Wyniki finansowe Apple za Q2 – iPody poniżej … moich oczekiwań :)

Przedwczoraj, wczoraj, dziś rano, wszystkie bardzo technologiczne i opiniotwórcze media, szczególnie w Polsce, wieściły upadek Apple. Wyniki finansowe miały być gorsze o 20% rok do roku. Co ciekawe nawet przy takim spadku Apple było by liderem na większości rynków na których działa. Wyniki za Q2 się pojawiły i jestem bardzo ciekaw co te same media, chcąc być uczciwymi napiszą jutro. Ogólny zysk firmy spadł o 18% na co co miała wpływ znacznie niższa marża, ale sprzedaż praktycznie wszystkich ważnych produktów znacznie wzrosła:
– sprzedaż iPadów wzrosła o  65% (!) z 11,8 do 19,5 mln
– wzrosła także sprzedaż iPhone’ów z 35,1 do 37,4 mln
– sprzedaż iPodów niestety spadła z 7,7 milionów w Q2 2012 do 5,6 mln w 2013

Na kontach Apple jest zaś prawie tyle gotówki ile Polska ma zaplanowane w przychodach podatkowych za rok 2013 … razy dwa. Przy okazji przedstawienia wyników dowiedzieliśmy się też, że nowych produktów Apple nie powinniśmy spodziewać się przed jesienią, a zupełnie nowych kategorii produktów dopiero na koniec roku. Wszystko się zanosi więc na to, że najbliższą konferencją Apple będzie czerwcowe WWDC13 na którym zobaczymy tylko system iOS 7. Więcej informacji jak zwykle na iMagazine.pl.

9 Comments

 1. Norbert, sprzedaż komputerów Mać spadła o 200k, choć teraz sprzedają droższe, wiec więcej na tym zarabiają

 2. „Wyniki finansowe miały być gorsze o 20%” no i w zasadzie o tyle właśnie były gorsze (18%). Rozpędzone Chiny może pociągną sprzedaż w przyszłych kwartałach.

 3. „Wzrost zysków odnotowały także komputery Mac oraz ogólny zysk firmy.” W jaki sposób zysk wzrósł, skoro spadł o 18 procent? Co to za kreatywne blogowanie?

 4. Spadła minimalnie sprzedaż Maków, ale zysk poszedł w górę.

 5. Ale Norbert pisze o ogólnym zysku firmy, a nie o zysku ze sprzedaży maków. A zwiększenia zysku nie ma. Jest spadek o 18 procent.

 6. I tak, i nie. Aby być obiektywnym należy spojrzeć na r/r, a w tym wypadku wyniki poszły do góry.

 7. No właśnie rok do roku zysk spadł. Przecież nie porównuję wyników kwartał do kwartału.
  Apple wzrosły co najwyżej obroty, ale przy dużo niższej marży dało dużo niższy zysk (choć i tak fantastyczny).

  Zresztą, akapit już został zmieniony, więc nie ma o czym mówić. Norbert poprawił błąd, jest po sprawie.

 8. Tak zysk spadł z powodu niższej marży. Mój błąd – poprawione. Nie zmiania to przesłania wpisu, że Apple jest w lepsze kondycji niż kiedykolwiek, a konkurencja może tylko pomarzyć o takich wynikach.

 9. Norbi ale zysk spadł prawie o 20% więc co gazety i portale maja tłumaczyć ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *