Ciekawe programy z AppStore – Część 148

Dzisiejszy odcinek Ciekawych programów z AppStore będzie nawigacyjny :) Zapraszam do czytania.

Na start program Wam już znany czyli nawigacja AutoMapa tyle, że teraz w wersji z mapami całej Europy. O tym, że program pojawi się w AppStore pisałem Wam już kilka dni temu, a wczoraj się pojawił. Ja AutoMapę lubię tak naprawdę za cztery rzeczy. Za interfejs użytkownika, który bardzo do mnie przemawia i dobrze mi się go obsługuje, za bardzo dużą bazę POI w programie, dzięki temu rzadko wpisuję adres, najczęściej wybieram np Lotnisko itp i za uwzględnianie informacji o korkach. Ostatnią fajną sprawą jest system licencji. Ile razy w roku wyjeżdżacie za granicę samochodem? Pewnie raz może dwa. Czy naprawdę trzeba w tym celu kupować program za 80 Euro? AutoMapę możecie kupić w subskrypcji 7-dniowej w cenie 9,99 Euro, 90-dniowej w cenie 29,99 Euro, rocznej w cenie 59,99 Euro. W wielu przypadkach to idealne rozwiązanie. Nie ma jednak róży bez kolców, bardzo nie lubię w tym programie tego dziwnego rysowania mapy przy jej przesuwaniu.

Drugi program do nawigacji też jest ciekawy. W iOS 6 zabraknie, jak wiemy map Google, wiadomość jakoś specjalnie mnie nie wzruszyła i chyba najbardziej będzie mi brakowało trybu  Google Street View. Było jednak pewne, że pojawią się programy, które uzupełnią lukę. Pierwszym, który się pojawia, i dlatego jest warty odnotowania, jest program Navigon, który możemy nabyć za około 65 Euro w wersji dla Całej Europy lub za 40 Euro dla Europy wschodniej. Dodatkowo musimy dokupić w nim jako In App Purchase za 3,99 Euro tryb  Cockpit Mode. Wtedy uzyskamy dostęp min. do trybu Street View. Czy warto kupować Navigona dla kiepsko obsłużonego Street View, oczywiście nie warto. Program jest jednak ciekawy bo pokazuje, że wbudowanie tego trybu w inne programy nie będzie żadnym problemem i do czasu premiery iOS 6 będzie w czym przebierać.

Słowem kluczem do dzisiejszego odcinka jest Nawigacja. Ciężko znaleźć grę która się pod to łapie. Ale proszę udało się, Adrenaline Junkie – Emergency Navigation. Gra w wersji pełnej kosztuje 0,79 Euro, jest tez wersja darmowa, ale nie polecam za dużo reklam za mało zabawy. Gra to klasyczna zabawa w rysowanie po ekranie w celu odpowiedniego poprowadzenia obiektów. Podobne gry mieliśmy już dwie Flight Control i Harbor Master. W jednej kierowaliśmy ruchem samolotów, a w drugiej statków. W tej kierujemy ruchem samochodów. Do wyboru mamy dwie plansze, na której kierujemy ruchem albo zwykłych samochodów, ale tych z kogutami na dachu. Gra przeciętna, ale jeśli lubiliście wcześnie wspomniane dwie to warto wydać równowartość jednego zimnego piwa.

17 Comments

 1. znowu reklama

 2. Sam jesteś reklama. Każdy opisywany program to reklama. Prawda?

 3. Norbi…w całym Twoim zachwycie dla automapy nie rozumiem jednego ? Przecież wyjeżdzając za granicę rozumiem że na wakacje za 7dni trzeba zapałcić 9,99€ .Ja wyjeżdzam do Chorwacji na 10 dni wiec muszę zapłacić 9,99€ x 2 co daje koszt prawie 90 zł.Proszę napisz co w tym atrakcyjnego…?

 4. To i tak kilka razy taniej niż zakup nawigacji całej Europy za 60 euro. Prawda?

 5. Znowu idiota.

 6. Ale nie możesz być pewien że za granicę w ciągu roku wyjedziesz tylko raz.Pomijam tu wakacje..Czy za jednorazowy wyjazd 20€ to tak mało ?

 7. OK.Norbi,nie biję dalej piany, to taki lużny komentarz do ceny…

 8. Używam Automapy na Win XP w samochodzie i ostatnio przy okazji zakupu wersji dla iPada dla szefa pobawiłem się tym programem na iOS. Nie wiem czy to kwestia przyzwyczajenia ale interfejs jest mało intuicyjny i zagmatwany względem wersji „pecetowej”. Sama Automapa (nawigacja, aktualność map, wygląd, wyznaczanie tras, POI itp.) jest dla mnie świetnym programem, również za granicą. Do tego to polski produkt :)

 9. DO KOGO TO STWIERDZENIE ?

 10. Jak to mówią: „Uderz w stół a norzyce się odezwą” :P

 11. z lekcji polskiego na pewno wyniosłeś kto to jest wernyhora, ale jak się pisze „nożyce” to już nie

 12. Ja jednak wole dac 60E za Navigona i miec na zawsze. Jezdze zagranice kilka razy w roku i co roku…. Automapa wychodzi taniej tylko w pierwszym/drugim roku uzytkowania. Nie warto. Za drogo.

 13. Do AutoMapy mam kilka zarzutów:
  1. Na iOS jest droższa niż na Windows Mobile
  2. Na iOS po upływie licencji nie można nawigować, a na Windowsie traci się tylko aktualizację i synchro POI

  Dlatego jak w końcu pożegnamy się z PNA, to kupię Navigona, którego w przeciwieństwie do AM będę mógł używać na dwóch iP.

 14. Rozumiem ze AM EU jest produktem eksportowym, nie nastawionym na rodzimy rynek? Tylko w ten sposob mozna wytlumaczyc brak polskiego opisu aplikacji w app store… Polski produkt swa zajebistoscia doszedl do poziomu gdzie opisanie go po polsku staje sie 'passe’…

 15. Norbi, a może zająłbyś się tematem, który grzeje ostatnio na AppStore, czyli problem licencji na aktualizacje map. Navigon obiecywał, że program kupi się raz, ale aktualizacje map będą dożywotnie. W międzyczasie wykupił go Garmin, który – jak twierdzą sami użytkownicy w commentach i na facebooku Navigona – zmienił zasady gry. Trzeba teraz wykupić aktualizacje, a tłumaczenie Garmina jest skandaliczne: „za jednorazową opłatą aktualne mapy co najmniej przez dwa lata”. To w końcu płacimy raz czy co dwa lata?? I dlaczego w ogóle mamy płacić? Nawet jeśli jest to opcjonalna opłata, producent jakby celowo obija się z aktualizacjami, jakby chodziło o przymuszenie użytkowników o wykupienie aktualizacji. Kiedyś uważałem Navigona za najlepszy GPS na iOS, ale teraz zastanawiam się nad zmianą. Osobiście posiadam mapy datowane na… Q3/2011. Mamy lipiec 2012.

 16. Swoją drogą widziałem Cię dzisiaj śmigającego swoim wehikułem po Al. Niepodległości :)

 17. To prawda, zmieniono zasady i tym samym oszukano ludzi ktorzy wczesniej zakupili nawigacje z 'dozywotnia’ aktualizacja. Jednak wciaz placac jednorazowo 60€ mamy dwuletnie aktualizacje i po tym okresie mozemy bezterminowo uzywac nawigacji. W tym kontekscie AM nie oplaca sie dla nikogo kto ma zamiar jezdzic czesciej niz raz na rok na dluzej niz 7dni…
  Czesto Navigon robi promocje i wtedy nawigacja kosztuje 45€…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *