O dostępności LTE w iPhone/iPad decyduje Apple nie operator

Sporo wczoraj i dziś pojawiło się newsów o możliwości używania LTE w iPhone 5. Odpowiedzialny za zamieszanie jest operator Swisscom, który poinformował, że funkcje transmisji LTE są uruchamiane przez Apple po przetestowaniu urządzenia w danej sieci. Uruchomienie odbywa się poprzez aktualizację oprogramowanie.

Spodziewałem tego od dawna i pisałem o tym przy próbie uruchomienia LTE na iPhone 5 w sieci Plus oraz Cyfrowy Polsat. Oczywiście się to nie udało :) Jak to wygląda w praktyce? Ci operatorzy którzy nie mają podpisanej umowy z Apple działają na standardowych ustawieniach operatora tak zwanych „Carrier”, które mają domyślenie wyłączone LTE. Operatorzy, którzy mają podpisane umowy mają swoje własne ustawienia np dla T-Mobile jest to aktualnie ustawienie „T-Mobile.pl 13.0”. Apple pozwalając na transmisję LTE wysyła po prostu nową wersję ustawień z włączoną funkcją. Jak pewnie niektórzy z Was wiedzą ustawienia operatora można wgrać również ręcznie. Teraz więc trzeba tak spreparować i wgrać ręcznie ustawiania operatora aby miały włączone LTE. W tym celu trzeba dostać w swoje ręce plik z ustawieniami od jakiegoś operatora mające LTE i na jego podstawie stworzyć ogólne ustawienia „Carriers”.

Niestety też mimo moich początkowych nadziei, z iPadem mini/iPadem 4G z LTE będzie tak samo. Jak wjedziemy głęboko w informacje pisane drobnym druczkiem o technicznych szczegółach tych modeli, to trafimy na stronę www.apple.com/ipad/LTE, a tam na listę operatorów u których działa LTE. Z Europy mamy tam tylko Niemcy – Deutsche Telekom oraz Wielka Brytania – EE. Mój iPad mini z LTE w środę będzie u mnie. Zaczynam wtedy zabawę w odpowiednie spreparowanie pliku z ustawieniami operatora aby zobaczyć napis LTE obok napisu Plus :). Oczywiście to sztuka dla sztuki bo inne systemy transmisji danych obecne w iPhone 5 czy też iPad czyli HSPA+ czy DC-HSDPA mają i tak większe możliwości niż to co dać nam może operator. W Warszawie w T-Mobile transmisje rzędu 30 Mb/s osiągam bez problemu, to więcej niż nie jedna siec LTE na świecie w tym nasze rodzime.

48 Comments

 1. w rodzimej sieci wyciągam pond 80 Mb/s w centrum Warszawy. Wszystko zależy od HW.

 2. Niestety Twoje osiągi to wyjątek :/

 3. Świetnie. Oczywiście!
  To jest mniej więcej to samo, jakby producent samochodu decydował, czy mogę nim pojechać po mleko dla dziecka czy po alkohol na imprezę.
  Wyznawcom po raz kolejny gratulujemy.
  A co do prędkości w T-Mobile – Norbert, wyobraź sobie, że są na tym świecie (a i również w Polsce) miejsca, gdzie jedyną dostępną siecią transmisji danych jest LTE…

 4. Ja bym raczej Twoje oceniał w kategoriach wyjątkowości. Magii nawet :-P

 5. 1. Wcale nie twierdzę, ze to jest OK bo nie jest
  2. Pokaz mi to miejsce w Polsce gdzie jest tylko LTE :)

 6. Poczekaj do lata i jedź w weekend nad Zalew Zegrzyński. Wszystkie HSxPA przeciążone do maksimum, tylko LTE w miarę…
  Tak samo było np. 2 lata temu z pasmem 900 MHz.
  Podobnie jest w mniejszych miastach gdzie stoją stacje dualne Aero2/Mobyland.

 7. OK ale to problem operatora i dostępności usług, a nie to, że jest tylko LTE

 8. Lte jest ciekawą opcją, ale ja zastanawiam się czy na ipadzie mini da się uruchomić Aero2.

 9. Brak LTE w diwajsie za X kzł też jest problemem operatora :-P

 10. Twoje, Norbert ;-) Mi się jakoś nie udało. Never. A na LTE jak najbardziej,

 11. Mogę Ci przesłać zrzuty ekranu ub umówić się na sprawdzenie

 12. LTE na pewno nie bo Aero działa w innej częstotliwości

 13. Ależ wierzę, chociaż spotkać się możemy i tak i tak :-)

 14. I jeszcze jedno. W momencie gdy „zaczynasz zabawę w odpowiednie spreparowanie pliku z ustawieniami operatora aby zobaczyć napis LTE obok napisu Plus”, wiesz, że łamiesz DMCA? :-)
  Nici z wizy do USA :-P

 15. @norbertcala:disqus a nie mógłbyś sprawdzić tego na iPhone 5? Tych spreparowanych plików?

 16. A ja nie musze nic kombinować żeby mieć obok napisu Plus Mieć LTE (Asus Transformer TF300TL) :) Pozdrawiam

 17. 20MB/s na 3G T-Mo, a w Plusie na LTE 45MB/s (Olsztyn, Transformer TF300TL)

 18. Mamy Ci współczuć? OK współczujemy

 19. a jak jest z PLAYem? on ma wreszcie umowę podpisaną?

 20. Mógłbym, ale zbyt mocno go używam, aby pozwolić sobie na włączenie karty Plus

 21. 60 mb/s w niemczech z LTE bez zadnych problemow mozna osiagnac w kazdym centrum miasta i okolicach, tak wiec pytam o co chodzi z tym swiatem chyba nie o to, ze swiatem jest polska ????

 22. Norbert, jak uda Się Tobie taki plik spreparować, to zamieścisz go hdzieś w sieci?

 23. Np o USA gdzie się cieszą jak mają 15 Mb/s w LTE

 24. Niestety, ale nic nie zmienisz w Carrier bundle poza logiem operator bez patchowania commcenter gdyż jest tworzona suma kontrolna i jak ona nie będzie sie zgadzać to nie wgrasz takiego bundle’a do iUrzadzenia. Gdyby było inaczej to każdy mógłby sobie włączyć tethering bez wiedzy operatora. http://theiphonewiki.com/wiki/index.php?title=Carrier_Bundle

 25. W niemczech 3g ma 21 Mb/s

 26. Jest pewien, że kiedyś to było możliwe, sam wgrywałem zmodyfikowane pliki ustawień operatora

 27. Jest to mozliwe jak masz JB i zpatchowany commcenter lub jak masz soft starszy niz 3.1 beta 1. Jedne co nie jest podpisywane to logo operatora i je mozesz sobie zmieniac nawet bez JB.

 28. Kurde – dawno nie jestem w temacie … widać. No cóż więc czekamy na JB Mini :)

 29. Mnie jest nie szkoda osob ubezwlasnowolnionych przez Apple.

 30. Wchodzisz na unlockit.co.nz w Safari na iPhone/Ipad, tam generujesz dla swojego operatora APN, robi certyfikat czy co tam trzeba, podmienia i powinien Ci ten LTE zadziałać.
  Tak się robi jak ktoś ma pre-paida GoPhone od ATT w USA, normalnie internet nie będzie działał po wsadzeniu karty pre-paida GoPhone od ATT, trzeba wygenerować nowy APN z tego unlockit.co.nz i wszystko hula nawet LTE ATT(iPhone5) czy 4G w iPhone 4S. Jest tego w sieci dużo: pierwszy lepszy link: http://www.wikihow.com/Use-a-Gophone-Plan-With-an-iPhone

  Sprawdź, może zatrybi. Z tego co widzę w unlockit.co.nz jest Poland i jest PlusGSM. Jak zadziała wisisz mi flachę ;).

 31. Cześć, czekam właśnie na dostawę iPada mini z „LTE”. Czy u polskich operatorów można już kupić kartę microsim z samym internetem czy też trzeba wycinać z dużych kart? Dzięki za info. Pozdrawiam. ps. przy okazji jakiego operatora polecacie tylko do internetu? Mieszkam w Warszawie i obecnie mam numer w t-mobile.

 32. Nie zatrybi. Mam iPad 4 LTE z karta Plus LTE i nie ma ustawienia LTE. Przy „Plus” tylko 3G i transfer 5 Mb/s down, 2 Mb/s up (Gdynia). Instalacja APN’a z unlock.co.nz nie pomaga. Nie można mieć dzisiaj LTE na żadnym urządzeniu iOS, obawiam się :-((

 33. OK, czyli nie działa. Flaszkę muszę kupić sam ;).

 34. Nie musicie. To my Ci współczujemy, że kupiłeś LTE bez LTE. Jak stwierdziłeś w poście 725612248 parę postów dalej […]nie jestem w temacie[…] dlatego tak uwielbiam czytać Twoje „reportaże”.

 35. No to sobie poczekasz :-)

 36. Nikt Cie nie zmusza do czytania. Nie podoba sie to po prostu zamknij strone i sobie poczytaj wp albo cos innego.

  Nikt nie jest czlowiekiem doskonalym i nikt nie wie wszystkiego, ale po to sa komentarze aby inni mogli sie ta wiedza podzielic ;)

 37. Jakie masz modele iPhona i iPada?

  Bo jeśli amerykańskie to problem jest po stronie niekompatybilnego sprzętu.

 38. Świetny tablet, a stacja dokująca to prawdziwy majstersztyk. Jedyny tablet na rynku, który mógłbym porównywać z komputerem osobistym. Pozdrawiam i sam cieszę się z posiadania transformera 300T. Za rok kupuję następce :). Czy myślałeś o dokupieniu adaptera do sieci ethernet? Mi czasami brakuje, gdy wpadam służbowo do innych firm, a WIFI dla gości nie daje dostępu do zasobów danej firmy (a trzeba przerzucić np. 1GB instalkę nowej wersji oprogramowania, lub zgrać z serwerów kilka GB logów lub innych danych).

 39. Na pewno masz model europejski z LTE 800 MHz?

 40. szukam od 30 minut jak skonfigurować ipada. znalazłem tonę kretynizmu,6 różnych wersji konfiguracji i stek bzdur. mam wrażenie że kupując produkt ejpla wkupiłem się w grono zapatrzonych w siebie kretynów.
  NIGDY NIC WIĘCEJ Z USA!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *