Tajemnice iOS – cześć 4

Miałem to opublikować w poniedziałek, żeby było tydzień po tygodniu, ale mam dziś leniwą sobotę więc ją wykorzystam.  Proszę kolejne dwie mniej znane funkcje iOS. Oczywiście więcej niż prawdopodobne jest to, że obie znacie, ale weźcie pd uwagę, że na bloga trafiają także „normalni” ludzie :)

Tajemnica pierwsza: iPad jest urządzeniem na którym najprościej jest wprowadzać tekst z polskimi literkami. Serio nie ma prostszego sposobu, żadna fizyczna klawiatura z wciskanym Alt-em nie może równać się prostocie iPada. Oczywiście nie mówię tu o przytrzymywaniu na dłużej literki „A” i wybraniu „Ą” z długiej listy. To akurat mało wygodne. Inny sposób o którym nie każdy wie – pokazywałem go wielu osobom wszyscy byli zaskoczeni – jest przesunięcie palcem do góry po danej literce. Wstawi się wtedy automatycznie polski znak. Przeciągamy po „S” i mamy „Ś” po „E” mamy „Ę” itp. Jedyny problem jest z „Ż” i „Ź” bo oba znaki są pod klawiszem „Z” a nie pod „Z” i „X” jak na komputerze. Ten sposób wprowadzania polskich znaków jest tak szybki i prosty, że czasem próbuje gest przesunięcia zrobić na fizycznej klawiaturze.

Tajemnica druga: To nie jest żadna ukryta funkcja, albo jakiś inny wodotrysk. Ale napiszę o tym bo w różnych wersjach systemu ta opcja była w różnych miejscach i czasem bez szukania po menu ciężko ją odnaleźć. Mowa o podglądzie wiadomości SMS lub iMessage. Standardowo w systemie iOS podgląd jest włączony czyli nawet na zablokowanym telefonie od razu widać treść naszego SMS. Kiedyś wcale się nie dało tego wyłączyć potem np w iOS 4.2.1 przełącznik był w Ustawienia->Wiadomości->Pokaż podgląd. Miejsce właściwe, ale wraz z iOS 5 i systemem powiadomień znikł z tego logicznego miejsca i znalazł się w Ustawienia->Powiadomienia->Wiadomości->Pokazuj podgląd.  Czasem się można tego naszukać.

18 Comments

 1. Norbi – to ty miales leciec do UK po iPad? :D bo tu na chip*pl pisza ze iPad zostal wyprzedany w przedsprzedazy :D

  i opoznienie ma byc jakos pare dni

 2. Haha w trakcie prezentacji 
  Nadgryzieni Live — prezentacja iPada 3napisałem w komentarzu tą ciekawostkę o polskich literach :) Ale widzę, że znałeś to wcześniej Norbi.Pozdrawiam

 3. Co innego przedsprzedaż z wysyłką do domu co innego dostawy w dniu premiery do sklepów. 

 4. co zrobisz jak uslyszysz magiczne – Sold out, sorry.

 5. Pierwszy w kolejce nie słyszy takich rzeczy.

 6. Z literami ż i ź też nie ma problemu – do góry „ż”, do góry i lekko w prawo (jednym, płynnym ruchem) i mamy „ź”.

 7. Z tymi skrótami wiadomości to dobra wskazówka! Już jakiś czas temu doszedłem do wniosku, że to jest mało bezpieczne. Praktycznie każdy przeczyta moje wiadomości z poziomu Lock Screen’a. Dobrze że jest opcja :~) Dzięki!

 8. Ja bym z chęcią się dowiedział jak się wstawia „!” i „?” który widnieje nad „,” i „.”

 9. Norbi już pewnie ma gotowy do opublikowania wpis na bloga pod tytułem „Pierwszy w Polsce mam iPada 3”.

 10. Piotrek Jeremicz

  Wciskasz Shift i „,”. Otrzymujesz „!”. Jak wykonacie te same gesty co opisane w artykule na „,” i „.” to otrzymacie kolejno znaki ’ i ” :)

 11. Obym tylko za wcześnie nie wcisnął publikuj. Tim mógłby mi wiecej przedprodukcyjnego egzemplarza nie wysłać

 12. Witam Mam takie pytanie do wszystkich ktorzy maja iphone 4 i jailbreak na soft 5.0 z bb 4.10.Da sie zachowac jakos ten bb i zrobic jailbreak do ios 5.0

 13. „czasem próbuje gest przesunięcia zrobić na fizycznej klawiaturze.”
  Dokładnie mam to samo ; )
  Ale pozbyłem sie już iPada, więc przyzwyczajenia odejszły. Szkoda, że podobnego gestu nie ma na iPhone.. Zmusza do korzystania z autokorekty, której czasem wstydzę sie wysyłając bzdurne wiadomości.

 14. Czy funkcja z polskimi literami działa też na iPhone? Da się to jakoś włączyć?

 15. nie działa, nie da się włączyc

 16. brakuje mi tego na iPhone, fajny trick.

 17. Dziękuje.. :)

 18. proszę wybaczyć moją atnytechniczność, ale uważam, że jest Pan Genialny. dzięki za rady:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *