Tajemnice iOS – cześć 3

Dziś kolejne dwie mniej znane funkcje iOS, obie związane z pisaniem na klawiaturze. Bardzo możliwe, że obie znacie, ale weźcie pd uwagę, że bloga czyja także „normalni” ludzie :)

Pierwsza „tajemnica” to skróty klawiszowe. Mimo, że opcja jest dostępna od bardzo dawna i jest bardzo przydatna to mało ludzie z niej korzysta. Dzięki skrótom klawiszowym możemy w znaczy sposób przyśpieszyć pisanie wszelkich tekstów na klawiaturze ekranowej. Wystarczy często używane frazy zastąpić szybkim skrótem. Np. „Z poważaniem Norbert Cała” zastąpić przez „zpc”. W czasie pisania dajmy na to maila wpisanie „zpc” automatycznie spowoduje wpisanie pełnej frazy. Takich skrótów możemy tworzyć do woli i ułatwiać sobie pisanie np. szybkich SMS. Aby utworzyć skrót należy wejść w Ustawienia->Ogólne->Klawiatura->Dodaj nowy skrót…

Druga ukryta funkcja to specjalna klawiatura z emotikonami. Wiem, że wielu z Was ich używa. Kiedyś dawno temu aby mieć klawiaturę z emotikonami trzeba było robić Jialbreak, potem wystarczyło pobrać z AppStore program, który uruchamiał emotikony. Teraz zaś można po prostu dodać kolejną klawiaturę nazwaną Ikony Emoji i cieszyć się z możliwości wysyłania emotikonów. Emotikony zostaną poprawnie wyświetlona tylko na urządzeniach wspierających standard Emocji. Aby dodać klawiaturę z emotikonami należy się udać do Ustawienia->Ogólne->Klawiatura->Klawiatury narodowe->Dodaj klawiaturę… i na liście odszukać ikony Emoji.

20 Comments


 1. emotikonach nie wiedziałem, dzięki :)

 2. Do „tajemnic” (czyli rzeczy wydawało by się oczywistych, a o których jednak niektórzy nie wiedzą) dodał bym: wyciszanie dźwięku dzwonka i wibracji przy połączeniu przychodzącym po jednokrotnym naciśnięciu „power” u góry iPhone’a. Do ATV2 (w sumie też iOS) – przytrzymanie „menu” wraca do głównego menu niezależnie gdzie jesteśmy, przytrzymanie klawisza wyboru (środek kółka) – dodatkowe opcje takie jak np. wybór języka napisów w czasie odtwarzania filmu itd.

  Niby podstawy, a co rusz spotykam ludzi którym kopara opada jak się dowiadują.

 3. Mareczek19-82

  O skrotach nie wiedzialem dzieki za cynk

 4. Naciskając jednocześnie przyciski power i home robimy printscreena ekranu, który zapisuje się w zdjęciach.

 5. Po nacisnieciu przycisku tego na dole automatycznie wracamy do menu. Niezły bajer :)

 6. Emotikon tez nie znałem :D

 7. Nie wiedziałem o emotikonach. Dzięki Norbert ! :)

 8. Po dwukrotnym szybkim wciśnięciu klawisza SHIFT mamy efekt wciśniętego CAPS LOCK. Piszemy cały czas dużymi literami

 9. Zawsze chciałem te emotikony, ale myślałem, że potrzebna jest jakaś aplikacja albo JB. :)

 10. Dramat…jak można nie znać takich rzeczy jakie tu wypisujecie…nie grzebiecie po swoim telefonie w wolnym czasie, żeby go poznać?

 11. Klawiatura ekranowa: przytszymanie literki pozwala na wstawienie różnych form diakrytycznych, czyli z „a” można wstawić „ąàáâäæãåā”. Ale mało kto wie, że przytszymanie kropki . Pozwala nam na wstawienie 3kropka … , myślinka „–—•”, czudzysłowia ”“„»«, and & daje nam §, znak euro € inne waluty $£¥₩, a zero umożliwia wstawienie stopnia °.

 12. ja mam skróty do różnych appleid – zawsze to ciut wygodniejsze przelogowywanie

 13. Przy pisaniu na iPadzie aby otrzymać polska literkę należy po dotknięciu ekranu przesunąć palec do góry – płynnie jednym ruchem. Oczywiście dla Ą – A, Ę – Ę, itd. Dla Ź przesunięcie jest trochę na skos.
  Jest to dużooooo szybsze niż czekanie na dymek z wyborem.

 14. dokładnie, będzie o tym w kolejnym odcinku 

 15. A ja sobie zmodyfikowałem polska klawiture w iphone. Teraz aby napisać a ę ó itp wystarczy przytrzymać odpowiednią literę i tyle z nie jak wczesniej-przytrzymać i przejechać na odpowiednią literę.

 16. rewelacja, dziekuje za artykul i wszystkie komentarze :)

 17. Dzięki za podpowiedź o emotikonach, nie wiedziałam o tym nawet. Sporadycznie się tego używa, ale czasem może się przydać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *