Całe 5 dni z iOS 7

ios 7 - ipod.infoPowiem Wam, że to tego wpisu zabieram się jak pies do jeża. Niby używam systemu już od pięciu dni, a ciągle nie mam wyrobionego na jego temat jakiegoś zdecydowanego na 100% zdania.

Najbardziej kontrowersyjny jest oczywiście wygląd interfejsu. To nawet trochę śmieszne bo najpierw „wszyscy ” piszą, że Apple pewnie się skończy, akcje polecą na łeb na szyje bo system się wbrew oczekiwaniom nie zmieni, a potem się zmienia i nagle „wszyscy” piszą, że Apple się kończy bo się zmienił :) Ja mam oczywiście własne zdanie i:
– podobają mi się proste ikonki dość konkretnie pokazujące o co chodzi, podobają mi się proste kwadratowe przyciski odbierania i kończenia połączenia, kasowania wiadomości. Podoba mi czystość interfejsu. Ciekawe są nowe systemowe animacje, które nie są nachalne i nie spowalniają obsługi systemu.
– nie podoba mi się układ ikon w folderze i rozmyte tło w Centrum Sterowania. Bardzo na minus zaskoczył mnie też brak klasycznego „Slide to unlock”. Serio mi go szkoda, przez jego zniknięcie mój avatar stał się bardzo oldschoolowy.
Ogólnie jednak całość zmian w interfejsie oceniam na plus, możliwe, że to dlatego, że wychowałem się w latach ’80. Możliwe też, że dlatego iż mimo tych wszystkich zmian czuję się w systemie jak we własnym domu. Może trochę zmienionym, odmalowanym i z kuchnią nowocześnie połączoną z salonem ale nie mam żadnego problemu z odnalezieniem łazienki. Oczywiście w niektórych miejscach systemu są lekkie zgrzyty, ekran skacze przy animacji, źle wyświetlają się napisy, ikonka BT jest czasem dziwnie duża, są stare elementy nie pasujące do całości itp ale przecież to system w pierwszej wersji beta. Zresztą o gustach się nie dyskutuje, jednym się podoba innym nie – mi tak. Myślę, że plotki jakie się pojawiły o tym, że te ikonki to coś stworzonego nie przez dział designu tylko marketingu i będą definitywnie zmienione to totalne bzdury. Jeśli miało by tak być to znaczy, że cały wygląd systemu jest do podmiany.

Nowości w systemie czyli AirDrop, nowe Centrum powiadomień, Centrum sterowania, nowe możliwości współpracy z urządzeniami zewnętrznymi, nowe menu multitaskingu, automatyczne aktualizacje, iTunes Radio itp – to wszystko nie może się nie podobać, to chyba dobrze, że system się rozwija. Można płakać, że to było w Cydii, można płakać, że Andorid już dawno to miał. Tyle, że to słowa rzucane wiatr bo te funkcje są lub będą w kolejnych wersjach beta systemu doskonale zintegrowane z nim  i to będzie świadczyło o ich sile.
– najbardziej w chwili obecnej podoba mi AirDrop oraz nowe Centrum powiadomień z zablokowanego ekranu z opcją „dziś” – ta funkcjonalność jestem pewien, że będzie rozwijana przez możliwość wrzucania tam informacji z zewnętrznych aplikacji. Ciekawie też zapowiada się Centrum sterownia brakowało mi go bardzo i jak tylko miałem urządzenie w trybie JB to instalowałem jakiś tweek do tego. Teraz nie muszę.
– najmniej przypadło mi do gustu nowe menu mulitaskingu.

