Próba testu LTE w iPhone 5 w Polsce

Jak wiemy iPhone 5 ma możliwość transmisji LTE, pisałem już kilka razy jak sytuacja z LTE wygląda w Polsce. Szybka transmisja LTE na pasmach zgodnych z iPhone 5 – 3 (1800 MHz) – jest komercyjne świadczona przez konsorcjum Centernet + Mobyland i dostępna w Plusie oraz Cyfrowym Polsacie. Postanowiłem sprawdzić jak to działa i wybrałem kartę Cyfrowego Polsatu, szybkie docięcie do formaty NanoSIM i na testy. Mieszkam pod Warszawą, pracuję w Warszawie i według mapek na stronie wszędzie tam powinienem mieć zasięg LTE, co powinno objawić się odpowiednią ikonką zastępującą 3G na ekranie iPhone. Niestety mimo usilnych testów przez cały weekend nie udało mi się złapać zasięgu LTE, wszędzie miałem tylko 3G, którego test szybkości widzicie na ekranie numer 2. Nie jest zachwycający, tylko około 3Mb/s downlink. Zastanawiam się dlaczego nie mogłem złapać zasięgu LTE, przecież jak go nie ma w centrum Warszawy, na zewnątrz budynku to gdzie ma być? Możliwe, że systemie iOS zaszyte jest ograniczenie do działania sieci LTE tylko dla autoryzowanych operatorów. Aby to potwierdzić postaram się w najbliższym czasie przetestować też kartę PLUSa z LTE.

Przy okazji postanowiłem sprawdzić jak zachowuje się transmisja 3G  (HSPA+, DC-HSDPA) w mojej sieci T-Mobile i byłem naprawdę w szoku. Transfery rzędu 20 Mb/s down nie stanowią w centrum Warszawy żadnego problemu, na mojej wsi szybkość spada do około 12 MB/s. Więc pozostaje pytanie po co nam LTE, szczególnie, że jak popatrzycie na testy LTE w sieci AT&T to rzadko udaje się uzyskać tam transfery ponad 12 MB/s. jest na dole. Tak czy tak czekam na start LTE w Orange/T-Mobile/Play.

62 Comments

 1. I jaki efekt?

 2. A który masz model iPhona A1428 czy A1429?

 3. lte w plusie nie działa dziś byłem kupić iphona 5 w pudełku znajduje się kartka z plusa ze usługa lte nie będzie działać w telefonie bo to inne lte niż jest w stanach…… jednym słowem dramat karta oczywiscie nano sim i lte ale co z tego jak nie działa

 4. No to to ja rozumiem. Mógłbyś podlinkować do oferty?

 5. ja na swoim 4S w Plusie w centrum Warszawy mam maksymalnie 7-8Mb/s w 3G; a ten wynik 25Mb/s był na iphone 5? czy na 4s byłoby podobnie w t-mobile? mozliwe jest ze miedzy sieciami sa takie różnice? t-mobile ma najszybszą prędkość w 3G?

 6. Panowie i Panie, nie wystarczy dociąć karty do formatu NanoSIM.
  Po rozmowie z Plusem, zostałem poinformowany, że wiele czynników wpływa na to czy działa LTE, po pierwsze musimy posiadać kartę sim przygotowaną do LTE na standardowych kartach , możemy pomarzyć o LTE.
  Ponadto , iPhone5 musi być odpowiednio skonfigurowany. Ja niestety jeszcze czekam na nowego iPhone5 , bo swojego musiałem odesłać gdyż był porysowany.
  Więc może , ktoś sprawdzi jeszcze raz na karcie LTE z plusa ?

  A czy ktoś może mi doradzić , czy białe Iphone5 też się rysuje ? z czarnym mam dylemat.

 7. Rozumiem że iP5 bez problemu działa w PLUS GSM/Cyfrowy Polsat ? (połączenia głosowe , smsy)

 8. Czy LTE działa w Polsce jeśli mamy iPhone z USA?

 9. Powiedzmy sobie szczerze gdy działa nadajnik nieobciążony to zawsze wszystko będzie działało ale czemu jest to robione w miastach gdzie jest mała aglomeracja to przekracza sens tych gdzie czekają na znacząca alternatywę kabla (switch – modem) i CP. Ogólnie życzę powodzenia ale przy tego typu rozmieszczeniu można liczyć oby na 2015 rok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *