Procesor A5 w nowym Apple TV jednak dwurdzeniowy

No proszę to jest zaskoczenie.
Wszyscy myśleli, że procesor A5 obecny w Apple TV trzeciej generacji jest jedno rdzeniową wersją procesora A5 znanego z iPhone 4S oraz iPada 2. Przecież nawet Apple w specyfikacji technicznej pisze – „Układ Apple A5 z jednym rdzeniem”. Dodatkowo sam procesor jest mniejszy więc wszystko pasowało.
Na szczęście ludzie z www.chipworks.com prześwietlili nowy procesor (na zdjęciu po prawej) i wyrazie widać, że posiada jednak dwa rdzenie. Mniejsza wielkość wynika zaś z zastosowanej techniki montażu w technologii 32-nm, zwykła A5 powstaje w technologii 45-nm. Technologia 32-nm daje same zyski, procesor jest mniejszy, pobiera mniej mocy, mniej się grzeje. Same plusy, aż dziw bierze, że A5X z iPada trzeciej generacji to ciągle technologia 45-nm.
Co ciekawe jednak system iOS z Apple TV wykorzystuje w pracy tylko jeden rdzeń.

22 Comments

 1. Pewnie odrzuty z produkcji w których jeden rdzeń jest uszkodzony aby ich nie marnować. Bo nie widzę sensu softwarowego blokowania, można by się nawet pokusić spróbować uruchomić/odblokowac drugi rdzeń jak to było w procesorach AMD.

 2. ale z produkcji czego, przecież to inny procek niż A5 z 4S i iPada2. Jest wykonany w mniejszej technologii, która nie była wykorzystywana w dotychczasowych produktach Apple.

  O ile się założymy, że taki sam (ale nie zablokowany) procek trafi do Toucha  5G?

 3. Czyli już wiadomo jak się zmieni procesor w iPhone 5 – bedzie wykonany w technologii 32-nm.

 4. Przeciez iPad 2 i iPhone 4S maja dwurdzeniowe procesory a nie jednoprocesorowe jak pisze autror. Troche lektury redaktorze drodi

 5. Ehh… geohot już by coś pisał ,aby uruchomić na Apple Tv 3 linuxa :).

 6. Inny OS można było już odpalić na 1gen ;)

 7. A gdzie ja napisałem, że iPad 2 i iPhone 4S mają jednordzeniowe (nie jedno procesorowe) procesory? Trochę nauki czytania ze zrozumieniem 

 8. Ale pierwsza generacja działała na zmodyfikowanej wersji Mac OS a nie iOS

 9. Problemem była pewnie wydajność lini produkcyjnych dla 32nm. A drugi rdzeń ruszy do akcji pewnie, gdy będą aktualizacje. 

 10. to czemu nie pisze ? Kto mu broni?

 11. Nie ruszy, po pierwsze to nie potrzebne w appletv. A po drugie apple nie dopuści do sytuacji w której część atv ma a5 ze sprawnym 1 rdzenie i działa na standardowym soft, a inna seria ma sprawne dwa rdzenie i bardziej rozbudowany system.

 12. Obecnie chyba siedzi w więzieniu albo w areszcie domowym. Ma zakaz dotykają do sprzętu Apple i Playstation ;).

 13. W każdym razie dalej marze o czymś na wzór tego komputera za 100 $. Tylko od Apple :). Mi by nie przeszeszkadzało gdybym miał podłączony do telewizora sysytem Linux z dwurdzeniowym profesorem ARM 512 GB Ram i piękną obudową.

 14.  Czemu GeoHot nie pisze soft i jb dla aTV3? Przecież on już od dawna pracuje w apple, jako specjalista od zabezpieczeń. Więc logiczne, że robi jb ale nikomu tego nie udostępnia poza grupą specjalistów od zabezpieczeń apple, by łatać dziury w systemie.

 15. Z produkcji nowych chipów. Skoro już je produkują, to są odrzuty. Mogą produkować nowe procesory do iPhone’a 5 a odrzuty z jednym rdzeniem wkładać do ATV. Maksymalne wykorzystanie produktów zmniejsza koszty produkcji.
  Nawet jeżeli nie ma aż tyle odrzutów to taniej jest zablokować rzdzeń niż ustawiać odrębną linię produkcyjną pod chipset do Apple TV.

 16. max payne jest juz w appstore :)))))))

 17. Wydaje mi się, że zablokowanie jednego rdzenia było celowe i poprawne. Apple TV i tak wykonuje tylko czynności jednowątkowe, więc po co rdzenie? Lepiej mieć jeden rdzeń, ale z podwyższonym taktowaniem zegara niz wiele rdzeni o zaniżonym taktowaniu. Tak mi się wydaje na logikę.

 18. lepiej dźwigać pełno wiadro w jednej ręce? czy może 2 wiadra do połowy wypełnione?

 19. Trochę głupi przykład bo dźwiganie odnosi sie do człowieka a człowiek się męczy. Maszyna ma sprawność( w tym przypadku obliczeniową) taką samą w pierwszej sekundzie jak i w milionowej sekundzie. Jeżeli atv3 wykonuje tylko jednowątkowe procesy a prawdopodobnie tak jest to bardziej liczy się moc obliczeniowa jednego rdzenia a nie wielu. To tylko moje domysły, byc może przyczyna zablokowania 1-core jest w ogóle inna. 

  ps. tytuł newsa jest trochę niepoprawny bo A5 nie jest procesorem tylko układem SoC.

 20. Pomyliło Ci się GeHot pracował dla Facebooka ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *