Tajemnice iOS – część 12

Znów po długiej przerwie tajemnice iOS numer 12, a w sumie jedna tajemnica, ale dość istotna.

Jeśli jesteście spostrzegawczy to mogliście zauważyć, że przy każdym obudzeniu iPhone z iOS 6 w pasku statusu pojawia się ikonka aktywnych usług lokalizacji. Ikonka zazwyczaj dość szybko znika, ale przez tą krótką chwilę pracuje moduł GPS, który jak wiemy konsumuje dość dużo prądu. Bardzo mnie to wkurzało bo nie wiedziałem jaka to usługa uaktywnia się za każdym razem. Byłem pewien, że to jakaś usługa systemowa i faktycznie w jakimś stopniu to prawda. Winowajcą okazała się systemowa aplikacja Passbook. Aplikacja przy każdym wybudzeniu telefonu sprawdza czy nie ma w pobliżu żadnego miejsca w którym możemy wykorzystać posiadane Passbooki. Jeśli taka informacja nie jest Wam potrzebna lub jeśli najzwyczajniej nie używacie Passbooków to warto wyłączyć usługi lokalizacji dla tego programu. Pozwoli to na zaoszczędzenie coś sporej ilości energii. Odpowiedni przełącznik znajdziemy w Ustawienia -> Prywatność -> Usługi lokalizacji -> Passbook. W tym miejscu oprócz Passbooka będziemy mieli wypisane wszystkie programy które sprawdzają nasze położenie,  może warto wyłączyć jeszcze jakiś.

16 Comments

 1. Kiedy bedą ciekawe programy?

 2. Ja nie mam żadnego passbooka i ustawienia brak….

 3. Kiedy bedą ciekawe programy?

 4. Jeszcze głębiej warto wyłączyć to dla iAds

 5. A co z iPadem? Na nim nie ma passbooka, a uruchamia się lokalizacja. Nawet nie ma informacji jaka aplikacja to uruchamia, zwłaszcza że mam iPada Wifi i jest to kompletnie bezcelowe ;)

 6. Tak. Ostatnio wogóle rzadko są.

 7. poszukaj, wyłączaj po kolei wszystko i zobacz jaki program lub usługa systemowa to powoduje.

 8. Wiem, że często to zauważałem to podczas używania Chrome/po wyjściu z Chrome’a. Ale tak jak normalnie jest zaznaczone w ustawieniach jaka aplikacja używa lokalizacji tak nawet nie mam informacji, że w przeciągu 24h cokolwiek chciało mego położenia. Pokazuje się tylko strzałeczka w prawym górnym rogu i tyle.

 9. Jak wejdziesz w menu opisywane w powyższym tekście (plus jest jeszcze podmenu – usługi systemowe) to fioletową ikoną oznaczone są programy które aktualnie korzystają z GPS, natomiast szara ikonę będą mieć te aplikacje które sprawdzały lokalizację w ciągu ostatnich 24 godzin. Dzięki temu łatwo jest wytropić co trzeba wyłączyć.

 10. Bo rzadko pojawia sie coś ciekawego

 11. iPad wi-fi lokalizuje się według lokalizacji hotspotów.

 12. A u mnie coś takiego się nie dzieje, może iPhone 5 jest szybszy od mojego wzroku i chowa lokalizacje zanim ją zauważę :)

 13. Miałem ten sam problem do czasu kiedy wyłączyłem ustawiane strefy czasowej. Co ciekawe nigdzie nie widzę Passbook’a w usługach lokalizacji.

 14. mnie zastanawia czym jest usluga lokalizacji nazywajaca sie „Assistant.Services.fra..” (dalej nie widac), nie posiada nawet ikonki ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *