Carrier IQ jest również w iOS – Aktualizacja

Jeśli śledzicie serwisy informacyjne związane nie tylko z Apple to w oczy mógł się Wam rzucić news o „rootkicie” Carrier IQ w systemie Andorid innych systemach mobilnych. Kawałek kodu firmy Carrier IQ znajdujący się w prawie wszystkich urządzeniach z An­dro­idem, Black­Berry OS i Sym­bia­nem odkrył Trevor Eckhart z xda-developers. Okazuje się, że ten fragment kodu zbiera, trochę w ukryciu, wszystkie dane o zachowaniach użytkownika. Naprawdę wszystkie, o stanie baterii, zasięgu wysłanych i odebranych SMS, pozycji GPS, przeglądanych stronach i  naciśniętych klawiszach! Czyli dosłownie Wszystkie. Dane te są wysyłane do serwerów Carrier IQ tam są analizowane i używane podobno przez operatorów, producentów telefonów do analizowanie problemów z połączeniami z baterią, ogólnie do poprawy jakości świadczonych usług. Dzieje się to tylko w ame­ry­kań­skich sieciach Verizon i Sprint. Takie jest oficjalne zdanie i jakoś za bardzo nie mam ochoty pisać tu jakiś teorii spiskowych.

Wspominam o tym bowiem jeden z członków sceny jailbrerakowej Chpwn odkrył istnienie Carrier IQ również w systemie iOS i to już w wersji 3. Jeśli macie iPhony w trybie Jailbreak możecie przejrzeć logi tego sprytnego kawałka kodu:
– iOS 3: /var/logs/IQAgent
– iOS 4: /var/wireless/Library/Logs/IQAgent
– iOS 5: /var/wireless/Library/Logs/awd

Na szczęście to nie jest sama wersja którą znajdziecie w Androidzie lub Symbianie. Ta z iOS jest zdecydowanie mniej zainteresowana naszymi poczynaniami. Rejestruje tylko nasz numer telefonu, kod operatora i kraju oraz to czy mamy aktywne połączanie telefoniczne. Nie rejestrując przy tym z jakim numerem prowadzimy rozmowę. Zapisywane są też dane o położeniu GPS, ale tylko wtedy kiedy mamy włączone systemowe usługi lokalizacyjne. Co więcej dane te są zapisywane, ale Chpwn nie znalazł żadnego potwierdzenia, że gdzieś są wysyłane.

Tak czy tak chyba powinniśmy być informowani, że ktoś zbiera o nas informacje. Z drugiej strony już na starcie konfiguracji iUrządzenia możemy się zgodzić lub nie na wysyłanie danych diagnostycznych z tym, że to ustawienie nie ma wpływu na zbieranie informacji, ale jak pisałem nie ma żadnych dowodów, że dane te są w ogóle gdzieś wysyłane.

————AKTUALIZACJA————
W serwisie allthingsd.com można zobaczyć oficjalne stanowisko Apple w tej sprawie:
„W systemie iOS 5 wstrzymaliśmy wsparcie IQ Carrier w większości naszych produktów oraz usuniemy je całkowicie w kolejnych aktualizacjach systemu. W każdym przypadku nasi klienci musieli zgodzić się na wysyłanie takich danych i nawet wtedy dane te były wysyłane w formie anonimowej, zaszyfrowanej oraz nie zawierały żadnych danych osobistych. Nigdy nie gromadziliśmy takich danych jak znaki wprowadzane na klawiaturze, wiadomości oraz inne dane osobowe i nie mamy planów aby kiedykolwiek to robić.” 

Na filmie możecie zobaczyć jak to wygląda na Androidzie.

 • Vuicick

  no dobra, głupie pytanie… jak można przeczytać co jest w tym pliku zapisane? otwieram to iFile’m i pojawiają się tylko krzaczki

 • Anonim

  Tego… Z racji posiadania iPoda nie interesuje mnie zbytnio iOS, ale powie mi ktoś co zbiera na Symbianie, którego mam w komórce? Wiem, jest passe, ale… lubie moją komórkę ;)

 • http://www.facebook.com/michal.belka Michał Belka

  Wszystkie informacje zapisywane masz w ustawieniach. iOS nie śledzi, jeśli wyłączysz śledzenie, które jest domyślnie wyłączone.

 • Anonim

  prawdziwy smart phone :)

 • fixteresa

  Tylko Verizon i Sprint i tylko softy brandowane. Nawet jeśli się kupi telefon brandowany, to wygranie czystego softu od producenta to nie problem i wbrew obiegowej opinii nie traci się gwarancji. Tak więc nie robiiłbym z tego wielkiego halo.

 • Pingback: iMagazine

 • http://macblog.com.pl Krzysztof Janiczek

  Coraz bardziej cieszę się że przesiadłem się z Androida na iOS.

 • Sergiusz

  Czy wiecie może czy będę mógł ubezpieczyć gdzieś w Polsce przywiezionego z USA iphona? 

 • Bart

  maaaaaaaaaaaajster – dlugo cie znajdziemy z tym iPhone? :)