jako, że mój główny iPhone tej generacji bierze właśnie udział w teście na najdłuższy czas „pracy nie pracy” smartphona na baterii, to do zabawy używałem iPhone WOZ czyli jeszcze nigdy nie aktywowanego iPhone’a z podpisem Steva Wozniaka :). Nie był on nigdy aktywowany więc nie wiedziałem jaki ma soft dlatego zainstalowałem mu iPhone OS 3.1.3 czyli najnowszą dostępną wersję oraz pozbyłem się z niej simlocka. Tym samym uzyskałem telefon w takim stanie jak większość iPhonów tej generacji jakie w tej chwili działają. Jeśli macie ochotę na swoim iPhone się trochę pobawić i również zejść iPhone OS 1.0.2 oto mój mały przewodnik, przeznaczony niestety dla Windows :( nie umiałem tego zrobić na Mac OS.

1. Będziecie potrzebowali. Maszyny z Windows XP (może być wirtualna), programu iTunes w wersji 7.5.0.20, systemu iPhone OS 1.1.1 oraz iPhone OS 1.0.2, programu iBrickr 0.91 oraz pliku lockdownd.zip.
2. Musicie wprowadzić telefon w tryb DFU czyli ten w którym daje się wgrywać soft, ale nie ma nic na ekranie. Robi się to tak (nauczcie się tego bo to często będzie występować) na wyłączonym urządzeniu wciskamy POWER, po 2 sekundach bez puszczania przycisku POWER, wciskamy i trzymamy przycisk HOME przez 10 sekund, potem puszczamy POWER i trzymamy HOME przez jakieś max 20 sekund.
3. Instalujemy soft iPhone OS 1.1.1 czyli w iTunes klikamy z SHIFTEM (to Windows) na przycisk Odtwórz i wybieramy plik z softem iPhone OS 1.1.1, czekamy na błąd w stylu „Ble Ble Ble Revocery Error 10XX”.  Ignorujemy go i jeszcze raz wprowadzamy telefon w DFU (będzie ciężej bo nie da się go wyłączyć i musimy wyczuć moment wciśnięcia POWER) i jeszcze raz instalujemy iPhone OS 1.1.1 i jeszcze raz czekamy na podobny błąd.
4. Uruchamiamy program iBrickr 0.91 (iPhone ciągle podłączony kabelkiem i klikamy w nim na przycisk „Boot the Phone”, ekran iPhone’a, na którym powinniśy mieć aktualnie informację o podłączeniu do iTunes zmieni się na czerwono, a potem telefon uruchomi w trybie do Aktywacji. Mamy już nie aktywowany iPhone OS 1.1.1. Nas to nie interesuje bo chcemy mieć niższą wersję.
5. Zamykamy wiec iBrickr i wprowadzamy ponownie nasz telefon w tryb DFU i instalujemy soft iPhone OS 1.0.2 czyli w iTunes klikamy z SHIFTEM (to Windows) na przycisk Odtwórz i wybieramy plik z softem  iPhone OS 1.0.2, czekamy na błąd w stylu „Ble Ble Ble Revocery Error 10XX”.  Ignorujemy go i jeszcze raz wprowadzamy telefon w DFU (będzie ciężej bo nie da się go wyłączyć i musimy wyczuć moment wciśnięcia POWER) i jeszcze raz instalujemy iPhone OS 1.0.2 i jeszcze raz czekamy na podobny błąd.
6. Ponownie uruchamiamy program iBrickr 0.91 i ponownie klikamy w nim na przycisk „Boot the Phone”
7. Po restarcie w trybie do aktywacji wyłączamy program  iBrick, odłączamy telefon od komputera, podłączamy ponownie i ponownie uruchamiamy program iBrickr.
8. Klikamy na wielki przycisk „Free my iPhone” taki obecny Jailbreak :), i czekamy około 5 minut na to co zrobi program. Na ekranie będą latały różne cyferki i literki, aż wreszcie się zrestartuje. Wtedy zamykamy program.
9. Ponownie odłączamy  telefon i ponownie podłączamy i następnie uruchamiamy program iBrickr. Tym razem uruchomi się on nam z menu w którym możemy wybrać opcję Files. Wybieramy ją, a na miniaturze iPhone przechodzimy do katalogu  /usr/libexec następnie wybieramy przycisk Upload Files i wybieramy plik lockdownd (po rozpakowaniu archiwum)
10. Robimy restart i cieszymy się iPhonem jak sprzed 5 lat :), Nie musimy się przejmować simlockiem, jeśli nasz iPhone z softem 3.1.3 ma go zdjętego to powyższe procedury go nie założą :)

Jeśli zdecydujecie się na zabawę i będziecie mieli jakieś pytania to piszcie w komentarzach. Postaram się pomóc. Jeszcze jedno, jak będziecie sprawni to spokojnie zrobicie to w czasie poniżej dwóch godzin.

56 Comments

  1. Oj tak. iOS 7.0 na iPhone 4 jest nieużywalny. Podobno 7.1 znacznie go odmula co nie zmienia faktu ze lata świetności ma za sobą.

  2. (mija kolejny miesiąc) na iOS7.1 jest ok… nie jest to wydajność iOS4, ale jest ok ;)

  3. Ciesz mnie zmiana podejścia Apple do starszych urządzeń. Bardzo.
    To teraz. Czekamy na iOS8 :).

  4. NIe dziala mi odtworzenie iphona, tzn wykryl go itunes w trybie awaryjnym ale nie mam nigdzie prostokacika gdzie moglbym kliknac „odtwórz” ktos wie co jest nie tak?

  5. Niestety juz wiemy ze na 4 sie iOS8 nie doczekamy… moze to idobrze :)

  6. Zawsze wspierają 3 generacje wstecz. Patrząc jak chodzi na 4s to dobrze że tak robią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *