Raspberry Pi – taniej mieć AirPlay już się nie da

Na początku roku wspominałem Wam o Raspberry Pi, czyli prawdziwym komputerze na jednej płytce. Zainteresowała mnie wtedy możliwość odpalenia na tym komputerze dedykowanej dystrybucji systemu operacyjnego dającej pełne wsparcie dla AirPlay. Przy cenie 160 zł Raspberry Pi jest więc najtańszym sposobem na bezprzewodowe przesyłanie obrazu z np. iPadów na TV. Moja płytka jeszcze do mnie nie dotarła, ale dotarła do jednego z czytelników Mariusza Sułkowskiego. Dlatego oddaję mu teraz głos:

Raspberry Pi to mała płyta z dużymi możliwościami. Jest to właściwie komputer wielkości karty kredytowej. Procesor w  układzie SOC 700MHz, 256 MB ram, 2 poty USB (można rozszerzyć za pomocą aktywnego huba), wyjście analogowe wideo oraz HDMI, jack 3.5 mm, złacze kart SD (na których instalujemy system operacyjny) oraz oczywiście karta ethernetowa. System operacyjny to Debian squeeze, Arch Linux ARM, albo QtonPi.
Jednak grupa developerów udostępniła XBMC w systemie OpenELEC. Czym jest XBMC nie będę się rozpisywał, chyba każdy to wie. Środowisko to całkiem płynnie działa, umożliwia bezproblemowe odtwarzanie materiałów filmowych w 1080p przy 30 klatkach. W praktyce nawet ripy filmów po 20 Gb działają płynnie. Niedawno został udostępniony plugin do XBMC wspierający Airplay. Niestety nie możemy tu mówić o mirroringu z naszych urządzeń. Youtube, Zdjęcia oraz o dziwo aplikacja TVP.pl działają bezbłędnie. Bezproblemowo odbywa się również streaming muzyki z urządzeń Appla do RaspberryPi. Oczywiście są również aplikacje które nie współpracują np. TVNplayer, Ipla. W miarę dalszych testów będę mógł napisać jakie programy działają a jakie nie.
Czy Raspberry Pi może zagrozić AppleTv? Chyba nie, Raspberry jest platformą głownie dla programistów, ludzi którzy lubią się bawić, zmieniać, kombinować. Natomiast jest ciekawą tanią alternatywą. Uruchomienie XBMC nie jest taką prostą sprawą, program kompilujemy ze źródeł. Jednak można z niego zrobić bardzo tani komputer typu HTPC z obsługa Airplay pobierający 3 Waty. Koszt płyty to 160 zł wraz z przesyłką. Jednak lista osób które chcą ją kupić jest gigantyczna. Po zrobieniu Preorderu czekamy jakieś 2-3 miesiące. Po więcej informacji zapraszam na http://www.raspberrypi.org

Instrukcja instalacji XBMC dla osób posiadających Raspberry:
część 1 http://openelec.tv/news/item/241-openelec-meets-raspberry-pi-part-1
część 2 http://openelec.tv/news/item/242-openelec-meets-raspberry-pi-part-2W razie jakichkolwiek problemów zapraszam na Twittera @sulekpl

14 Comments

 1. Stosunek możliwości do ceny oczywiście ciekawy, ale traktuję to jako ciekawostkę. To, że coś chodzi na pół gwizdka, trzeba przy tym grzebać itd nie przekonuje mnie, pomimo ciekawej ceny. Jestem wygodny i wolę odpalić troszkę więcej kasy i mieć urządzenie w pełni sprawne i w sensownej obudowie ;)

 2. Ja bym chciał z tego zrobić „serwer” dla iOS. Podłączyć hdd na usb z filmami i muzyką (import z biblioteki iTunes na moim komputerze), tak żeby zarówno aTV jak i iPad, iPhone oraz komputery z iTunes miały dostęp do tych multimediów. I jak by do tego działało coś w stylu „klasycznego” ftp to byłbym spełniony :E

  Słyszał ktoś o takim projekcie?

 3. i Ty to piszesz :) wielbiciel Arduino :)

 4. u mnie taki projekt nazywa się hackintosh z kolekcją domową i sambą + apple tv z atv flash black :)

 5. samo xbmc jest w sobie serwerem, dodajesz poszczegolne katalogi z dysków, miejsc sieciowych i umieszcza je w otoczeniu sieciowym. masz do niego dostep praktycznie ze wszystkich urzadzen sieciowych, ipad iphone itp.

 6.  Dostęp realizowany w taki sam sposób jak z „kolekcji domowej”? Wystarczy wejść do iPoda, zmienić źródło i odtworzyć? Bo w tym tkwi haczyk, żeby to działało „po applowemu”, najprościej jak się da.

 7.  nie, ja korzystam z programu 8player

 8. A mi tam się to podoba :) Chętnie zamówię w wolnej chwili :)

 9. @Norbi – a jeszcze tak noedawno mnie zgnoiles ze to blog TYLKO o iOS — eeeeh

 10. Proszę Cię sam się prosisz o bana. Na prawdę nie widzisz związku z iOS. AirPlay to technologia z iOS. 

 11. Może ktoś napisać poradnik dla laików jak zamówić to cudo?

 12. Macbook tez zwiazek z iOS -ma………. iTunes – chyba sie o to nie bedziemy sprzeczac? :)

  P.S. strach napisac komentarz – bo ban sie dostanie – przepraszam ze oddycham – tez ban za to dostac moge? :)

 13. Te wszystkie AirPlay-e są już trochę bez sensu, gdy teraz prawie każdy telewizor ma WiFi, aplikacje typu iTVP, TVN player, YouTube, itd. A dodatkowo obsługuje Media Serwery ustawione na kompie.

 14. zależy. Jeśli chodzi o wygodę użytkowania to AirPlay jest genialny. Wystarczą dwa kliki i masz muzę w całym domu albo w samochodzie (chcę zmontować AirPi i podłączyć w samochodzie). Pzry okazji nie bawisz się pilotem przez pół dnia żeby wejść w jakąś aplikację tylko robisz to np. na komórce i wrzucasz do odtwarzacza AirPlay i tyle. Mam TV Samsunga z tymi aplikacjami wszystkimi i mnie strasznie denerwuje ;/ nie jestem stronniczy jeśli chodzi o twórców sprzętu, nie jestem fanbojem czy kimś takim. Poprostu używam różnych sprzętów i widzę, że AirPlay Apple’owski jest dobrze zaprojektowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *