iPod nano 6G czy 7G?

Na konferencji Apple dowiedzieliśmy się, że iPod nano to nowa wersja bo posiada nowy soft z niefajnymi dużymi ikonkami oraz fajnymi nowymi cyferblatami do aplikacji zegarek. Po chwili jednak ten soft oznaczony jako 1.2 pojawił się również dla wcześniejszych modeli iPoda nano 6G. Wskazywać by to mogło, że to dokładnie ten sam model.

Okazuje się jednak, że nie do końca.
iFixit.com rozebrał nowego iPoda nano i w środku znalazł pewne różnice w stosunku do poprzedniej wersji. Po pierwsze zmienił się dostawca pamięci, wcześniej była to Toshiba, a teraz jest SanDisk. Po drugie zmieniło się oznaczenie procesora, wskazując na jego aktualizację. Procesor zainstalowany w wcześniejszym modelu było oznaczony jako 33850859, a ten aktualny to 339S0104. Po trzecie jeszcze kilka układów ma inne oznaczenia.

Te zmiany by sugerowały, że to jednak nowy model, ale chyba nawet samo Apple tak nie uważa bo zarówno nowy iPod nano jak i poprzedni mają ten sam „model number ” A1366. Czyli iPod nano 6G czy iPod nano 7G bo już sam nie wiem?

 • mbonkowski

  Wg. mnie jeśli nie ma nowych ficzerów w porównaniu do starej wersji to dlaczego mielibyśmy nazywać go 7G?

 • http://damianmayer.net Dm.

  to niesamowite ile mogą wepchnąć to tak małej obudowy iPoda nano.

  Według mnie, jeśli nastąpiła aktualizacja hardwarowa, to należy go nazywać iPodem nano 7G. Mimo że wygląda tak samo. iPhone 3g i 3gs również wyglądają tak samo, jednak różnią się, i to znacznie.

 • Sim

  A ja wolałbym nazywać go iPod Nano 6g, rewizja 2. Prosto, i bez zbędnego zamieszania. Według mnie jednak wprowadzone zmiany nie pozwalają na nazwanie tego ipoda nową generacją. Zresztą podobną sytuację mamy w przypadku np Ipoda Classic, występuje kilka podgeneracji, głównej wersji nr6.

 • http://blog.khron.net KHRoN

  To tak jak z iPodem Touch 3G 8GB… software’owo jest to faktycznie iPod Touch 3G, sprzętowo jest to po prostu iPod Touch 2G, a na potrzeby JB ani jeden ani drugi :)

 • http://www.kodekirmvb.pl/ Rmvb

  Zwykła optymalizacja procesu produkcyjnego. Nadal 6G, jak wcześniej wspomniano kolejna rewizja.

 • RM,Harry

  a ja myślę że to po prostu zmiana wymuszona przez zmianę dostawców podzespołów – wiec nadal 6G

 • szcz18

  nano 6GS

 • http://www.penspinning.pl Cyryl

  Kto wie jak Apple rozwinie system nano, i może się okazać że któraś z kolejnych wersji nie będzie działać na pierwszej generacji, szóstej generacji ;)

 • http://www.maclife.pl Krzysiek N.

  Zauważyliście, że Toshiba jest „Japan”, a SanDisk „China” ? :)

 • http://www.penspinning.pl Cyryl

  @Krzysiek N. To wyjaśnia różnicę w cenie ;)