4G LTE w nowym iPadzie a sprawa polska

W nowym iPadzie będziemy mieli możliwość szybkiej transmisji LTE. To bardzo fajnie, ale czy my w Polsce, a może nawet ogólniej w Europie będziemy mogli z tego skorzystać tu już nie jest tak różowo. Chyba mało osób wie jak to ugryźć i pojawia się wiele sprzecznych informacji. Postaram się to jakoś ładnie wyjaśnij. Korepetycji w tym temacie udzielał mi trochę Maciej Bębenek z Mobile Internet.

Na początek co to jest LTE. Long Term Evolution – standard przesyłu danych w telefonii komórkowej będący następcą systemów trzeciej generacji. LTE może pracować tak naprawę we wszystkich częstotliwościach używanych przez telefonię komórkową.

Nowy iPad występuje w dwóch wersjach, AT&T która obsługuje LTE w częstotliwościach 700 i 2100 MHz oraz Verizon 700 MHz. W Europie dostępna będzie tylko ta pierwsza. Transmisja LTE w Polsce jest komercyjne świadczona przez tak naprawdę jedną firmę, ale dostępna w Plusie oraz Cyfrowym Polsacie. Transmisja w tych sieciach odbywa się w częstotliwości 1800 MHz czyli nie obsługiwanej przez nowego iPada. Jednym słowem nowy iPad nie skorzysta aktualnie z dobrodziejstw LTE w Polsce.

Co będzie w przyszłości? W najbliższym czasie (koniec roku) zostaną rozpisane nowe przetargi na LTE, ale ciągle będzie to na zakres 1800 Mhz w planach są też na 800 MHz. Działają też w Polsce podobno stacje bazowe LTE działające testowo w paśmie 2600 Mhz. Tak czy tak czy tak nowy iPad ich nie obsłuży. Jedyna nadzieja to technicznie możliwa transmisja LTE w paśmie 2100 MHz. iPad częstotliwość obsługuje, w Polsce zgodnie z prawem można ją teoretycznie wykorzystać do LTE. Częstotliwość ta jest jednak w całości zajęta przez transmisję UMTS i jak mówi Maciej Bębenek, żaden operator nie zdecyduje się na rzucenie tam LTE, nie dla nawet 100 tyś iPadów. Istnieje jeszcze iluzoryczna szansa, że 16 marca ktoś rozbierze nowego iPada i się okaże, że moduł odpowiedzialny za transmisję jest bardziej sprytny niż specyfikacja Apple i potrafi działać w paśmie 1800MHz. Jednak na to bardzo bym nie liczył.

Co więc zostaje przyszłym posiadaczom nowych iPadów? W specyfikacji jest jeszcze magiczny skrót DC-HSDPA, to standard przesyłu dający możliwość transmisji do 42 Mb/s (LTE do 100 Mb/s). Transmisję w tym standardzie obsługuje w Polsce i Orange i T-Mobile. Więc tak źle nie będzie.

91 Comments

 1. Cenę sprzętu Apple nie rozumiem, ale rozumiem iż ludzie to kupią bo rozumiem świat.

  Mówiłem o cenie między WiFi a 4G -> 499 a 629 dolca to jest różnica za KASTRATA! (to tylko dolce a weźmy doliczmy nasza marżę).

  PS „A że jest on znanym hejterem Apple” dzięki :) tylko zdefiniuj tego hejtera. Już wolałbym określenie „krzyżowca”, który wycina was wyznawcy, z zaślepionej magii.

 2.  Wydawało mi się iż jest to jasne. Ale widać emejzing Apple może troszkę oślepić.

 3. Myślę, że Robet nie potrzebuje adwokata, zwłaszcza w sytuacji gdy nie wnosi nic do dyskusji.

  To, że na nowym iPadzie nie skorzysta się z LTE w Polsce to, już wszyscy wiedzą i Twoja wypowiedź jest po prostu niepotrzebna.

  Moje i Roberta posty dotyczyły mozliwości jakie daje LTE i częstotliwości nic do tego nie mają.

 4. nie o tekst tylko o brak zakłóceń a dokładnie zajętości pasma w naszych warunkach 

 5. dokladnie tak napisalem, że 2100 jest zajęte przez UMTS

 6.  Nie jest jasne. Podaj tańsze przykłady porównywalnych tabletów.

 7.  Sprawdź różnice cenowe pomiędzy innymi tabletami i ch wersjami z i bez 3G/4G. Pewnie według ciebie to 30$?

 8. może problem LTE naprawią aktualizacją oprogramowania lol

 9. „prawie wszędzie jest wi-fi?” z jakiego miasta jesteś bo w W-wie prędzej się podłączysz do prywatnego niezabezpieczonego niż jakiegoś free wi-fi.

 10. schwarz

 11. tu niestety nawet jako fanboy muszę się zgodzić. to że nie ma indywidualnej nazwy dla tego modelu jest moim zdaniem bardzo słabe. abstrahując od tego, że ludzie i tak wymyślą swoją nazwę i niedługo jakaś się przyjmie (patrz „iPhone 2G”) to co pokażą w prezentacji za rok? następny będzie new a ten będzie old? czy older?

