Historia iPodów – iPod shuffle 2G

iPod shuffle pierwszej generacji, stał się wielkim hitem. Prosty, tani, lekki, odporny na wstrząsy – jednym zdaniem idealny dla uprawiający sport. Jedynie noszenie go np w czasie biegu mogło sprawiać problem. Specjaliści Apple dostrzegli sposób w jaki z tego najmniejszego iPoda korzystają klienci i postanowili im wyjść naprzeciw. Tym wyjściem na przeciw była druga generacja iPoda shuffle pokazana 12 września 2006 roku.

Apple razem z iPodem shuffle 2G wraca do nie używanego od czasów iPoda mini materiału jakim jest aluminium. Nowa szufelka jest praktycznie w całości wykonana z tego materiału. Jednak to nie materiał, a kształt jest najbardziej charakterystyczny dla tego modelu. Cały odtwarzacz jest po prostu klipsem który możemy przypiąć do kieszeni w spodniach czy do rękawka koszulki do biegania. iPod jest przy tym na tyle mały, że nie przeszkadza w uprawianiu sportów, a jednocześnie na tyle duży, że zmieściły się na nim znane z pierwszej generacji iPoda shuffle, elementy sterujące w postaci kółeczka.

Na kółeczku sterującym mamy klawisze sterowania głośnością i przerzucaniem utworów, a w jego wnętrzu znalazło się miejsce na przycisk Play/Stop. Oprócz tych przycisków na bocznej krawędzi znajdziemy przełącznik pozwalający na włączenie iPoda oraz drugi do wybóru sposobu odtwarzania muzyki, losowy lub ciągły.
Od pierwszej generacji szufelki tego iPoda najbardziej różni sposób podłączania do komputera. Pierwsza generacja miała wbudowaną w obudowę wtyczkę USB za której pomocą można było iPoda podłączyć do komputera bardzo szybko i bez żadnych zbędnych kabelków. Zmiana wyglądu Shuffle 2G wymusiła zmianę sposobu komunikacji z komputerem. Razem z iPodem dostajemy malutką stację dokująca która wykorzystuje do komunikacji złącze słuchawkowe. Niestety przez taki sposób komunikacji iPod znacznie traci na wszechstronności. Przecież nie będziemy zabierali zawsze ze sobą stacji dokującej (nawet małej) z długim kabelkiem.
Wspomniałem na początku o powrocie w iPodzie shuffle to materiału znanego z iPoda mini, nie był to jedyny związek z tym iPodem, kolejnym był powrót do obudów w wielu kolorach. Nie nastąpił on jednak od razu, bowiem kalendarium iPod shuffle drugiej generacji jest wyjątkowo bogate, zobaczcie sami:
– 12 września 2006 – pierwsza prezentacja iPoda shuffle w kolorze srebrnym o pojemności 1GB
– 30 stycznia 2007 – iPod shuffle 2G w wielu kolorach: srebrnym, zielonym, różowym, pomarańczowym i niebieskim
– 5 września 2007 – nowe pastelowe kolory srebrny, fioletowy, niebieski, zielony oraz czerwony w wersji limitowanej Product (RED)
– 19 luty 2008 – wprowadzenie do sprzedaży wersji o pojemności 2GB
– 9 września 2008 – nowe żywe kolory: srebrnym, niebieski, zielony, różowy oraz czerwony w wersji limitowanej Product (RED)
– 12 maja 2009 – na zakończenie kariery pojawia się złota, nie dostępna na szerokim rynku wersja tego iPoda, warto się przy niej zatrzymać na dłuższa chwilę. Złota wersja iPoda shuffle została wyprodukowana dla firmy kosmetycznej Avon. Jest to pierwszy przypadek w historii Apple kiedy produkuje ona iPoda który nie znajdzie się w oficjalnych kanałach sprzedaży a jednocześnie ma oddzielny numer fabryczny i jest wykrywana przez iTunes jako oddzielna, złota wersja.

Jak widzicie historia tego iPoda jest bardzo bogata, nie ma innego iPoda który doczekał by się tak wielu wersji oraz przetrwałby na rynku prawie trzy lata, a nawet dłużej. Pisząc nawet dłużej mam na myśli, że iPod ten był bardzo poszukiwany nawet po oficjalnym skasowaniu z kanałów sprzedaży. iPod shuffle 3G mimo, że piękny nie przypadł każdemu do gustu. Ci klienci nadal szukali więc generacji drugiej. Apple to zauważyło i czwarta generacja Shuffle znowu wygląda bardzo podobnie do drugiej.