Tak wyglądał iPad 10 lat temu

Pewnie Was dziwi ten tytuł. Jednak to prawda na zdjęciach które widzicie pod wpisem jest bezpośredni protoplasta iPada. Zdjęcia te pochodzą mniej więcej z 2002-2004 roku i zostały pokazane przez serwis www.networkworld.com. Wypłynęły on przy okazji procesu sądowego miedzy Apple, a Samsungiem. Sam Jonathan Ive w trakcie przesłuchania nazywa go prototypem 035, a na jednym ze zdjęć nawet go widać z nim w rękach. Prototyp ten ma kształt z grubsza przypominający obecnego iPada. Ekran wydaje się być tej samej wielkości, ale samo urządzenie jest grubsze. Jego tylna ścianka przypomina do złudzenia pokrywę od białego MacBooka. Urządzenie ma też złącze docka, a największą różnicą w stosunku do obecnie znanych nam iPadów jest brak przycisku HOME.
Nie chcę wnikać jakie ten prototyp ma znaczenie dla procesu Apple kontra Samsung. Jestem za to maksymalnie zdziwiony tym, że Apple już tak dawno miało prototyp tak podobny do obecnego urządzenia. W końcu iPad pierwszej generacji pojawił się w ponad 8 lat od czasu powstania tego prototypu.

————–AKTUALIZACJA————–
Serwis www.buzzfeed.com dodał kilka zdjęć prototypu iPada oznaczonego jako 035. Tym razem zdjęcia są w dużo lepszej jakości, w kolorze i w porównaniu do iPada 2. Widać na nich, że prototyp był sporo większy od iPada jakiego znamy, jego ekran miał aż 12 cali. Czyli jakby nie patrzeć był to iBook G4 12″ ale pozbawiony klawiatury :)

 

20 Comments

 1. Pewnie miał na nim działać OS X, dlatego bez Home. No i grubość urządzenia sugeruje Intela albo PowerPC.

 2. Ryszarda Trzecia Waza

  10 lat temu a zdjęcia jak sprzed wojny? :)) Coś tu nie gra

 3. Ciekawe jak prezentują się obecne prototypy, które zobaczymy za 8 lat.

 4. To Ive? Niepodobny ;D

 5. to nie moze byc ive. on jest bardziej przypakowany ;)


 6. Jestem za to maksymalnie zdziwiony tym, że Apple już tak dawno miało prototyp”
  Przypomnij sobie Norbi słowa Jobsa z jakiegoś wywiadu w którym wspomniał, że na początku miał być właśnie iPad (tablet), ale akurat tak bardziej „pasowało”, że pierwszy musiał być iPhone, nie tablet. Inaczej iPada moglibyśmy zobaczyć już w 2007 roku.

 7. grubosc urzadzenia wskazuje ze to 2002 rok A NIE 2012

 8. Oficjalnie pracowali nad iPhonem, ale zespol po godzinach pracowal nad tabletem czy jak to tam sobie nazywali, jak pokazali Jobsowi ten sie zachwycil i stwierdził, ze tego potrzebuje do iPhona, wstrzymal wiec prace nad tabletem i wrocili do niego po zrobieniu iPhona.

 9. Tak sobie czasem

  Przeczytajcie biografię. Tam trochę na temat iPada jest. I tak, tez brali pod uwagę procesory x86 a nad tabletem działali na długo przed iPhonem

 10. Norbi a co ty myślałeś, że firmy robią prototypy pół albo rok przed rozpoczęciem produkcji? to co pojawia się w prasie etc to przecieki kontrolowane a uwierz, że w tej chwili Apple ma iphona i ipada co najmniej kilka gen na przód

 11. Duży jakiś ten prototyp

 12. Ciekawe jaki oni tam teraz mają sprzęty, które może zobaczymy za ileś lat ;-)

 13. Ive bardzo schudł przez ostatnie lata, http://bit.ly/Orxn99

 14. Wiedziałem, że nie na rok przed, ale nie że na 8 to przecież dla branży zupełnie inna epoka.

 15. tu na prawdę ktoś usuwa komentarze

 16. Toż to duży iPod, ciekawe czy to w ogóle działało czy atrapa, jak wiele patentów Apple.

 17. Dokładnie, coś jak pierwsze tablety z Windows.

 18. Dziwne, że nikt nie wspomniał o Newtonie. Nawet CEO Apple xD
  Apple naprawdę wyprzedziło swoje czasy – oferując sprzęt tak dobry i nowoczesny, że nikt go nie kupił. Ale tak to jest jak się inwestuje w elektronikę i software zamiast w propagandę. Dobrze, że Apple naprawiło swoje błędy.
  A sam design powyższego prototypu – gdyby nie powstał w 2002 roku, powiedziałbym żywcem zerżnięty z U10 (biały spód, czarny ekran, no i w kształcie prostokąta):P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *