IFTTT – jeśli stało się TO zrób TO

IFTTT - jeśli stało się TO zrób TOIFTTT czyli if this then that – serwis ten już jakiś czas jest obecny w internecie i pewnie niektórzy z Was o nim słyszeli. Zasada działania jest prosta i genialna, łączy on różne aktywności (kanały ) ze sobą i pozwala wykonać pewną akcję jeśli zaszła jakaś sytuacja. Możemy wybierać spośród kilkudziesięciu kanałów i łączyć je w zależności. Możemy np ustawić sobie zależność, że jeśli wrzucimy zdjęcie na Instagrama to automatycznie wyślemy SMS do przyjaciółki z informacją, że pojawiło się zdjęcie. Możemy też wrzucić automatem na Facebooka informację, że spadły akcje Apple poniżej 100$, lub zrobić wiele wiele mniej lub bardzie przydatnych rzeczy. Dostępnych kanałów jest tak dużo, że nasze całe cyfrowe życie możemy ogarnąć za jego pomocą. Możliwości są zupełnie nieskończone.

Mimo całej swojej genialności serwis IFTTT istniał już wcześniej i pewnie nie było by powodu żebym o nim pisał jeśli nie pojawiło by się wsparcie dla tego systemu wśród różnych Appccessory. Ostatnimi czasy wsparcie dla IFTTT dostały inteligentne włączniki/wyłączniki z serii Belkina WeMo, żarówki Philips HUE, waga Withings czy też opaska Jawbone UP. Mnie najbardziej interesuje wsparcie dla tych dwóch pierwszych, choć interesujące może być automatyczne wrzucenie na Twittera informacji, że nasza waga spadła poniżej jakiegoś tam poziomu lub włączenie czerwonego światła w HUE jeśli zrobiliśmy 1000 kroków w ciągu 5 minut :). Zarty żartami, ale dzięki IFTTT możemy sami budować sobie inteligenty dom złożony z wielu różnych elementów pochodzących od różnych producentów i ustalać zależności jakie zachodzą między urządzeniami. Możemy np automatycznie włączyć żarówki HUE jeśli zameldujemy się na Foursquare w naszym domu, możemy też uruchomić te żarówki korzystając z czujnika ruchu od Belkina. Możemy też przejść na poziom hard podpiąć zewnętrzną roletę elektryczną do przełącznika Belkin WeMo i zwijać ją jeśli pogoda ma być wietrzna. O tak trywialnych rzeczach jak włączenie i wyłączenie czegoś o danej godzinie lub na polecenia wysłane SMS lub mailem nie będę nawet wspominał. Wszystko to w oparciu o interfejs jaki zrozumie 7 latek.

Musze przyznać, że zakochałem się w IFTTT i ciągle wymyślam nowe reguły. Niestety serwis ma swoje wady, jedną bardzo dużą jest dawanie dostępu do wielu naszych aktywności   jednemu serwisowi. Ten problem jest bardziej psychologiczny bo wszystkie serwisy do autoryzacji korzystają z własnego API i naszego hasła nie przekazujemy do IFTTT, jednak niesmak pozostaje. Drugi, ważniejszy problem to małą ilość sprzętów ze wsparciem dla tego serwisu, kilka np stacja pogodowa Netatmo, aż by się prosiło o takie wsparcie. Trzeci problem to powolność reakcji, to nie jest tak, że jak wejdziemy do domu i czujnik ruchu nas wykryje to automatycznie zapali się światło, czasem trzeba poczekać nawet minutę lub dwie. Wreszcie czwarty problem to brak możliwości komplikacji reguł. Chciałbym np zapalać światło z Philips HUE za pomocą czujnika ruchu WeMo, ale tylko w godzinach od 19 do 24, tego niestety nie da się w chwili obecnej zrobić. Całość ma w sobie jednak niesamowity potencjał który może zmienić widzenie idei inteligencji sprzętów nas otaczających. Dawno żaden serwis nie zainteresował mnie tak bardzo i tak bardzo nie skupił swojej uwagi. Jeszcze nie raz przeczytacie u mnie o IFTTT.

 • maksio

  Norbert, nie trzeba sie juz logowac na Foursquare zeby zapalic Hue, aplikacja Hue na iOS zostala kilka dni temu zaktualizowana, teraz ma geofencing – aplikacja sama rozpoznaje (po GPS), ze wrociles do domu (albo, co lepsze, ze jestes juz tuz tuz;) i wlacza swiatlo.

  Poza tym, swietny ten IFTTT, dziki za posta.

 • jur_me

  Maksio, to ciekawe co napisałeś o rozpoznawaniu po GPS. Czy mógłbyś podać jak to ustawić i gdzie?

 • maksio

  przede wszystkim trzeba zaktualizowac aplikacje;) Nie wiem dokladnie gdzie to sie ustawia, bo jeszcze nie probowalem, ale nie powinno to byc trudne. Tutaj o nowosciach w aplikacji Hue na iOS
  http://www.meethue.com/en-US/whatisnew

 • jur_me

  Ok. Dzięki. Już wiem jak ustawić. Teraz tylko w praktyce muszę wypróbować, bo ustawiłem na godziny wieczorne.

 • http://twitter.com/norbertcala Norbert Cała

  fajnie, że są ludzie który mają HUE :) – przez chwile myślałem, że tylko ja mam

 • http://twitter.com/norbertcala Norbert Cała

  tak wiem :) wsparcie na IFTTT przyszło w tej samej aktualizacji

 • jur_me

  Używam od stycznia i powiem, że to super sprawa. Do tej pory dojeżdżając do domu włączałem światło nim wszedłem do mieszkania. W zimie zanim zadzwoni budzik powoli zapala się odpowiednie światło. Kładąc się spać nie wychodząc już z łóżka gaszę wszystkie światła i wiele innych ciekawych funkcji można sobie tworzyć. Nie wypróbowałem jeszcze tej z geofencing, ale już wszystko ustawione.

 • http://twitter.com/norbertcala Norbert Cała

  problemem jest to, że HUE ma tylko żarówki ze zwykłym gwintem. Mam w domy tylko cztery takie oprawki i w każdej już HUE. Ale wiem, że w tym roku mają być HUE w innych wersjach

 • jur_me

  To dobra wiadomość. Dobrze by było, gdyby pojawiły się te E14 – z małym gwintem. Mam nadzieję, że gdy się pojawią, to da się je sparować z obecnym urządzeniem. Np taki żyrandol (niestety też mam na E27) z żarówkami w różnych kolorach – taki bajer, i wtedy jedna miga gdy przychodzi ważna poczta, a telefon wyciszony…

 • victorhugo

  Norbert działa Ci usłucha THIS then SMS? Jaki prefiks wpisujesz 0048 xxx …..?

 • przepisybhp

  czy Hue działa tytlko na iOS. Dostałem w prezencie, ale mam telefon WP, a iPada przejeły dzieciaki.

 • Max

  Czy te powiadomienia sms są darmowe czy za każdego otrzymanego sms pobierana jest jakaś opłata?

 • http://twitter.com/norbertcala Norbert Cała

  free

 • http://twitter.com/norbertcala Norbert Cała

  Na Androidzie też jest Appka, a przez stronę WWW można wszędzie

 • victorhugo

  W jakiej sieci w PL działają powiadomienia SMS?

 • Max

  Szkoda,że w Plusie nie działa.

 • przepisybhp

  No to fajnie. Dzięki.

 • jur_me

  No i dzisiaj sprawdziłem działanie Hue po GPS. Wszystko działa super. Wystarczy, że jesteś w pobliżu domu, a światł się zapala.

 • Pingback: Netatmo World Map | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone - Blog informacyjny

 • Pingback: IFTTT – jeśli stało się TO zrób TO – tylko kiedy :/ | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone - Blog informacyjny

 • Piotr Pilch

  Norbert są przejściówki / adaptery z E14 na E27 oraz z E27 na E14