IFTTT czyli if this then that – serwis ten już jakiś czas jest obecny w internecie i pewnie niektórzy z Was o nim słyszeli. Zasada działania jest prosta i genialna, łączy on różne aktywności (kanały ) ze sobą i pozwala wykonać pewną akcję jeśli zaszła jakaś sytuacja. Możemy wybierać spośród kilkudziesięciu kanałów i łączyć je w zależności. Możemy np ustawić sobie zależność, że jeśli wrzucimy zdjęcie na Instagrama to automatycznie wyślemy SMS do przyjaciółki z informacją, że pojawiło się zdjęcie. Możemy też wrzucić automatem na Facebooka informację, że spadły akcje Apple poniżej 100$, lub zrobić wiele wiele mniej lub bardzie przydatnych rzeczy. Dostępnych kanałów jest tak dużo, że nasze całe cyfrowe życie możemy ogarnąć za jego pomocą. Możliwości są zupełnie nieskończone.
Mimo całej swojej genialności serwis IFTTT istniał już wcześniej i pewnie nie było by powodu żebym o nim pisał jeśli nie pojawiło by się wsparcie dla tego systemu wśród różnych Appccessory. Ostatnimi czasy wsparcie dla IFTTT dostały inteligentne włączniki/wyłączniki z serii Belkina WeMo, żarówki Philips HUE, waga Withings czy też opaska Jawbone UP. Mnie najbardziej interesuje wsparcie dla tych dwóch pierwszych, choć interesujące może być automatyczne wrzucenie na Twittera informacji, że nasza waga spadła poniżej jakiegoś tam poziomu lub włączenie czerwonego światła w HUE jeśli zrobiliśmy 1000 kroków w ciągu 5 minut :). Zarty żartami, ale dzięki IFTTT możemy sami budować sobie inteligenty dom złożony z wielu różnych elementów pochodzących od różnych producentów i ustalać zależności jakie zachodzą między urządzeniami. Możemy np automatycznie włączyć żarówki HUE jeśli zameldujemy się na Foursquare w naszym domu, możemy też uruchomić te żarówki korzystając z czujnika ruchu od Belkina. Możemy też przejść na poziom hard podpiąć zewnętrzną roletę elektryczną do przełącznika Belkin WeMo i zwijać ją jeśli pogoda ma być wietrzna. O tak trywialnych rzeczach jak włączenie i wyłączenie czegoś o danej godzinie lub na polecenia wysłane SMS lub mailem nie będę nawet wspominał. Wszystko to w oparciu o interfejs jaki zrozumie 7 latek.
Musze przyznać, że zakochałem się w IFTTT i ciągle wymyślam nowe reguły. Niestety serwis ma swoje wady, jedną bardzo dużą jest dawanie dostępu do wielu naszych aktywności jednemu serwisowi. Ten problem jest bardziej psychologiczny bo wszystkie serwisy do autoryzacji korzystają z własnego API i naszego hasła nie przekazujemy do IFTTT, jednak niesmak pozostaje. Drugi, ważniejszy problem to małą ilość sprzętów ze wsparciem dla tego serwisu, kilka np stacja pogodowa Netatmo, aż by się prosiło o takie wsparcie. Trzeci problem to powolność reakcji, to nie jest tak, że jak wejdziemy do domu i czujnik ruchu nas wykryje to automatycznie zapali się światło, czasem trzeba poczekać nawet minutę lub dwie. Wreszcie czwarty problem to brak możliwości komplikacji reguł. Chciałbym np zapalać światło z Philips HUE za pomocą czujnika ruchu WeMo, ale tylko w godzinach od 19 do 24, tego niestety nie da się w chwili obecnej zrobić. Całość ma w sobie jednak niesamowity potencjał który może zmienić widzenie idei inteligencji sprzętów nas otaczających. Dawno żaden serwis nie zainteresował mnie tak bardzo i tak bardzo nie skupił swojej uwagi. Jeszcze nie raz przeczytacie u mnie o IFTTT.
Pingback: Netatmo World Map | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone - Blog informacyjny
Pingback: IFTTT – jeśli stało się TO zrób TO – tylko kiedy :/ | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone - Blog informacyjny