System jako wersja beta 1 działa całkiem sprawnie żadna z aplikacji jaką mam zainstalowaną nie sprawiała problemu, wszystkie działają OK. Czasem systemowi zdarza się zrestartować i momentami przycinać, ale na optymalizację zostało jeszcze kilka miesięcy. Wydaje mi się też, że szybciej zużywa baterię, ale to pewnie dlatego, że w większej ilości miejsc system wykorzystuje lokalizację GPS. Ja zostawiam system na podstawowym moim urządzeniu jakim jest iPhone 5 bo ani razu mnie nie zawiódł. Wszystkie telefony jakie chciałem wykonać wykonałem (nawet więcej bo chyba gdzieś przez pomyłkę zadzwoniłem i wiem, że nie tylko jak tak miałem), wysłałem wszystkie maile jakie chciałem wysłać itp. System jako wersja Beta 1 nie zawiódł mnie ani razu do tego mi się podoba i dlatego zostaje na stałe. Zresztą jestem przecież po to aby go dla Was testować. Teraz z niecierpliwością czekam na wersję dla iPada oraz równie mocno na beta 2.

63 Comments

 1. Cieszę się , że ios 7 pojawił się i możemy go już testować, strony graficznej nie komentuję, bo to rzecz gustu , a o tym nie ma co dyskutować, mnie się ogólnie podoba, niestety jest kilka problemów natury kompatybilności i niektóre aplikacje nie funkcjonują , u mnie nie odpala Navigon, Allegro, Ceneo, Tłumacz Google, kilka aplikacji podróżnych-promy , samoloty itd, w sumie na zainstalowanych u mnie 208, nie działa 16.
  Z applowskich aplikacji nie funkcjonuje dodawanie nowych przypomnień /zniknął znak +/, migawka w przycisku głośności nie wyzwala zdjecia,w niektórych zauważyłem problemy z chaotycznym rozmieszczeniem opisów, bateria szybko ”gubi procenty” , nowości są znakomite i mam nadzieje , że wersja ostateczna będzie jeszcze lepsza, czekam na następną betę , może znikną choć te opisane przez mnie bolączki wieku dziecięcego.

 2. Czy u kogoś na karcie Plusa zaczął działać LTE? u mnie niestety.

 3. Sądze, że jest to sprawa dopisania w kontaktach Apple id i wszystkich adresów mail, u mnie pomogło.

 4. Nie wiem, czy tylko ja zwróciłem na to uwagę ale teraz prawie cały system można obsłużyć dosłownie… jednym palcem :). Chodzi o dodatkowe gesty w kilku podstawowych aplikacjach – Sarafi, Mail, iMessage.

  Uderzyło mnie to, że niemal równocześnie z betą iOS7 świat obiegła informacja, że apple planuje większe smartfony.

  A to ciekawe nawet, bo do tego momentu o większych modelach nie było mowy (wiadomo – iPhone musi się dać obsłużyć jedną ręką). Z nowym iOS, praktycznie wszystko będzie się dało zrobić, nawet jednym palcem. Ja bym obstawiał, że to początek większych zmian, nie tylko w iOS ale też i w kształcie iPhone.

 5. zgadam się, kalendarz to pomyłka, nic z tego nie wiadomo, co, gdzie, kiedy….

 6. Radosław Szeja

  Mógłbyś napisać dokładnie o jakie gesty chodzi ? Nie używam jeszcze iOS7, a jestem ciekawy :)

 7. Bartosz Górecki

  PrUbowałeś? Może sprÓbuj jeszcze raz? :-D

 8. Głównie przemieszczanie się po menu poczty i wiadomości. Wcześniej trzeba było sięgnąć palcem w lewy/prawy górny róg ekranu. teraz wystarczy przejechać palcem w lewo albo prawo, żeby dostać się do listy esemesów, lub listy maili. W Safari działa to na zasadzie – poprzednia/następna strona. Wystarczy jeden ruch palcem. Niby nic, ale coś możne być na rzeczy…

  Pozdr

 9. Kiepsko skopiowane rozwiązania od konkurencji. Zbyt cukierkowy interfejs… chyba że od iOS 7 target jest inny?

 10. Radosław Szeja

  Dzięki :)

 11. Jacek Rzufikowski

  Jak dla mnie bardzo dobrze wygląda, funkcjonalnie też dobrze, czekać tylko na GM :-)

 12. OK, a w jakie pole wpisać maila (Apple ID) ?

 13. W kontaktach musisz wprowadzić ten adres email , który Twoi znajomi maja przypisany do usługi iMessage , otwórz dany kontakt, potem edytuj i w rubryce mail wprowadz odpowiedni adres mailowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *