Rain Gauge – czujnik deszczu od Netatmo

Do jednego z moich ulubionych gadżetów czyli stacji pogodowej Netatmo, właśnie pojawił się dodatkowy czujnik. Jest to moduł robiący pomiary opadów. Rain Gauge kosztuje 69 Euro i zainstalowałem go u mnie kilka dni temu. Kształtem przypomina kieliszek do Martini na trochę grubej nóżce. Deszczówka wpada do kieliszka, a potem do wahadła przelewowego w środku, to zaś zlicza wahnięcia i co za tym idzie ilość deszczówki. Całość jest tak skonstruowana aby nie trzeba było opróżniać czujnika z wody, wypływa ona przez kratki na jego dnie.
Rain Gauge musimy umieścić w odległości maksymalnie 100 metrów od głównej stacji bazowej Netatmo i najlepiej gdyby nie stał na ziemi. Oczywiście aby wyniki były poprawne nie powinniśmy go umieszczać np pod drzewem. Ja przymocowałem go do stołu za pomocą gwintu jaki jest u dołu w odległości około 50m od stacji i komunikacja działa bez problemu. Niestety moduł nie działa sam z siebie i wymaga stacji bazowej do działania, warto o tym pamiętać przy zakupie. Czekam teraz na wiatromierz :)

Teraz tylko czekać na deszcz – ma padać cały weekend, to pewnie moja wina za co przepraszam wszystkich mieszkańców okolic Warszawy. Moją stację możecie obserwować tu -> www.netatmo.com.

15 Comments

 1. Norbi, jak to „maksymalnie 5 metrów od głównej stacji bazowej Netatmo”? Przecież to byłby nonsens. Jeśli stacja bazowa stoi w dość dużym salonie, to Rain Gauge musiałby stać też jeszcze w tym salonie (a co najwyżej na parapecie okna), i co miałby wówczas mierzyć? Zresztą producent podaje w danych technicznych: „Wireless connection between module and Station – Long range 100m”. I to jest rozsądna wartość. Czekam cierpliwie na swój Rain Gauge, ale mnie tak poważnie wystraszyłeś tym wpisem, że aż miałem rezygnować. ;-)

 2. nie wiem skąd mi się wzięło 5m. Chyba spałem. U mnie jest to około 50 m i działa wszystko OK. Podaj publiczny namiar stacji jeśli masz.

 3. Jest nas dwie w Świdnicy :
  http://www.netatmo.com/weathermap/bounds/50.86633674858126/16.52797531249996/50.82883571484704/16.44008468749996
  Fajnie tendencja wzrostowa pomiarów przybywa na mapie.

 4. Ciekawe jak będzie zliczal opady śniegu. Pewnie nie będzie, bo sie zapcha.

 5. Michał Kruczek

  Norbi bardzo proszę pokaż jak wygląda mocowanie , bo cały czas zastanawiam się nad kupnem a nie wiem jak go przymocować i do czego :(

 6. Wiatromierz – i tu się z Tobą zgadzam mógłby być na prawdę przydatny. Dla mnie informacja o wietrze jest dużo bardziej wartościowa niż o deszczu deszczu. Przez chwilę się zastanawiałem nad zakupem czujnika deszczu, jednak wyglądając przez okno widać czy pada czy nie – to jest odczyt zero-jedynkowy – na tej podstawie określasz jak się ubrać (ew. co zabrać ze sobą). Dodatkowo w danym momencie może padać, a za chwilę może przestać. Wiatr natomiast ma dużo większą bezwładność. Masy powietrza ot tak nie przestają się przesuwać i skoro wieje w danym momencie z określoną siłą, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będzie wiało nadal z podobną lub mniejszą/większą siłą (w zależności od tendencji (którą będzie można odczytać). Deszcz jest dużo bardziej nieprzewidywalny.

 7. Ale biorąc pod uwagę ze netatmo to stacja pogodowa dla systemu fibaro, to informacja o deszczu zablokuje włączenie spryskiwaczy ogrodu a dodatkowo zamknie okna w domu kiedy tylko zacznie padać. Wiec o ile skrypt do fibaro bedzie działać to ten czujnik jest genialny!

 8. od dołu jest po prosu gwint na śrubę – jak do statywu w aparacie

 9. Michał Kruczek

  Dzięki, a proszę powiedz mi tylko czy ta podkładka ze śrubą która pomaga w przymocowaniu jest też w zestawie czy jakoś samodzielnie muszę coś wykombinować ?

 10. nie będzie, piszą żeby na zimę zabrać do ciepłego pomieszczenia

 11. nie ma w zestawie mocowania

 12. Michał Kruczek

  Dzięki za odpowiedz, widziałem już na zdjęciach że ludzie poradzili sobie z montażem miernika deszczu za pomocą różnego rodzaju mocowań/uchwytów do kamer, chyba też coś takiego kupie za 30 zł i będzie grało.

 13. Czy ten czujnik jest dokładny? Czy ktoś porównywał odczyt z czujnika ze standardowym deszczomierzem? Potrzebuję urządzenie z dokładnością do 1mm opadu

 14. taka właśnie ma dokładność – mam czujnik Elty (klasyczny i pomiary się nie różnią)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *