iPod shuffle 2G Product RED – nowy w kolekcji

Do mojej kolekcji iPodów trafił dziś Shuffle drugiej generacji w wersji Product RED. To już trzecia szufelka tej generacji którą mam w kolekcji, wcześniej przytrafiła się różowa, oraz wyjątkowa w skali całego Apple złota AVON.

iPod shuffle 2G  w wersji RED został przedstawiony na konferencji Apple 5 września 2007 roku razem z iPodem Nano 3G oraz iPodem Classic. Ma pojemność 1GB i fabrycznie był dostarczony z softem 1.0.3 (aktualna wersja to 1.0.4).
Ciekawostką tego egzemplarza jest to jak się znalazł w Polsce. iPody z serii Product RED są sprzedawane tylko w oficjalnych sklepach Apple Store, jak wiemy w Polsce takiego sklepu nie ma. Jednak ten iPod został kupiony na aukcji internetowej naszego oficjalnego polskiego dystrybutora iSource, jako produkt fabrycznie nowy ale zapakowany nie w oryginalne pudełko, tylko w torebkę foliową.
Chyba tajemnicą pozostanie jak się znalazł w polskich magazynach.

 

 

 

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat tego modelu to zapraszam do czytania.

iPod shuffle pierwszej generacji, stał się wielkim hitem. Prosty, tani, lekki, odporny na wstrząsy – jednym zdaniem idealny dla uprawiający sport. Jedynie noszenie go np w czasie biegu mogło sprawiać problem. Specjaliści Apple dostrzegli sposób w jaki z tego najmniejszego iPoda korzystają klienci i postanowili im wyjść naprzeciw. Tym wyjściem na przeciw była druga generacja iPoda shuffle pokazana 12 września 2006 roku.

 

 

 

 

Apple razem z iPodem shuffle wraca do nie używanego od czasów iPoda mini, materiału jakim jest aluminium. Nowa szufelka jest praktycznie w całości wykonana z tego materiału. Jednak to nie materiał, a kształt jest najbardziej charakterystyczny dla tego modelu. Cały odtwarzacz jest po prostu klipsem który możemy przypiąć do kieszeni w spodniach, czy do rękawka koszulki do biegania. iPod jest przy tym na tyle mały, że nie przeszkadza w uprawianiu sportów, a jednocześnie na tyle duży, że zmieściły się na mim znane z pierwszej generacji iPoda shuffle, elementy sterujące w postaci kółeczka.
Na kółeczku sterującym mamy klawisze sterowania głośnością i przerzucaniem utworów, a w jego wnętrzu znalazło się miejsce na przycisk Play/Stop. Oprócz tych przycisków na bocznej krawędzi znajdziemy przełącznik pozwalający na włączenie iPoda oraz drugi dla wybóru sposobu odtwarzania muzyki, losowy lub ciągły.
Od pierwszej generacji szufelki tego iPoda najbardziej różni ten model sposób podłączania do komputera. Pierwsza generacji miała wbudowaną w obudowę wtyczkę USB za której pomocą można było iPoda podłączyć do komputera bardzo szybko i bez żadnych zbędnych kabelków. Zmiana wyglądu Shuffle 2G wymusiła zmianę sposobu komunikacji z komputerem. Razem z iPodem dostajemy malutką stację dokująca która wykorzystuje do komunikacji złącze słuchawkowe. Niestety przez taki sposób komunikacji iPod znacznie traci na wszechstronności. Przecież nie będziemy zabierali zawsze ze sobą stacji dokującej (nawet małej) z długim kabelkiem.
Wspomniałem na początku o powrocie w iPodzie shuffle to materiału znanego z iPoda mini, nie był to jeden związek z tym iPodem, kolejnym był powrót do obudów w wielu kolorach. Nie nastąpił on jednak od razu, bowiem kalendarium iPod shuffle drugiej generacji jest wyjątkowo bogate: Zobaczcie sami:
12 września 2006 – pierwsza prezentacja iPoda shuffle w kolorze srebrnym o pojemności 1GB
30 stycznia 2007 – iPod shuffle 2G w wielu kolorach: srebrnym, zielonym, różowym, pomarańczowym i niebieskim
5 września 2007 – nowe pastelowe kolory srebrny, fioletowy, niebieski, zielony oraz czerwony w wersji limitowanej Product (RED)
19 luty 2008 – wprowadzenie do sprzedaży wersji o pojemności 2GB
9 września 2008 – nowe żywe kolory: srebrnym, niebieski, zielony, różowy oraz czerwony w wersji limitowanej Product (RED)
12 maja 2009 – na zakończenie kariery pojawia się złota, nie dostępna na szerokim rynku wersja tego iPoda, warto się przy niej zatrzymać na dłuższa chwilę. Złota wersja iPoda shuffle została wyprodukowana dla firmy kosmetycznej Avon. Jest to pierwszy przypadek w historii Apple kiedy produkuje ona iPoda który nie znajdzie się w oficjalnych kanałach sprzedaży a jednocześnie ma oddzielny numer fabryczny i jest wykrywana przez iTunes jako wersja złota.

Jak widzicie historia tego iPoda jest bardzo bogata, nie ma innego iPoda który doczekał by się tak wielu wersji oraz przetrwał by na rynku prawie trzy lata. Mam w kolekcji dwa iPody shuffle drugiej generacji. Oba są ulubionymi mojej żony która zabiera je na rower, siłownie czy fitness. Co więcej iPod ten jest bardzo poszukiwany, wielu użytkowników woli go od innych generacji Shuflle.

 • George

  gratuluje :) Ja mam złotego Toucha 2G i nowego Shuffle 1G z kolekcjonerskich :) Poza tym posiadam złotą obudowę do Toucha 1G i Classic 80GB jakby kogoś interesowały takie nietypowe mogę sprzedać.

 • kickapoo

  Idźcie lepiej na dwór :S

 • RobeRto

  George: Ale złoty Touch nie jest produktem oficjalnym, sam to mogę zrobić sobie nawet w panterkę :)

 • MacMax

  Też mam taką szufelkę, kupiony kilka dni po prezentacji w Apple Store UK ;)

  P.S. On chyba był u nich w magazynie jakby jakaś szufelka red trafiła do serwisu, żeby dać nową na wymianę ;)

 • brzeczka

  Też nabyłem takiego u naszego dystrybutora i to też 3 moja szufelka 2G. Właśnie się ładuje. Swoją drogą, to poprawiła się znacząco jakość obsługi u tego sprzedawcy, pani jest znacznie lepsza od pana, który sprzedał mi towar, którego nie miał, a na zwrot pieniędzy czekałem 3 tygodnie, było jeszcze kilka problemów…
  Złoty pasuje do jasnego garnituru, wrzosowy do szarego, a ten…?

 • Jasio757

  Wyszła nowa wersja Skype: 2.0.1! Działa w tle!

 • ada

  Też mam taki. Z oryginalnym pudełkiem etc.

 • Pingback: iPod nano 3G (Product) RED – nowy w kolekcji | Blog - iPod, iOS (iPad, iPhone, iPod touch, Apple TV) - informacje ...

 • Pingback: iMuzeum | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone

 • Pingback: Historia iPodów – iPod shuffle 2G | iPod.info.pl — iPod, iPad, iPhone - Blog informacyjny