 12. no to tak ale rezygnujesz też z GPS, ja bym w ciemno kupił tylko  WiFi bo za sekundke bedziemy mieli fajne hotspoty Wifi z LTE które oblecą i laptopa i  ajfona i tablet. Ale niestety Ipad bez GPS to jakies nieporozumienie i trzeba te 7stów dołożyć za GPS

 13. Ale po co mi GPS w iPadzie ? Po pierwsze nie wyobraza sobie czegos takiego na szybie ;D Po drugie mam nawigacje w samochodzie wbudowana. Po trzecie martwilbym sie o jego zycie podczas podrozy po Polsce :D
  No chyba ze mowisz o innych zastosowaniach ?

 14. już myślałem że jest nadzieja ale końcówka udowadnia że logiczne myślenie kuleje.
  rozumiem że z każdą cyferką rośnie …. ego

 15. A kiedy będzie ukrzyżowanie Marucinsa ??
  A kiedy będziecie wołać wołać ” gdzie jest krzyż !!! , gdzie jest krzyż!!! ”

  Każdy łoś wie że EU jest ostatnim rynkiem gdzie się z nim liczą firmy , widać to po Apple LTE i Siri więcej dodawać nie musze , i przestać wieszać psy na kimś kto ma własne zdanie , tym wszytkim zombie proponuje obejrzeć 1984 Apple comercial przyda wam się dla odmulenia .

 16. skoro sim Aero2 działa i łączy mi neta darmowego LTE to znaczy że działa. 

 17. Po pierwsze Aero nie ma LTE, po drugie łączy Ci się jako HSPA+ a nie jako DC-HSDPA

 18. Załóżmy to iż inne też mają LTE tylko dla pasma w Hameryce?

  Do tej pory np. Nokia i inni tworzyli telefony o przystosowanym paśmie na dany rynek.

  Pewnie że ta różnica to nie tyle co podałeś, ale nikt nie dostaje kastrata :)

 19.  Za sałatą!

  „Każdy łoś wie że EU jest ostatnim rynkiem gdzie się z nim liczą firmy….”
  HEHEHE a to dobre!

 20.  Nie. Robert podjął temat w odniesieniu do iPada ale Ty oczywiście jako „specjalista” musiałeś pochwalić się swoją wiedzą odchodząc od tematu zarzucając Robertowi niewiedzę. Rozśmieszyło mnie takie podejście dlatego starałem się jasno sprecyzować problem. To nie forum o technice telekomunikacyjnej a rozstrzygany problem leży właśnie w innych częstotliwościach pracy urządzenia z LTE i siecią obsługującą LTE w Polsce.

 21. Jak rozumiem merytorycznie nie masz nic do dodania.

 22. LTE w Polsce obsługuje Cyfrowy Polsat. Posiada on wyłączność.

 23.  Czyli można kupić 4G w AT&T i jak wsadzę sim kartę z iPlusa to spokojnie będzie 3G? Czy nie ma tam jakiś simlocków? A jakie będą iPady (4G/3G) na Europe,  takie same jak na USA?

 24. Tak czytam Wasze wpisy, (specjalistów z branży) i rodzi mi się pytanie jako laikowi w tej kwestii. Czy w związku z tym że iPad3 nie zadziała z LTE w Polsce z jakiej prędkości będę mógł korzystać przy łączeniu się przez GSM?

 25. Widzę, że jedna osoba wie o czym mówi. 

  Osoby, które twierdzą, że LTE jest bezsensu powinny spojrzeć 30 lat wstecz jak rozpoczęto wdrażanie światłowodów. Powiem tylko tyle, że dzisiaj 70% mieszkańców Japonii jest obsługiwanych przez FTTH.

 26. Wyłączność na LTE???
  LTE oferuje w tym momencie Plus i Polsat. W przyszłym roku LTE będzie sukcesywnie wdrażane przez Orange i ERĘ, ale na tym samym paśmie co Plus i Polsat (1800MHz)

 27. Aero2 ma TD-LTE i podobno rozdawali karty sim na to. http://aero2.pl

 28. Przecież Plus i Polsat to to samo.

 29. Wbrew pozorom nie to samo. Pod względem prawnym są to osobne spółki (połączone osobą właściciela), zarządzane przez innych ludzi, obsługujące innych klientów, różniące się ofertą i cenami.

 30.  max szybkosc to 42Mbits

 31. Tak, rok u Apple na podstawie serial number.

 32. O ile będziesz w zasięgu DC-HSPA Orange lub T-Mobile i wykupisz odpowiednią usługę.

 33. Nie wiem jak na iPadzie ale na iPhone odtwarza filmy w HD (HQ) przez 3G wystarczy wejść na m.youtube.com i wcisnać HQ

 34. przepraszam mam takie male pytanko!czy w ipadzie 3 bez sim locka chodzi kazda karta sim?

 35. iPad nie ma i nigdy nie miał simlocka. Tak, działa każda karta, oczywiście w wersji micro sim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *