iPod -> iMod

Kilkanaście dni temu nieopatrznie wróciłem do tematu który zgłębiałem już dawno czyli do iModa. Rzeczony iMod to dość daleko idąca przeróbka iPoda mająca na celu uzyskanie maksymalnie dobrego dźwięku. Zgłębianie tematu skończyło zakupem iPoda 5G czyli Video, przeznaczonego do przeróbki na iModa. Dlaczego akurat ten iPod? Posiada on układ DACa Wolfson WM8758, który poprzez złącze 30-Pin potrafi wypuścić prawdziwy sygnał line-out z zupełnym pominięciem wbudowanego wzmacniacza, który w tak małym urządzeniu jest siłą rzeczy nie idealnej jakości. Dzięki wyjściu line out bez wzmocnienia, możemy podłączyć zewnętrzny, lepszy wzmacniacz słuchawkowy, w moim przypadku, znów oznaczało koszty, wybór padł na bardzo wszechstronny Sound Blaster E5.

No tak, ale po co jakieś przeróbki skoro z odpowiednim kablem LOD (line out dock) każdy iPod Video wysyła sygnał bez wzmocnienia? Magicy odkryli, że na drodze toru audio w tym iPodzie są bardzo słabe kondensatory, są cienkie ścieżki na płytce drukowanej i ogólnie może być sporo lepiej, a sygnał nie jest doskonały. Dlatego pomysł na iModa. Przeróbka ta jest możliwa do wykonania w iPodach 3G, 4G, 5G, Nano 1G i 2G, a to właśnie dlatego, że wykorzystany jestw nich wspomniany DAC Wolfsona. W praktyce wykonuje się je jedynie w iPodach 4G i 5G. W wielkim uproszczeniu polega ona na ominięciu niektórych kondensatorów cewek i wlutowaniu na w iPodzie zewnętrznych, lepszych na ich miejsce. To tak ogólnie. Niestety nowe kondensatory są większe, więc aby zrobić miejsce w iPodzie należy wymienić dysk mechaniczny na kartę CF.
To dość skomplikowana przeróbka, której nie powinniście robić sami. Niestety oryginalna wersja iModa jest bardzo droga, 250 Euro, bo zrobiona jest na bardzo bazie bardzo drogich i ciężko dostępnych kondensatorów. Możecie też wykonać to taniej, np w Warszawie za 100 Euro. Oprócz przeróbki fizycznej, dobrze wykonany iMod powinien mieć też wgarny soft RockBox zamiast oryginalnego, dzięki któremu będziemy mogli bez problemowo odtwarzać pliku z muzyka w bezstratnym formacie

Moja przeróbka powstaje przy pomocy mojego brata z MacLife i pewnie wyjdzie jeszcze taniej. Już się nie mogę doczekać kiedy mój iPod będzie gotowy. Z dobrym wzmacniaczem słuchawkowym oraz dobrymi słuchawkami będzie to fantastyczny zestaw do słuchanie muzyki nie tylko mobilne.

16 Comments

 1. Kiedyś dużo informacji na ten temat było na forum mp3store.pl. Sporo osób przerabiało swoje iPody w ten sposób do odtwarzania plików FLAC.

 2. Ja kiedyś używałem takiej kombinacji : iPhone 4s z oprogramowaniem Subsonic, które wysłało mi pliki z muzyką (w dowolnym formacie, nawet FLAC) z dysku komputera przez wifi lub 3g bezpośrednio do telefonu, telefon był podłączony do urządzenia Wadia 170Ti, które zupełnie omijało tor audio i traktował telefon jako magazyn pamięci, do Wadii podłączony był DAC, potem przedwzmacniacz, wzmacniacz i głośniki. Oczywiście nie jest to rozwiązanie mobile, ale znakomicie sprawdzało się jako zestaw bez żadnego słabego ogniwa. Niestety nie ma przejściówki na złącze lightning, więc Wadia powędrowała do szafy ;-(

 3. Vladekos Erizo

  Fajny wpis. Daj znać jak to gra i jakie masz słuchawki do zestawu. Ja też ciągle szukam dobrej konfiguracji stereo nie tylko do słuchawek opartej na źródle ze stajni Apple.

 4. Tez uwielbiam takie wpisy

  A dodam iz przerobienie (na CF flash) iPod Classic 4th & 5th Gen (nie jak Norbi wspomnial trudne) lecz jest dziecinnie proste

  …. no chyba ze ktos ma „dwie lewe rece” wtedy jest ekstremalnie trudne

 5. Trudne jest przerobienie na iModa, a nie na kartę CF. To wpis o iMod

 6. Używam Bang&Olufsen H6

 7. wiem wiem – widzialem :)

  A nie wiesz moze Norbi jaki jest max HDD / CF do iPod Classic 5th 30GB jak i do 60GB?

  Wpakowalem do swojego 5th 160GB i….. dzialal HDD do czasu az wszedlem w Diagnostic by sprawdzic SMART i sie sypnal – uratowalem ten HDD dopiero w iPod Classic 7th

 8. Już wiem dlaczego na tym blogu na przestrzeni poprzednich lat tak często pojawiał się serwis MacLife

 9. Vladekos Erizo

  no jasne. Mogłem się spodziewać :) Daj znać jak to razem gra.

 10. Vladekos Erizo

  jaki DAC?

 11. Nie można wspierać rodziny i znajomych?

 12. Oczywiście że można, wiedziałem że coś więcej się kryje za tą częstą reklamą.

 13. to tylko ich czysta zazdrosc (chodzi tylko o kase) on(i) jej nie maja a chcieli bys im ja dal za nic

 14. eh taki ciekawy temat a jakos zawsze „umiera” a tyle jest jeszcze w nim do powiedzenia i opisania

 15. Po co do słuchania muzyki modyfikować coś, zamiast kupić sprzęt zrobiony z najlepszych komponentów? Poznajcie Fiio X5.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *