NEST Smoke + CO Alarm

Jak ja bardzo chciałem mieć termostat Nest (to ta firma którą kupiło Google) – niestety w Europie praktycznie nie ma pieców które z nim współpracują, dlatego w moim „sprytnym” domu zagościł Netatmo Termostat. Ciągle jednak pozostała chęć posiadania Nest’a, na szczęście pojawił się Nest Smoke + CO Alarm, czyli czujnik dymu i czadu, który można podłączyć do naszego iPhone’a. Dym i czad (tlenek węgla) są takie same w USA i w Polsce (tak mi się wydaje) więc będzie działał. Przy zamówieniu należy pamiętać jedynie aby wybrać wersję na baterie, ta zasilana z gniazdka jest tylko dla napięcia 120V. Mój egzemplarz do testów jest właśnie w wersji bateryjnej i kosztuje 100$ – trzy razy więcej niż zwykły, dobry czujnik.

Nest Smoke + CO Alarm jest wielkości, właśnie zwykłego czujnika dymu i czadu jakie możemy kupić w każdym markecie budowlanym. Wykonany jest z plastiku i od przodu pokryty metalową siatką. Po środku mamy wielki przycisk przydający się przy konfiguracji i konieczności kasowania alarmu. Dookoła przycisku umieszczono diody, jak się palą na zielono to jest OK, jak na czerwono to lepiej opuść dom. Do wykonania nie można się przyczepić, jest idealne.
Konfiguracja jest bajecznie prosta, skanujemy QR code z obudowy czujnika, łączymy się z Wi-Fi jaką tworzy czujnik i potem z naszą siecią. Proste i często stosowane rozwiązanie w głośnikach AirPlay. Potem musimy go tylko przywiesić przy suficie, w tym celu w pudełku znajdziemy nawet odpowiednie śruby oraz poradnik, jakie miejsce jest najlepsze.

nest smoke co alarm
Po podłączeniu czujnika do aplikacji w iPhone dostaniemy informację o tym, czy wszystko OK z naszym mieszkaniu/domu. Tu będą zawiedzeni wszelkiej maści geekowie – w tym ja. Nie ma żadnych wykresów, aktualnego stężenia dymu lub czadu, są jedynie dwie ikony, są zielone możesz pić piwo, są czerwone uciekaj z domu. Aby ucieczka była szybsza w momencie wykrycia zagrożenia z urządzenia Nest wydobywa się nieznośny odgłos alarmu – inny dla dymu i inny dla czadu, oba maksymalnie nieprzyjemne i budzące trupa. Jednocześnie gdyby nas nie było w domu na telefon dostaniemy powiadomienie Push o tym co się zdarzyło. Nest ma też własny kanał na IFTTT, wiec możemy wtedy automatycznie wysłać tweeta „Pali mi się dom” i dać wzmiankę do lokalnej straży pożarnej, moja nie ma konta na Twitterze, ale może wasza ma. Można też z automatu wysłać SMS do sąsiada, to już powinno sprawniej  zadziałać.

Oczywiście nie byłbym sobą, gdybym nie przetestował działania czujnika. Mały kopeć ze skarpetki i paliwa do zapalniczki i alarm o zadymieniu pojawił się natychmiast, zarówno jako syrena jak i powiadomienie na telefonie. Reakcji na czad nie przetestowałem bo nie wiem jak go wyprodukować.

14 Comments

  1. Krzysztof Nowakowski

    na baterie i wifi? To co 3 dni trzeba drabinę nosić, żeby je wymienić? ;)

  2. Mówią, że 6 baterii AA, które są w środku daje „Long-life batteries designed for multi-year operation” – zobaczymy ile będzie to w praktyce

  3. Tomek Kowalczyk

    To proste. Przez odwodnienie kwasu mrówkowego stężonym kwasem fosforowym lub przez odwadnianie kwasu szczawiowego kwasem siarkowym a także przez termiczny rozkład karbonylku niklu Ni(CO)4

  4. ok biorę się ….. hmmm

  5. hmmm a patrzyles na http://usingnestthermostatineurope.wordpress.com
    Wyglada na to ze mozna bez problemu miec Nest’a w Europie. Bardziej zastanawia mnie czy mozna uzywac go w PL w sensie rozpoznawania lokalizacji dla danych pogodowych. Ktos cos?

  6. Tlenek węgla → zanieś czujnik do garażu i odpal samochód.

  7. Michał Gruszka

    Norbert z tego co pamiętam to masz Fibaro, nie lepiej zainwestować w ich czujniki SMOKE Sensor? Są małe, ładne i współpracują z całym inteligentnym domem, który masz.

  8. Dobry czujnik czadu kosztuje przynajmniej 2/3 tej ceny. Wiec nie jest az tak strasznie. Taki czujnik na bateriach ciagnie kilka lat (5). Nie sprawdzalem co prawda na jakich.

  9. Miałem przez chwilę Fibaro – już nie mam – jakoś bardziej pasjonują mnie bardziej rozwiązania niezależne. Nest jest dużo ładniejszy :)

  10. Reakcji na czad nie przetestowałem bo nie wiem jak go wyprodukować.

    Trzeba mieć wrodzone awesomeness.

    http://4.bp.blogspot.com/-7C-vMhVpFmk/Ugeyz1l0tRI/AAAAAAAADGI/m0Q57iLg9sU/s1600/awesomeness.png

  11. Kidde już od 70 PLN za wersje z LCD ( bardzo ważne, bo CO może pojawiać się gdy nie ma nas w domu lub czujnik jest np. w mieszkaniu osoby starszej )

    Znana i ceniona od prawie 100 lat Amerykańska firma.

    Pamiętać trzeba o wymianie czujnika po 5-7 latach w zależności od modelu.

  12. Adrian Powhart

    … rozumiem że jesteś gadżeciarzem, ale wydawać kasę na coś, co być może ani razu w twoim życiu nie spełni roli, w dodatku kupować wersję na baterie, bo wersja do gniazdka nie zadziała w Polsce no i sprowadzać sobie takie urządzonko z zagramanicy pomimo że w okolicznym budowlańcu znajdzie się gadżet spełniający swoją rolę nie gorzej tylko po to by podłączyć go do swojego telefonu… nie wiem jakiej rozprawki czy wywodu bym potrzebował by to zrozumieć… w tym momencie o wiele łatwiej mi samemu wybaczyć że kupiłem kolejna parę słuchawek :D

  13. Hmm ciekawe podejście, rozumiem, że ubezpieczenia też nigdy na nic nie wykupujesz bo prawdopodobnie nigdy w życiu się nie przyda?

  14. I jak z tymi bateriami po kilku miesiącach? Właśnie chcę kupić Nest i nie wiem czy wybrać zasilany bateriami czy 230v?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *