iPad 2 także z procesorem A5 w technologii 32nm

Wczoraj wspominałem o odkryciach ludzi z www.chipworks.com, którzy prześwietlili nowy procesor z Apple TV odkryli, że wbrew informacjom Apple ma on dwa rdzenie, a jego mniejszy rozmiar wynika z wykonania go w technologii 32-nm. Znana z iPada 2 oraz iPhone 4S zwykła wersja procesora A5 powstaje w technologii 45-nm. Wspominałem też, że technologia 32-nm daje same zyski, procesor jest mniejszy, pobiera mniej mocy, mniej się grzeje.

Dlaczego to przypominam? Otóż Ci sami ludzie rozebrali wczoraj iPada 2 z najnowszej serii czyli tej wyprodukowanej już po premierze iPada trzecie generacji i mocno się zdziwili. Okazało się, że w nim również jest procesor A5 w nowej mniejszej wersji wykonanej w nowej technologii oznaczony jako APL2498 – zdjęcie nowego procesora w iPadzie 2 widzicie po prawej. Co to oznacza dla posiadaczy nowej wersji.
Po pierwsze może być ona bardziej energooszczędna i dzięki temu mieć dłuższy czas pracy na baterii. Pewnie niedługo pokażą się jakięś testy porównawcze.
Po drugie taki iPad 2 może być też nie podatny na te same exploity wykorzystywane do Jailbreaku co jego starszy brat. To też się pewnie niedługo okaże.

Hmm ciekawe czy najnowsze iPhony 4S z ostatnich dni produkcji też mają nową wersję procesora.

17 Comments

 1. Ale obudowa jest ta sama, a sam chip jest mniejszy czy jak ? Jeśli nie, to pewnie musieliby zmienić inne elementy tabletu.

 2. Mniejsza jest też obudowa.

 3. Od kiedy procesory „montuje sie w technologi x-nm” ? Raczej produkuje i wszystko od Samsunga, skończyły im sie nadwyżki?

 4. Chyba Tim sięgnął głęboko do kieszeni żeby zatargi zminimalizować, nic dziwnego że nowy/stary sprzęt nie tanieje.

 5. Nie rozumiem co masz na myśli. Masz jakiś problem?

 6.  Ale czemu jest to wprowadzane po cichu? Apple powinno zrobić konferencję brać po kilkaset dolców za wejście i przedstawić to jako super rewolucje i pokazać z 10 wykresów z danymi zebranymi w ścisłe kontrolowanych warunkach które by za tym przemawiały, a tu cisza? lol
  Gdyby to zrobił każdy inny producent to by mnie to nie zdziwiło, wystarczy sobie przypomnieć ile jest wersji Xboxa 360, ale Apple lubi się przechwalać a tutaj cisza jakby się bali że część klientów poczuje się oszukana.

 7. Czyli w iPhone 5 też napewno 32 nm

 8. W 4s bardzo by się przydał ten nowy soc. Tylko ciekawe czy ramach wymiany byśmy otrzymali stary czy nowy soc?

 9. już nie skoro poprawiłeś ;) a to 2 taka mała dygresja

 10. Czy jest jakas mozliwosc rozroznienia ktory ipad posiada jaki proc. Np po nr lub dacie produkcji???

 11. Pewnie będzie taka możliwość, ale trzeba to ustalić.

 12. na 100000000% wyjdzie programik w cydia identyfikujacy procek

 13. Możliwe że kolejny iPad z procesorem wykonanym w 32nm lub 28nm będzie trzymał na baterii 12 godzin albo będzie posiadać super bebechy które utrzymają obecny stan baterii.

 14. Witam. Jak skontaktować sie z Panem Norbertem Cała, podany adres e-mail nie działa :(
  Chce kupić iPada2 a właściwie 2,4. Błąkam się po necie, sklepach, gdzie się da i nikt

  nie potrafi mi wskazać sposobu jak mogę odróżnić te dwa modele w sklepie przed kupnem.
  Chcę być pewna, że to ten właśnie.
  Bardzo proszę o pomoc.
  Anna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *