iPod Air Hi-Fi – projekt zakończony

Jakiś czas temu wspominałem Wam w Historii iPodów o największym z nich czyli iPod Hi-Fi. Na końcu pisałem, że zamierzam swojego przerobić na wersję z obsługą AirPlay. Jako, że głośnik miał popsute złącze Docka wymyśliłem plan który zakładał włożenie do środka AirPort Expresa M9470LL, który miał być zasilany z tego samego złącza co iPod Hi-Fi i podpięty wewnętrznie z głośnikiem  za pomocą kabla optycznego. 

Niestety mimo bardzo dobrego wyglądu zewnętrznego w trakcie przeróbek pojawiły się kolejne problemy. Okazało się, że nie tylko złącze Docka jest popsute ale także wzmacniacz oraz, że w środku jest tak mało miejsca, że AirPort się nie zmieści. Niestety kilka prób naprawy i ułożenia elementów się nie udało i iPod Hi-Fi wylądował na półce na kilka miesięcy.
Sam nie wiem dlaczego, ale ostatnio wróciłem do tematu i podszedłem do niego od innej strony. Mówiąc motoryzacyjnym językiem zdecydowałem się na SWAP silnika. Za dawcę silnika (wzmaczniacza) posłużyła jakaś stacja dokująca JBL. Miała porównywalną moc i na pierwszy rzut oka powinna zasilić trzy głośniki z iPoda Hi-Fi. Teraz pozostało tak poukładać wszystko w środku i tak połączyć aby działało. W ruch poszła lutownica (muszę kupić jakąś porządną bo taka za 27 zł z Reala nie daje rady :)) i trochę innych narzędzi. Udało mi się rozdzielić płytkę ze złączem DOCK i zainstalować ją działającą w fabrycznym miejscu. W fabrycznym miejscu jest tez umieszczona dioda do sterowania za pomocą pilota. Oczywiście w środku wylądował AirPort Express podpięty pod wzmacniacz. Niestety jest to połączenie analogowe bo wzmacniacz z JBL nie posiadał wejścia optycznego. Nie działają też dotykowe przyciski głośniej-ciszej, niestety za nic nie potrafiłem ich podpiąć pod sterowanie jakie były w zaadaptowanym wzmacniaczu.
Całość podłączamy do prądu tylko jednym kablem wpinanym w fabryczne miejsce i uzyskujemy jedyny w swoim rodzaju głośnik iPod Hi-Fi z technologią AirPlay. Plan na przyszłość to włożenie odrobinę mocniejszego wzmacniacza bo ten nie do końca daje sobie radę z zasileniem Subwoofera.

 • Kuba

  Przycisków nie udało Ci się podłączyć ponieważ są to sensowy pojemnościowe. „Odczytywanie” ich stanu jest trochę bardziej skomplikowane niż otwarty/zamknięty obwód :-/

 • http://www.ipod.info.pl/ Norbert Cała

  Wiem niestety, jakieś pomysły?

 • Bart

  Szkoda ze tak na odpierdyl to zrobiles :-)

 • http://www.ipod.info.pl/ Norbert Cała

  ??? dlaczego tak uważasz?

 • Bart

  cyt. „Plan na przyszłość to włożenie odrobinę mocniejszego wzmacniacza bo ten nie do końca daje sobie radę z zasileniem Subwoofera.” :)

  Poza tym – pare innych rzeczy nie dziala – a mogloby

  i nie na odpierdOl tylko na odpierdYl :) to lagodniejsza forma :)

 • http://www.ipod.info.pl/ Norbert Cała

  Wzmacniacz ciężko dobrać bez długich testów, dlatego do wymiany. Oprócz niego tylko przyciski nie działają i raczej się nie da aby działały.

 • mlassota

  Da się, da się tylko trzeba trochę inwęcji :)
  http://www.tme.eu/pl/details/at42qt1040-mmh/drivery-uklady-scalone/atmel/
  do tego płytka drukowana – wykonana samodzielnie i połączenie ze wzmacniaczem.

  Pozdrawiam i polecam elektrodę przy dokonywaniu podobnych modyfikacji.

 • kryspin

  wieś tańczy i śpiewa…..

 • http://www.ipod.info.pl/ Norbert Cała

  ja tam nie wnikam gdzie mieszkasz

 • Koń

  „inwęcji” – hahahahaha!!!

 • Kuba

  Od początku kibicowałem projektowi bo sam bym taki chętnie zmontował. Szkoda, że nie udało się w oryginalnym składzie ale zawsze to coś ;) AirPort wszedł w całości czy też go rozmontowałeś?

 • http://www.ipod.info.pl Norbert Cała

  w całości

 • Bart

  udalo sie zrobic iPod HiFi? :)

  Co sadzisz Norbi o tym glosniku + ……….. iPhone 4S na stale podpiety w Dock – gratisowo Siri by byla? Dzialaloby to?

  iPhone 4S tanie jak barszcz teraz.

  Hey Siri always on chyba by dzialalo jak 4S bylby podpiety do zasilania przez dock